Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy m.in. o rządowych planach konsolidacji zbrojeniówki

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, fot. policja.pl
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, fot. policja.pl

Przegląd najważniejszych artykułów z zakresu bezpieczeństwa w środowym przeglądzie prasy.



- Rzeczpospolita – "Więcej równych szans dla przedsiębiorców zbrojeniowych" - o zmianach w przetargach dla wojska po wprowadzeniu nowego prawa pisze Marta Frąckowiak: "20 lutego 2013 roku weszła w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych wdrażająca przepisy unijne, w tym dyrektywę obronną 2009/81. Pod rządami nowych przepisów zamówienia realizowane dla Polskich Sil Zbrojnych będą podlegały tym samym ścisłym procedurom, co inne zamówienia publiczne. Będą także musiały być realizowane w oparciu o te same zasady, zwłaszcza zasadę równego traktowania wszystkich wykonawców oraz zasadę bezstronności i obiektywizmu prowadzących postępowanie przetargowe. A choć nowelizacja przewiduje wyjątki pozwalające odstąpić od tych rygorów, możliwość skorzystania z nich będzie ograniczona."

 Czytaj także: Implementacja Dyrektywy Obronnej do polskiego porządku prawnego

- Nasz Dziennik - "Rosjanie sprawdzali domeny" - Gazeta o śledztwie w sprawie rozpowszechniania zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej: "Prokuratura otrzymała z Rosji odpowiedź na wniosek o pomoc prawną w sprawie śledztwa dotyczącego zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej(…) Analogiczne wnioski o pomoc prawną zostały przesłane do USA i Niemiec, ale dotąd nie uzyskano żadnej odpowiedzi. Wystąpiono już z prośbami o przyspieszenie ich realizacji. Mazur zapewnia, że śledztwo jest intensywnie prowadzone. – Trwają oględziny akt prokuratury wojskowej – wskazuje. Jednak niedawno zmienił się prokurator referent w tym postępowaniu. Jak to wpłynie na śledztwo, na razie nie wiadomo." Autor: Zenon Baranowski

- Rzeczpospolita – "Co dalej z Bumarem" - Zbigniew Lentowicz o kulisach rządowych planów dotyczących przemysłu zbrojeniowego: "W rządzie ścierają się pomysły na konsolidację zbrojeniówki. Jeden zakłada wręcz podział Bumaru (…) pierwsze to kontynuowanie integracji państwowych spółek obronnych z Bumarem. Drugie to budowa nowego koncernu, złożonego z produktowych grup, autonomicznych w stosunku do centrali, której rola sprowadzi się do nadzoru właścicielskiego i tworzenia strategii. Z nazwy przyszłej centrali zniknęłoby słowo Bumar. O zarządzaniu operacyjnym i sprzedaży uzbrojenia czy inwestycjach rozwojowych mają w nowej formule decydować zarządy produktowych grup."

Czytaj także: Konsolidacja polskiego przemysłu obronnego – ciąg dalszy

- Super Express – "Groził Kaczyńskiemu i agentowi Tomkowi" : "Policja zatrzymała emerytowanego wojskowego Zbigniewa D. Miał on grozić posłowi Tomaszowi Kaczmarkowi (39 I.), a także Jarosławowi Kaczyńskiemu (64 l.) i Zbigniewowi Ziobrze (43 I.). Wysyłał im mejle oraz wpisywał pogróżki na portalach internetowych."

- Gazeta Polska Codziennie - "Kontrwywiad wysyła sekretarkę do Afganistanu" - Wojciech Kamiński o udziale w misji wojskowej asystentki biurowej służby: "Służba Kontrwywiadu Wojskowego zamiast wyszkolonego oficera, wysyła do Afganistanu sekretarkę jednego ze swoich dyrektorów. – To skandal. W rejonie działań wojennych potrzeba ludzi z doświadczeniem. Od ich decyzji zależy życie naszych żołnierzy – mówi poseł Tomasz Kaczmarek i zawiadamia prokuratora generalnego o popełnieniu przestępstwa.(…) podczas szkoleń kobieta zapoznała się z tajemnicami służbowymi i państwowymi, z którymi nie powinna się zapoznać jako osoba niespełniająca podstawowych kryteriów do wyjazdu na misje. Poseł informuje prokuratora generalnego, że osobą, która zakwalifikowała swoją sekretarkę do grupy wyjeżdżającej do Afganistanu, jest dyrektor Inspektoratu SKW w Krakowie ppłk Marek Topór."

- Nasz Dziennik – "Placet na zmianę dowodzenia" - Reforma kierowania Siłami Zbrojnymi zaakceptowana przez rząd  - relacjonuje gazeta: "Rada Ministrów przyjęta projekt noweli ustawy o urzędzie ministra obrony, który zakłada m.in. powołanie dwóch połączonych dowództw zamiast odrębnych dowództw rodzajów Sil Zbrojnych. Rząd na wczorajszym posiedzeniu zajął się reformą systemu dowodzenia i kierowania armią. Zamiast funkcjonujących obecnie dowództw Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych mają powstać dwa: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Autor: Piotr Czartoryski – Sziler

Czytaj więcej: Reforma systemu dowodzenia i kierowania SZ coraz bliżej – niestety

- Dziennik Gazeta Prawna - "Wojsko nie dba o warunki pracy osób pilnujących jego obiektów" - Gazeta o konflikcie miedzy pracownikami SUFO a MON-em: "Od kilku lat żołnierze nie pilnują majątku wojskowego. Robią to za nich osoby pracujące dla specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych (SUFO). Do posłów trafiają listy od pracowników zatrudnionych przez te jednostki dotyczące poprawy warunków ich pracy. Ich zdaniem Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) powinno wymuszać w warunkach przetargu stosowanie przez oferentów odpowiednich rozwiązań związanych z zasadami zatrudniania i wynagradzania swoich podwładnych." Autor: Tomasz Zalewski

- Rzeczpospolita – "Wpadka kontrwywiadu" - Mariusz Kowalewski o ujawnieniu planów budowy ośrodka szkoleniowego dla służby specjalnej: "Tajny ośrodek szkolenia SKW jeszcze nie powstał, a już został zdemaskowany. O ośrodkach, w których szkoli się oficerów wywiadu i kontrwywiadu wiadomo zwykle niewiele. Dlatego niepotwierdzone pozostawały nieoficjalne informacje, że rok temu zapadła decyzja o wybudowaniu nowego ośrodka Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Wybór miał paść na koszary po byłej jednostce wojskowej w Skierniewicach. - Ma się tam odbywać większość szkoleń prowadzonych przez SKW – mówi nasz informator ze służb."

- Nasz Dziennik – "Tupolew projektuje bombowiec" - Plany rosyjskiego producenta przedstawia Piotr Falkowski:  "Nowy model bombowca ma zaprojektować biuro konstrukcyjne zakładów Tupolewa. Nowy rosyjski bombowiec kształtem ma przypominać wykonany w technologii stealth amerykański B-2. W Rosji omawia się projekt nowego bombowca strategicznego do przenoszenia broni jądrowej. Chociaż znaczenie lotnictwa bombowego tego rodzaju spadło na rzecz systemów balistycznych dalekiego zasięgu, to wciąż samoloty do zrzucania bomb atomowych i wystrzeliwania rakiet z głowicami nuklearnymi pozostają oczkiem w głowie resortów obrony mocarstw atomowych."

Czytaj więcej: Nowy bombowiec strategiczny – PAK DA: kosztowna i odległa nadzieja rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama