Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: MON poprawi martwe przepisy antykorupcyjne? Airbus traci na zwolnieniach, Zmarł ostatni uczestnik wojny z bolszewikami, Koniec negocjacji z LOTem, Polski sprzęt do Arabii Saudyjskiej, Producent słynnej gry zapomniał o muzeum

fot. Flickr/MON/ Artur Zakrzewski
fot. Flickr/MON/ Artur Zakrzewski

Przegląd prasy

Dziennik Gazeta Prawna, Aaaaa generała pilnie zatrudnię, Robert Zieliński: Kluczowi oficerowie armii, którzy nadzorowali warte miliardy złotych przetargi dla armii, już od pierwszego dnia emerytury mogą bezkarnie pracować dla koncernów zbrojeniowych - wynika z rządowych dokumentów, do których dotarł DGP. Istnieje co prawda coś takiego, jak ustawa o służbie wojskowej żołnierzy, która w art. 122 wprowadza trzyletni zakaz ich zatrudniania w takich firmach, ale - zgodnie z przepisami - w przypadku złamania tego zakazu sankcje obejmują wyłącznie pracodawcę(...) Szef CBA Paweł Wojtunik odpowiedział ministrowi obrony narodowej: "Mając na uwadze, że żołnierze zawodowi są osobami pełniącymi funkcje publiczne, nie można abstrahować od faktu, że tracą ten status wraz z zakończeniem służby. Zakaz nie dotyczy zatem osób niepełniących funkcji publicznych, a co za tym idzie, jego przestrzeganie nie może być przedmiotem czynności kontrolnych CBA" - napisał szef służby antykorupcyjnej (...) Z lektury dokumentacji w Rządowym Centrum Legislacji wynika również, że minister Tomasz Siemoniak chce, aby ta luka została zlikwidowana.

Rzeczpospolita, Rządy przyglądają się zwolnieniom: Nawet o ponad 2,3 proc. taniały wczoraj akcje spółki matki Airbusa po tym, jak udziałowcy EADS skrytykowali planowane redukcje zatrudnienia w firmie. Trzyletni plan reorganizacji działów sprzętu wojskowego i kosmicznego przewiduje likwidację 4500 miejsc pracy, w tym przeniesienie 1500 do Airbusa i Eurocoptera. Redukcji ulegnie 1000-1450 etatów, a 1300 umów na czas określony nie będzie przedłużonych. W Niemczech ulegnie redukcji 2 tys. etatów, we Francji 1260, w Hiszpanii 557, a w Wielkiej Brytanii 450. Niemiecki resort gospodarki zaapelował do EADS o ostrożne redukcje i gwarancje, że w procesie restrukturyzacji nie ucierpią najbardziej zakłady zlokalizowane w Niemczech. Rząd Francji zapowiedział, że nie zgodzi się na wymuszone zwolnienia.

Dziennik Polski, Zmarł ostatni uczestnik wojny z bolszewikami, Piotr Subik: Nie żyje kapitan Józef Kowalski, ostatni żyjący uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i być może najstarszy człowiek na świecie. Zmarł w wieku prawie 114 lat. Urodził się 2 lutego 1900 r. we wsi Wicyń koło Lwowa. Przed wybuchem wojny polsko-bolszewickiej zaciągnął się do ułanów. Brał udział w walce z kawalerią marszałka Siemiona Budionnego w bitwie pod Komorowem. Po zakończeniu walk z bolszewikami skierowano go na kurs kawaleryjski do Grudziądza. Po nim zrezygnował jednak ze służby w wojsku.
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany, ale jego pułk rozbili Niemcy. Trafił do niewoli.

RZ, Transport: Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył negocjacje z PLL LOT w sprawie wyczarterowania dwóch średnich odrzutowców Embraer 175 LR do przewożenia rządowych delegacji w latach 2014-2017. Podpisanie umowy zaplanowano na 21 grudnia. Wybór dwóch innych dyspozycyjnych maszyn dalekiego zasięgu (ponad 5 tys. km), zabierających na pokład 15-19 politycznych VIP, nie został rozstrzygnięty ze względu na zbyt wysoką cenę usług proponowaną w przetargu przez firmy lotnicze.

Polska, Barbara Dziedzic: Paweł Wojtunik i Piotr Pytel będą rządzić w służbach specjalnych: Druga kadencja Pawła Wojtunika na czele CBA oraz ppłk Piotr Pytel jako kandydat na szefa SKW to coraz bardziej pewne kandydatury. Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych zaopiniowała wczoraj wymienione osoby na szefów służb. Teraz czas na stanowisko premiera, Kolegium ds. Służb Specjalnych i prezydenta. Wszystko wskazuje jednak na to, że kandydaci mogą być spokojni o stanowiska. Premier Donald Tusk od dawna nie kryje, że na czele CBA najchętniej nadal widziałby Wojtunika. - Rozpoczniemy procedury dotyczące wyboru nowego szefa, ale nowym szefem będzie stary szef, pan Wojtunik - zapowiedział premier. Podkreślał, że jest zadowolony ze współpracy i efektów jego działań. Argumentował, że szef Biura wykazuje się dużą autonomią przy podejmowaniu decyzji i jest skuteczny.

RZ, Przemysł ciężki: Broń pancerna i śmigłowce są na liście uzbrojenia oferowanego przez polski przemysł w Arabii Saudyjskiej. Rober Kupiecki, wiceszef MON ds. polityki obronnej podpisał ostatnią niedzielę w Rijadzie umowę z rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej w sprawie współpracy i dziedzinie bezpieczeństwa i wspólnego rozwijania technologii militarnych.

Gazeta Polska Codziennie, Ełk pamięta o Aleksandrze Szczygle: Mieszkańcy Ełku uczcili pamięć Aleksandra Szczygły, ministra obrony i szefa Kancelarii Prezydenta, który zginał w katastrofie smoleńskiej. W przeddzień kolejnej miesięcznicy tragedii w mieście odsłonięto tablicę ku czci Szczygły. Tablicę, którą ufundowano ze środków zebranych przez członków ełckiego Prawa i Sprawiedliwości, umieszczono na budynku przy ul. Piłsudskiego, w którym mieściło się biuro poselskie szefa Kancelarii Prezydenta.

Polska - Głos Wielkopolski, Producent słynnej gry zapomniał o muzeum, Krzysztof M. Kaźmierczak: Ponad rok temu producent bijącej rekordy popularności gry czołgowej "World of Tanks" zapowiedział zainteresowanie sponsorowaniem remontów unikalnych pojazdów z Muzeum Broni Pancernej działającego przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. O sprawie zrobiło się głośno, ale skończyło się tylko na deklaracjach. Ustaliliśmy, że do dzisiaj wywodząca się z Białorusi firma nie przedstawiła żadnej formalnej propozycji w sprawie MBP. - Polski przedstawiciel firmy Wargaming odwiedził muzeum jesienią ubiegłego roku. Producent gry miał następnie przedstawić kierownictwo CSWL pisemną propozycje dotyczącą współpracy, np. przy remoncie któregoś z pojazdów. Dotąd to jednak nie nastąpiło - powiedział nam mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz MBP.

  • MON
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Zbigniew

    W sprawie zakazu pracy dla emerytowanych żołnierzy. Sprawa zakazu pracy dla byłych żołnierzy zawodowych w przemyśle zbrojeniowym jest równie ciekawa co Ustawa Offsetowa (ktoś pamięta jej pierwszą, prostą i krotką wersję uniemożliwiającą "obchodzenie"?). Zakaz oczywiście dotyczy tylko firm polskich (!) i zasadniczo państwowych. Czy można np. zakazać firmie z Bahamów zatrudnić polskiego generała rezerwy? Tak więc, jest ona ograniczeniem dla maluśkich a nie dla grubych ryb! Powoduje to także automatyczne zablokowanie dostępu do wysoko kwalifikowanych branżowych kadr dla firm KRAJOWYCH! Nie da się ukryć, iż poważną częścią "przedwczesnych" emerytów wojskowych są oficerowie o wysokich kwalifikacjach oraz o ponadprzeciętnym poziomie asertywności (często ofiary zjawiska białej korupcji - kto nie zna terminu odsyłam do wątku System Pozyskiwania na NFOW). Ludzie Ci w naturalny sposób stają się kłopotem dla decydentów... Nie twierdzę, iż jest to zasadniczy powód aktualnej aktywności lobbystów w MON (o tak, tacy są także), ale sprawa musi zastanawiać... Najciekawsze jednak, iż nie ma ograniczeń co do zatrudniania urzędników/cywilów/polityków nawet zajmujących kluczowe stanowiska w łańcuchu decyzyjnym pozyskiwania sprzętu wojskowego. Któż nie zna "błyskotliwego" przejścia p. Marcina Idzika ze stanowiska Podsekretarza w MON ds. Uzbrojenia i Modernizacji na stanowisko Wiceprezesa ds. sprzedaży Bumaru! Niestety nie jest to jedyny, powiedzmy, "dyskusyjny" przepis w prawie polskim. Innym "ciekawym" jest koncesjonowanie prac nad technologiami specjalnymi. Podmiot polski musi mieć koncesję, podmiot zagraniczny prowadzący działalność w Polsce już NIE. Nie ma nic złego w kontrolowaniu obrotu specjalnego, ale ludzie branży wiedzą jak kłopotliwe i drogie jest zdobycie koncesji, świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego itd., itp. Efektem tego jest, iż np. nowe młode firmy z b. dobrą kadrą inżynierską są praktycznie eliminowane z możliwości opracowywania polskich rozwiązań dla Polskiej Armii.

Reklama