Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Nie wolno akceptować rosyjskiej agresji; AWACS do wymiany; Rosja sięga po broń; Amerykańskie czołgi już w Polsce

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna; fot. MSZ
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna; fot. MSZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Bogusław Chrabota, Nie wolno akceptować rosyjskiej agresji: "Skoro wymagamy od partnerów zaangażowania na Wschodzie, to sami musimy być aktywni w sprawie Syrii, Iraku, Libii. (...) Wspieramy politycznie działania międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, wysyłamy pomoc humanitarną. Będziemy reagować adekwatnie do rozwoju sytuacji. (...) To nie przypadek, że Francja i Niemcy są dziś gotowe monitorować granicę rosyjsko-ukraińską z udziałem swoich żołnierzy i dronów. (...) Gdyby nie lutowa misja Sikorskiego, Fabiusa i Steinmeiera, nie byłoby to możliwe. (...) Amerykańskich żołnierzy w Polsce jest coraz więcej, program budowy tarczy antyrakietowej realizowany jest zgodnie z planem, rośnie biznes, mamy coraz więcej inwestorów, w tym tak poważnych, jak Amazon. Amerykanie widzą, że Polska jest na dobrej drodze. (...) Rola Polski i osobiście rola Sikorskiego od początku konfliktu na Ukrainie jest nie do przecenienia."

Nasz Dziennik, Krzysztof Losz, AWACS do wymiany: "Jeden samolot dozoru radiolokacyjnego systemu AWACS jest w stanie samodzielnie kontrolować całą przestrzeń powietrzną Polski. Ale NATO już szykuje się do modernizacji tych maszyn, a później - do zakupu nowych. (...) NATO ma 17 samolotów z charakterystycznym okrągłym radarem na grzbiecie (...). Wewnątrz samolotu znajduje się cała gama urządzeń elektronicznych pozwalających na obserwację wszystkich celów powietrznych, także obiektów lecących na bardzo niskich wysokościach, w promieniu 400 kilometrów. (...) Piloci natowskich AWACS-ów nie mogą się już doczekać modernizacji swoich maszyn. Boeing w latach 2016-2018 zmodernizuje kabiny samolotów i ich awionikę za kwotę 250 mln dolarów. (...) Nowoczesna awionika spowoduje, że załoga boeinga zmniejszy się do trzech osób. Natomiast to, jakie nowe urządzenia elektroniczne pojawią się w kabinie operatorskiej, jest objęte tajemnicą wojskową."

Rzeczpospolita, Iwona Trusewicz, Rosja sięga po broń: "W 2015 r. wydatki na zbrojeniówkę wzrosną najmocniej ze wszystkich 13 części budżetu. (...) Kreml nie tłumaczy obywatelom, dlaczego ponad jedną piątą kasy państwowej wyda na obronność. (...) Powody większych wydatków na zbrojenia mogą być jednak dwa: ratowanie gospodarki i unowocześnienie branży, która daje budżetowi znaczne dochody z eksportu. (...) Trzy lata temu Władimir Putin zdecydował o półtora-krotnym zwiększeniu finansowania przez państwo programów wspierających rodzimy przemysł zbrojeniowy i przezbrojenie armii. W latach 2011-2020 Kreml wyda na to 22,5 bln rubli. (...) Rosyjska zbrojeniówka jest przestarzała. Udział nowoczesnego uzbrojenia w armii rosyjskiej wynosił trzy lata temu ok. 10 proc. (...) Rosyjską zbrojeniówką zarządza państwowa korporacja Rostechnologie. Ma jednak duże długi (15-20 mld dol.). Rządowa kroplówka ma pomóc producentom."

Gazeta Polska, Antoni Rybczyński, Strzelają, jak Rosja długa i szeroka: „Władimir Putin i generałowie nie zwalniają tempa. Ledwo zakończyła się gigantyczna symulacja wojny z USA, a już w niemal wszystkich zakątkach Rosji ruszyły kolejne ćwiczenia. (…) Nagle mówienie o tym, że Rosja szykuje się do wojny, przestało być tematem tabu? (…)Takiej militarnej mobilizacji w czasie pokoju w historii Rosji, a nawet ZSRS, jeszcze nie było. W drugiej połowie września w ćwiczeniach i innych wojskowych przedsięwzięciach uczestniczyło jednocześnie (!) w ponad 200 tys. żołnierzy, tysiące czołgów i transporterów, setki samolotów, śmigłowców i okrętów."

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Amerykańskie czołgi już w Polsce, w drodze są brytyjskie: "Obecnie w Polsce stacjonuje 780 żołnierzy z innych krajów. To głównie wojska amerykańskie, ale są także Kanadyjczycy i Holendrzy. W listopadzie liczba ćwiczących u nas żołnierzy wzrośnie do około 2 tysięcy. (...) Obecność innych wojsk wynika z natowskiej deklaracji wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu. (...) Do Drawska przyjechało już ponad 200 Teksańczyków, którzy przywieźli ze sobą 12 czołgów Mi Abrams i transportery M2A3 Bradley. (...) Pod koniec miesiąca na poligon w Żaganiu na ćwiczenia "Black Eagle" przyjedzie zaś 1,1 tys. brytyjskich żołnierzy z 3. Dywizji Pancernej. Przywiozą ze sobą prawie 500 pojazdów, w tym czołgi Challenger oraz wozy piechoty Warrior. Po naszej stronie w manewry będzie zaangażowanych około tysiąca wojskowych, m.in. załogi czołgów Leopard 2A4."

Rzeczpospolita, Rusłan Szoszyn, Na wschodzie Ukrainy tworzy się druga Somalia: "Dziś prawie połowa obwodów donieckiego i ługańskiego znajduje się pod kontrolą pro rosyjskich bojówkarzy. Od kilku tygodni toczy się spór, gdzie ma zostać wytyczona strefa buforowa, poza którą obie strony konfliktu wycofają swoje siły zbrojne zgodnie z porozumieniem pokojowym zawartym na początku września w Mińsku. (...) Rosyjskie media podają, że władze w Kijowie mają już wstępne porozumienie z przedstawicielami samozwańczych republik w sprawie wyznaczenia nieformalnej granicy. (...) Oznaczałoby to zamrożenie ukraińskiego konfliktu i długoterminową utratę kontroli ukraińskich władz nad okupowanym terytorium."

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. oskarm

    Amazon - firma z oblrzymią wartością dodaną! Największy sukces inwestycyjny od czasów Mc Donaldsa... ;>

  2. K

    "To nie przypadek, że Francja i Niemcy są dziś gotowe monitorować granicę rosyjsko-ukraińską z udziałem swoich żołnierzy i dronów. (...) Gdyby nie lutowa misja Sikorskiego, Fabiusa i Steinmeiera, nie byłoby to możliwe. (...).Rola Polski i osobiście rola Sikorskiego od początku konfliktu na Ukrainie jest nie do przecenienia." .... jaką 'wielką' rolę odegrał sikorski?, skoro o sprawach Ukrainy dyskutują i podejmują decyzję inni.....

Reklama