Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: Helikoptery zaczną kręcić od nowa; Kosmiczne odpady mogą sprowokować wojnę; Moskwa nie chce tarczy; Kłopot z piorunami; Kreml podbija stawkę; Unieważnić przetarg na Caracale
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Puzio, Polska- Dziennik Wschodni, "Helikoptery zaczną kręcić od nowa": Antoni Macierewicz podczas wizyty w Lublinie zapowiedział, iż resort obrony zamierza wycofać się z kontraktu na zakup 50 francuskich helikopterów H225M Caracal. Na anulowanie decyzji o wyborze francuskiej oferty liczą samorządowcy i posłowie aktywnie spierający ofertę "PZL-Świdnik". "Na razie nie znamy efektów negocjacji offsetowych. Dopiero po zakończeniu rozmów będzie można komentować fakty - uspokaja Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl."
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Kłopot z piorunami": W świetle ambitnych planów powołania "Wojsk Obrony Terytorialnej" przemysł obronny liczył na szybkie decyzje w sprawie zakupów przeciwlotniczego rakietowego zestawu Piorun, będącego następcą owianych już sławą "polskich stingerów" ppzr Grom. "Podwarszawski Telesystem i rakietowe Męsko są w stanie produkować 250 rakiet Piorun rocznie. Od dawna już pełne moce firmy nie były wykorzystywane". Przedstawiciele przemysłu oczekują ostatecznych decyzji w sprawie zamówień nowych systemów uzbrojenia.
Antoni Rybczyński, Gazeta Polska "Kreml podbija stawkę": Po spotkaniu Władimir Surkow- Victoria Nuland i wizycie Borysa Gryzłowa w Kijowie, oczekiwano wielkiego amerykańsko-rosyjskiego dealu w sprawie Ukrainy. Eksperci spodziewali się, iż Ukraina będzie musiała pójść na ustępstwa. Póki co próżno szukać dowodów na tego typu obrót sprawy, a tymczasem sporo obserwatorów wskazuje, iż to Władimir Putin obciążony problemami gospodarczymi będzie chciał jak najszybciej zakończyć spór na poziomie negocjacji z USA.
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Moskwa nie chce tarczy": Podczas dorocznej konferencji prasowej podsumowującej ubiegły rok w polityce zagranicznej rosyjski minister Siergiej Ławrow ocenił, że cechowało go „nasilenie globalnej konkurencji". Ławrow "chwalił niemiecki biznes za plan budowy Nord Stream 2 i nowy rząd Kanady za porzucenie „rusofobicznej linii", natomiast krytykował postawę Wielkiej Brytanii i USA, a także innym europejskim państwom, określonym mianem „agresywnej mniejszości".
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, "Unieważnić przetarg na Caracale": Roman Jakim, przewodniczący sekcji lotniczej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezentuje powody skierowania oficjalnego stanowiska związkowców dotyczącego zakupu śmigłowców wielozadaniowych adresowanych do MON, Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Związkowcy liczą, iż politycy ekipy rządzącej dotrzymają obietnicy unieważnienia wyboru oferty Airbus Helicopters.
K.K. "Rzeczpospolita", "Kosmiczne odpady mogą sprowokować wojnę": W opublikowanym w "Acta Astronautica" raporcie Witalij Aduszkin z Rosyjskiej Akademii Nauk ostrzega, iż „zagrożenie, jakie stanowią kosmiczne śmieci dla satelitów wojskowych, można określić jako szczególne istotne politycznie z tego względu, że mogą one sprowokować zbrojny konflikt pomiędzy państwami, które realizują program kosmiczny". Rosyjski uczony wskazuje, iż przestrzeni kosmicznej może orbitować nawet pół miliarda elementów wielkości od 1 do 10 cm.
Rafale
Oto właśnie mamy polskie, czy pis-owskie realia. To jest po prostu jawna kpina, że wojskowi nie mogą dostać sprzętu, który najlepiej im odpowiada! Trzymam tutaj w pełni ich stronę, bo to że Blackhawk lata w armiach wielu państw świata, nie oznacza, że mamy z automatu go kupować! W dodatku to nie jest wersja UH-60, tylko zwyczajny okrojeniec, którego modernizacja i uzbrojenie kosztowałaby kolejne miliony! Czy to takie trudne do zrozumienia? Tak samo jak fakt, że NIE MA polskich zakładów, a Mielec i Świdnik to tylko montownie! Cała kasa idzie za granicę - przykre realia. Czegoś takiego chyba nie ma w żadnym kraju na świecie, że dyktat związkowców i populistycznych polityków przeważa nad preferencjami powołanych do służby wojskowymi! To tak jakbym decydował za lekarzy, na jakim sprzęcie mają pracować, operować, itp. Warto było przeczytać dzisiejszy wywiad z "Panem Związkowcem" od siedmiu boleści. Szczególnie zapada w pamięci odpowiedź na pytanie, dlaczego nie Caracale, skoro to sprawa MON-u, bo sami wojskowi decydują, czego chcą. Otóż ów Pan nie tylko nie odpowiedział merytorycznie na pytanie, ale zaczął cały monolog na temat Doliny Lotniczej i jej osiągnięć! Czyli o co chodzi tak naprawdę? O KASĘ! Kompletna kompromitacja! Wybór szrothawka s70, czy aw149 będzie niebezpieczny dla naszego kraju! Odnośnie działań Macierewicza nie mam już najmniejszych wątpliwości - ten przetarg zostanie uwalony, a wojsko zostanie praktycznie bez sprzętu. Od początku już wszystko było nastawione na storpedowanie całej procedury, a hasełka typu "zależne od offsetu", były tak naprawdę tylko pod publiczkę. Znając Macierewicza zapewne domagał się takich kokosów, na które Francuzi popukali się w głowę. Za to powinien być Trybunał Stanu! Tylko w jednej kwestii mogę się zgodzić, że uniwersalna jedna platforma to pomysł całkowicie nieprzemyślany i nieracjonalny! Jeżeli wszystko zmierzałoby np. do zmniejszenia ilości Caracali (załóżmy do 35-40) i około 10/15 sztuk załóżmy jednego z producentów - wszystko ok! Tymczasem próbuje pusty bak paliwa uzupełnić ściekami! Dokąd zmierza ten kraj!!??
SOWA
Jeśli Turcja będzie podgryzać powoli, rozsądnie to rzeczywiście Europa zanim się obudzi będzie miała powtórkę z historii czyli powrót Imperium Osmańskiego.
kulas
Może jeden śmigłowiec do wszystkiego to nie najlepszy pomysł ale karakal w tej stawce to dobry wybór . Szkoda że teraz związkowcy będą decydować czego wojsko potrzebuje. Trzeba płacić za głosy i poparcie związków przy wyborach
lucek
związkowcy dostaną podwyżki szkoda że sektor prywatny tak nie działa
xyz
Dlaczego Szanowny Portal D24 nie publikuje komentarzy przeciwnych miłościwie nam panujących? To się nazywa cenzura!
Mietek
"Związkowcy liczą, iż politycy ekipy rządzącej dotrzymają obietnicy unieważnienia wyboru oferty Airbus Helicopters." Niech związkowcy w takim razie z politykami zrzucą się na odszkodowanie.
eybh
Postawa PiS mnie denerwuje. Bo w sprawie uchodźców, mówią, że muszą kontynuować zobowiązania poprzedniego rządu i nadal chcę przyjąć około 7tyś. Natomiast tutaj, już nie chcą kontynuować, mimo, że zapłacimy odszkodowanie. Według mnie powinno być na odwrót: uchodźcy - nie kontynuujemy, helikoptery - kontynuujemy. Ponadto przed wyborami, krzyczeli, że przetarg na helikoptery jest ustawiony, a teraz jakoś żadnych dowodów na to nie chcą pokazać, a tylko negocjacje offsetowe maja zamknąć przetarg. A wiadomo, że przez takie negocjacje to można każdy przetarg uwalić. Ja osobiście spodziewam się, że wygra Mielec. Według mnie PiS ma tam jakieś interesy, od momentu jak go sprzedali. Nawet Kaczyński przed wyborami, był w Mielcu i mówił, że jak by od niego zależało to helikoptery byłyby tutaj produkowane, z Polski. Zapominając, że mamy jeszcze jednego "narodowego" producenta.
ppp
Związki nie mogą terrozować wojska. Nie można zmusić armii by kupiła konkretny rodzaj sprzetu.
Boni
niech se armia kupi z prywatnej kasiorki z pensyjek, zrzutka na Caracale, haha