Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Zmiany w służbach specjalnych; Rosyjskie działania hybrydowe w Afryce; Autobox dostarczy Honkery polskiej armii?

Fot.	SuperTank17 (CC by 3.0)
Fot. SuperTank17 (CC by 3.0)

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Wszystkie winy ABW”: Zdaniem mediów służby specjalne zawiodły nie tylko w sprawie Mariana Banasia. Szykują się zmiany nie tylko w strukturach służb, ale również zmiany kadrowe. „Odejść ma nie tylko Pogonowski, ale i szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Andrzej Kowalski. Kamiński ma inny plan na służby: zostaną przeorganizowane, a rządzić mają stosunkowo młodzi i nieobciążeni funkcjonariusze. Nasi informatorzy twierdzą, że o dymisji Pogonowskiego przesądziły niedopatrzenia ABW, które nie prześwietliło Banasia, nim został szefem NIK.”


Gazeta Polska Codziennie, „Afryka hybrydowym celem Kremla”: Rosja zwiększa swoja aktywność w Afryce. Amerykański dziennik „Washington Post" wskazał, że na celowniku Kremla znalazły się m.in. takie kraje, jak DR Konga, Mozambik, Sudan czy Libia. „Na forum w Soczi zawarto kontrakty na kwotę 800 mld rubli (ponad 12 mld doi.), a dodatkowo strona rosyjska obiecała inwestycje na Czarnym Lądzie na kolejne 2,5 mld dol. Określono również nowe zasady współpracy obronnej z niektórymi państwami, w tym m.in. z RPA. To właśnie do tego kraju Kreml wysłał dwa bombowce strategiczne Tu- 160 wraz z grupą wojskowych specjalistów. Przylot wiązał się z organizowanym w tym kraju specjalnym seminarium z udziałem południowoafrykańskich polityków i żołnierzy, poświęconym opracowaniu skuteczniejszych metod prowadzenia działań operacyjnych przez wojsko.”


Puls Biznesu, „Autobox chce sprzedać armii honkery”: Spółka ze Starachowic, która modernizuje wojskowe stary, chce zaproponować siłom zbrojnym reaktywację Honkerów. „Wygląda na to, że legendarna ciężarówka ze Starachowic nie doczeka się reaktywacji. Autobox z grupy Zasada wskrzesi natomiast inna markę - osobowo-ciężarową, którą zaoferuje MON.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. wentyl

    No i dobrze. Dać lepszy ocynk, usprawnić parę niedociągnięć i można klepać wielkimi seriami.

  2. Korektor

    Honekery :-)

Reklama