Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: 3. rocznica katastrofy smoleńskiej, Sienkiewicz przygotowuje raport gazowy, stopnie wojskowe z II RP zostaną przywrócone? USA testuje broń laserową
Przegląd artykułów z zakresu bezpieczeństwa w środowym przeglądzie prasy.
Super Express – Na międzynarodową komisję nie było szans. Rozmowa z prof. Markiem Żyliczem, ekspertem dawnej komisji Jerzego Millera: "Należy zastosować obecnie istniejące prawo. Otóż zgodnie z prawem międzynarodowym i z prawem polskim jedynym organem kompetentnym do rozstrzygania takich spraw jest państwowa komisja ekspertów. Przy czym jeżeli samolot należący do jednego państwa rozbił się na terytorium innego państwa, to powinna być to komisja z udziałem obu stron. Ponieważ komisja MAK – z udziałem obu stron – nie doprowadziła do kompletnego wyjaśnienia i wynik jej ustaleń jest nie do zaakceptowania przez stronę polską, więc musimy poprzestać na zastosowaniu prawa polskiego i rozstrzygnąć sprawę w naszej komisji. Według mnie to rozstrzygnięcie zapadło. Ale ponieważ jest ono kwestionowane przez opozycję, nie ma innego sposobu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, jak wznowienie działania komisji" Rozmawiał: Paweł Lickiewicz
Więcej: Szef BOR odejdzie?
Fakt – Rocznica, która nas nie zmieni - Łukasz Warzecha o warunkach wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej: "Nie zgadzam się z tymi, którzy w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej widzą lek na wszystkie problemy polskiego życia publicznego. Po pierwsze – uparte dążenie do prawdy jest faktycznie niezbędne, ale to nie wystarczy do naprawy państwa. To, co działo się po 10 kwietnia, nie jest bowiem przyczyną, ale raczej skutkiem licznych patologii. Choć faktycznie wyostrzyło wiele spośród nich. Po drugie -wątpliwe, czy katastrofę w ogóle da się wyjaśnić w obecnych warunkach geopolitycznych. Dopóki Rosja nie jest państwem demokratycznym i dopóki władzę sprawuje tam środowisko dawnych oficerów służb specjalnych ze wszystkimi tego konsekwencjam i, nigdy nie możemy być pewni, że z Rosji dotarły do nas miarodajne informacje. A bez nich katastrofy w stu procentach wyjaśnić się nie da, choć można się do prawdy przynajmniej przybliżyć. I to jest naszym obowiązkiem."
Więcej: Odwilż w relacjach polsko- rosyjskich zapowiadają słowa zarówno Sikorskiego jak i Putina
Rzeczpospolita - Lotnicy pamiętają o ofiarach - Oficerowie i pracownicy Dowództwa Sił Powietrznych złożyli wczoraj w Warszawie wieńce i zapalili znicze przed obeliskiem upamiętniającym zmarłych w katastrofie smoleńskiej (na terenie dowództwa). W porze, gdy trzy lata temu Tu-154M rozbił się w pobliżu lotniska Siewierny, zapalono także znicze i złożono kwiaty na grobach ofiar katastrofy na Cmentarzu na Powązkach. Dziś o godz. 8.41 delegacja Sił Powietrznych złoży kwiaty i zapali lampki na grobach osób związanych z wojskowym lotnictwem, które zginęły pod Smoleńskiem, a są pochowane poza Warszawą.
Więcej: Symboliczny koniec etapu pewnej naiwności w relacjach z Rosją?
Rzeczpospolita – Przemysł obronny - Bumar Elektronika ma kolejny kontrakt z armią informuje gazeta: "Siedem radarów rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, które pozwalają śledzić tor lotu pocisków i rakiet, a także wskazywać miejsce ich wystrzelenia i trafienia, 8 radarów Odra i 8 przeciwlotniczych radiolokatorów Soła, a także pakiety modernizacyjne 11 radarów dalekiego zasięgu Nur – za blisko pól miliarda złotych – dostarczy do 2017 r. siłom zbrojnym spółka Bumar Elektronika. Część kontraktów już została podpisana, inne są jeszcze negocjowane – w tym dot. dostaw 3 mobilnych morskich radarów RM 100 do ochrony Wybrzeża.
Więcej: Bumar Elektronika liderem w patentowym rankingu firm
Dziennik Gazeta Prawna - Tusk czeka na raport o Gazpromie - Premier zlecił szefowi MSW przygotowanie specjalnego raportu o obiegu informacji w sprawie gazowego memorandum - relacjonuje Grzegorz Osiecki: Sienkiewicz ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego informacja o tym, że EuroPolCaz i Gazprom mają podpisać memorandum w sprawie oceny możliwości budowy gazociągu, nie dotarła do szefa rządu. To, że raport ma przygotować szef MSW, premier uzasadnił tym, że może korzystać z możliwości służb specjalnych i jest specjalistą od polityki energetycznej i gazowej. – Raport ma też odpowiedzieć na pytanie, czy krępująca dla mnie sytuacja przynosi rzeczywiście negatywne skutki, czy kryją się za tym jakieś złe intencje – powiedział Tusk. Dodał, że cele polityki gazowej, jakie wyznaczono przy okazji rozmów z Cazpromem o obniżce cen gazu, nie zmieniły się. I żadne decyzje gazowe komercyjne nie „mogą dewastować" relacji polsko-ukraińskich i pozycji Ukrainy. Tusk nie wykluczył konsekwengi personalnych za gazową wpadkę.
Więcej: Czy premier przetnie grę PGNiG?
Rzeczpospolita - Rotmistrz za kapitana - "Z naszych informacji wynika, że możliwość przywrócenia stopni wojskowych z II Rzeczypospolitej sonduje Ministerstwo Obrony Narodowej. Konsultacje odbywały się już m.in. w Sztabie Generalnym, dowództwach rodzajów sił zbrojnych i w żandarmerii. Armia na razie nie ujawnia ich wyników. – Sprawa przywrócenia przedwojennych stopni będzie przedmiotem obrad Komisji Historycznej do spraw Symboliki Wojskowej MON – mówi „Rz" Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony. Opinie na temat powrotu do przedwojennych stopni zbiera Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. Autor: Marek Kozubal
Więcej: Żandarmeria Wojskowa upamiętniła bohaterów
Nasz Dziennik – USA przetestują lasery - Nowa technologia możne zrewolucjonizować obraz wojny informuje gazeta: "Amerykańska marynarka wojenna zamierza po raz pierwszy przetestować działo laserowe na wodach międzynarodowych. Jak poinformowało na początku tygodnia dowództwo US Navy, prototyp tej broni ma zostać wypróbowany w przyszłym roku w Zatoce Perskiej. Na potrzeby testów w działo laserowe zostanie uzbrojony okręt wojenny „USS Ponce". Na razie wiązka promieni laserowych tej broni jest wystarczająca do niszczenia niewielkich łodzi patrolowych i bezzałogowych samolotów zwiadowczych lub też ich elektronicznych systemów ostrzegawczych.
(JG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie