Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Bazy NATO w Polsce?; Jak konsoliduje się zbrojeniówka?; System dla polskiej armii; PGZ i zmowa przetargowa; Stany Zjednoczone stawiają na drony

Fot. NATO
Fot. NATO

Środowy przegląd prasy pod kątem obronności. 

Fakt, Bazy NATO w Polsce?: "Celem Polski będzie stała obecność baz NATO w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział w radiowej Trójce prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Powstanie szpicy NATO byto pierwszą reakcją na rosyjskie zagrożenie, ale na szczycie paktu w Warszawie w 2016 r. powinny zapaść decyzje o powstaniu statych baz."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, Jak konsoliduje się zbrojeniówka?: Jak informuje Piotr Nisztor - podczas nadchodzących kieleckich targów (MSPO) Polska Grupa Zbrojeniowa ma ogłosił strategię działania na najbliższe 15 lat. Głównym jej założeniem ma być wprowadzenie struktury koncernowej. Docelowo będzie działać tylko jedna spółka, a ponad 60 obecnie działających w ramach PGZ zostanie zlikwidowanych.


Puls Biznesu, System dla polskiej armii: Jak informuje Puls Biznesu - na czele konsorcjum, które dostarczy polskiemu wojsku teleinformatyczny system do zarządzania walką na szczeblu taktycznym stanie Asseco. Pozostałe podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu to Teldat, Siltec, Enigma i CMGI."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, PGZ i zmowa przetargowa: Piotr Nisztor opisuje list, do którego dotarł, mogący świadczyć o zmowie przetargowej przy okazji procesu pozyskania bezzałogowców dla armii. Chodzi o korespondencję, w której członek zarządu PGZ Tomasz Nitka prosi spółkę WB Electronics o wycofanie się z przetargu na Orlika i Wizjera. W zamian WB miałoby podpisac kontrakt po przyznaniu grupie realizacji tych umów. 


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, Stany Zjednoczone stawiają na drony: "W ciągu najbliższych czterech lat Pentagon chce zwiększyć o połowę liczbę lotów samolotów bezzałogowych. Wyśle je m.in. nad Ukrainę. Jak napisał „Wall Street Journal", powołując się na wysokiego urzędnika Departamentu Obrony, do 2019 r. liczba codziennych misji wzrośnie z obecnych 61 do 90. Ma to dać armii lepszy dostęp do informacji zwiadowczych i zwiększyć silę bojową. Rozszerzy się obszar operowania dronów. Dziś latają przede wszystkim nad Pakistanem, Afganistanem, Jemenem, Somalią, Irakiem, Syrią i Libią. Nowe mają zostać wysłane także nad Morze Południowochińskie i nad Ukrainę."


Jacek Klein, Polska Dziennik Bałtycki, SMW w zbrojeniowym konsorcjum: Klein informuje o zawiązaniu konsorcjum przez PGZ i Stocznię Marynarki Wojennej. W jego ramach firmy mają negocjować warunki dostaw sześciu okrętów. Chodzi o trzy jednostki zwalczania min Czapla i taką samą liczbę okrętów obrony wybrzeża Miecznik. 


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, Znów gorąco w Zagłębiu Donieckim: Potocki opisuje wzrost napięcia w Donbasie jaki nastąpił po tym jak Ukraińcy odrzucili proponowany przez Rosję harmonogram wycofywania ciężkiego sprzętu. Tuż po tym wydarzeniu w nocy z 9 na 10 sierpnia doszło do ataku sił separatystów z użyciem czołgów na pozycje ukraińskie w okolicach Starohnatiwki. Obecnie trwa ostrzał pozycji wojsk rządowych.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama