Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Francuska armia - siły interwencyjne Europy, W Pile powstanie Centrum logistyczne za 135 mln zł, Ostatnia zmiana PKW Afganistan przechodzi szkolenie

Fot. MDlD
Fot. MDlD

Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa:

Polska – Głos Wielkopolski, Dorota Bonzel, Wojsko chce wybudować w Pile ogromny magazyn za 135 mln zł: To już pewne. W Pile powstanie wojskowe centrum logistyczne, (…) ogromny magazyn wojskowy, który będzie obsługiwał Wielkopolskę, województwo zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. (...) Centrum logistyczne zostanie wybudowane do końca 2016 roku. (…) - W magazynie będzie przechowywana żywność, umundurowanie, uzbrojenie, części zamienne. Nie będzie tu paliwa ani amunicji - wymienia gen. Jan Dziedzic, szef zarządu planowania logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Inwestycja pochłonie około 135 milionów złotych. (…) Magazyn zacznie funkcjonować w 2017 roku.

Polityka, Marek Ostrowski, Francja Walcząca: Kolejna francuska interwencja w Afryce, tym razem z udziałem Polaków, to dowód na to, że spośród stolic europejskich już tylko Paryż myśli i działa samodzielnie na polu militarnym. (…) Dwie polskie załogi wspierają Francję w jej najnowszej operacji wojskowej Sangaris. (…) 5 grudnia 2013 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ pozwoliła użyć wszelkich środków do zneutralizowania grup zbrojnych, siejących zniszczenie w Republice Środkowej Afryki (RŚA). (…) wcześniej na miejscu były już francuskie jednostki, m.in. w Gabonie, Czadzie, Kamerunie i w samej RŚA. (….) Nowa ustawa o programie wojskowym (…) zakłada, że działania ekspedycyjne pozostaną w najbliższej przyszłości jednym z najważniejszych zadań armii.(…) Dlatego Paryż stale utrzymuje poza granicami kraju (…) ok. 12 tys. żołnierzy, więcej niż połowę z tego w krajach afrykańskich. Do 2025 r. Francja ma dysponować ok. 66 tys. żołnierzy gotowych do działań zagranicznych - w języku wojska to aż siedem brygad.

Dziennik Gazeta Prawna, Magdalena Januszewska, Opinia na szóstkę szansą na karierę:
Coroczne oceny zawodowych wojskowych, wymagania co do ich wykształcenia oraz możliwość awansu na wyższy stopień bez zmiany dotychczasowego stanowiska to tylko niektóre ze zmian wprowadzonych na przełomie roku. Nowe rozwiązania mają służyć profesjonalizacji armii i zatrzymaniu żołnierzy w służbie. (…) Nowelizacja objęła różne zagadnienia - od wstąpienia w szeregi wojska, poprzez karierę, aż do wystąpienia z służby.

Dziennika Zachodni, Jacek Barczyński, Ostatnia misja, ostatni pluton: Żołnierze z dwóch plutonów z Zamościa i jednego z Chełma przechodzą właśnie sprawdzian gotowości bojowej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. - Certyfikacja, czyli sprawdzian przygotowań plutonów do zadania w Afganistanie, rozpoczęła się 3 lutego (…) Żołnierze z Chełma i Zamościa zostaną przetransportowani do Bagram. - Data ich wyjazdu (..) objęta jest tajemnicą (…) Wiadomo jedynie, że nastąpi to na wiosnę. (…) XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w skład której mają wejść żołnierze z Zamościa i Chełma, ma być już ostatnią misją polskiej armii w Afganistanie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.