Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środowy przegląd prasy: Caracale spadną na barki nowego rządu; MON jednak chce polskiego Gryfa; W NATO nie może być sojuszników drugiej kategorii; Amerykanie wysyłają myśliwce do Europy; Duda dogada się z Merkel; Seul przestaje obrażać Kim Dzong Una;

Fot. Thales UK
Fot. Thales UK

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Caracale spadną na barki nowego rządu""Obecnie trwają negocjacje pomiędzy MON reprezentowanym przez urzędników Inspektoratu Uzbrojenia a producentem śmigłowca Caracal Airbus Helicopters." Według informatorów DGP z MON urzędnicy robią wszystko, by ostateczny podpis pod zamówieniem na dostawy śmigłowców wielozadaniowych otrzymał "w spadku" rząd sformowany już po najbliższych wyborach parlamentarnych.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "MON jednak chce polskiego Gryfa""Polskie przedsiębiorstwa mają dostarczyć wojsku jeden z dwóch typów dronów bojowych - zdecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej resort zakładał, że obydwa rodzaje kupimy w Izraelu". 


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Amerykanie wysyłają myśliwce do Europy": "W poniedziałek sekretarz sił powietrznych USA Deborah James poinformowała, że na terytorium Europy rozmieszczone zostaną myśliwce F-22 Raptor." Ma to być wyraźny sygnał dla Rosji, że USA poważnie traktują destabilizację europejskiej przestrzeni bezpieczeństwa.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "W NATO nie może być sojuszników drugiej kategorii":  - Obecna sytuacja międzynarodowa i militarna wymaga także od nas samych wzięcia na siebie większego ciężaru związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa naszego terytorium i wschodniej flanki NATO - uważa Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.


Patryk Skrzat, Gazeta Wyborcza- Olsztyn, "Kadra lotniska z Olsztyna"Szkoła Policealna im. Zbigniewa Religi przygotowuje się do uruchomienia nowego kierunku - technik lotniskowych służb operacyjnych. Ma być to odpowiedź na plany rozwoju lotniska w Szymanach.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Duda dogada się z Merkel"Pierwsza wizyta nad Szprewą prezydenta Duda jest dla niego wyjątkowo istotna, gdyż będzie mu zależeć na porozumieniu z kanclerz Merkel. "Piątkowa wizyta w Berlinie została więc bardzo starannie przygotowana przez obie strony."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Moskwa zmierza do wojny"Brytyjski ośrodek analityczny European Leadership Network analizując scenariusze rosyjskich ćwiczeń wojskowych uważa, że nie są one niczym innym, jak symulacją wojny z NATO i USA.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Seul przestaje obrażać Kim Dzong Una": W wyniku trzydniowych mediacji następuje odsunięcie groźby wojny na półwyspie koreańskim. Koreańczycy z Północy przeproszą za zranienie żołnierzy z Południa, zaś Ci wyłączą głośniki nadające treści antyreżimowe.

Komentarze