Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Wywiad z prezesem WB Electronics; MON pracuje nad modelem finansowania programu Harpia; Nowe jednostki w polskiej Marynarce Wojennej; Pilna narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego po wypadku myśliwca MiG–29
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „MON eliminuje konkurencję PGZ”: Wywiad z prezesem WB Electronics, Piotrem Wojciechowskim. „Zakup Wizjera w aktualnie prowadzonym postępowaniu i przy ofercie PGZ opartej na kopii lub licencji Orbitera, izraelskiej firmy Aeronautics, nie jest działaniem na rzecz zbudowania potencjału w Polsce, a tylko działaniem lobbystycznym w celu eliminacji z rynku Grupy WB, która dla izraelskich dostawców jest konkurentem na całym świecie. Jako prezes podmiotu, w którym 25 proc. udziałów ma Polski Fundusz Rozwoju i obywatel Polski, nie mogę spokojnie przyglądać się takim działaniom - na szkodę polskiego przemysłu, Skarbu Państwa i Sił Zbrojnych RP.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Fundusz na rzecz armii jest potrzebny”: W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają gorączkowe prace nad modelem finansowania programu Harpia. „Po katastrofie MiG-a-29 resort obrony obiecuje szybki zakup nowych samolotów bojowych. Skąd wziąć na nie pieniądze? Wzorce mamy przedwojenne. [...] Od miesięcy - niestety bez widocznych efektów - w MON trwają tzw. prace analityczne dotyczące utworzenia Funduszu Obrony Narodowej, który pozwoliłby zasilić armię w środki pozabudżetowe.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Marynarka Wojenna z nowymi jednostkami”: Najnowsza jednostka Marynarki Wojennej ma pływać w ramach 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Łącznie Marynarka Wojenna ma otrzymać sześć jednostek typu B860. Trzy trafią do Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, pozostałe trzy egzemplarze do 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. „Wczoraj w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość wodowania i chrztu holownika Gniewko, który trafi do Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Łącznie Marynarka Wojenna RP zamówiła aż sześć holowników typu B860 za kwotę 283,5 mln zł. [...] Zgodnie z umową sześć zamówionych holowników ma być przekazanych do MW w kilkumiesięcznych odstępach. Ostatnia z jednostek ma być oddana do listopada 2020 r.”
Nasz Dziennik, „Rozmowy w BBN”: Pilna narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego po wypadku MiG-a-29. „Wczoraj odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka z szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmundem Andrzejczakiem i innymi dowódcami na temat sytuacji po wypadku myśliwca MiG-29. [...] Oprócz szefa sztabu w spotkaniu uczestniczył dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła oraz dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim płk pil. Krzysztof Stobiecki.”
andy
działania MON w sprawie sprzętu WB El . to skandal ... dlaczego praktycznie cicho na ten temat chodź by D 24 ... - czy transfer środków na modernizację techniczną ma być zrealizowany tylko z zyskiem zagranicznych firm naszych "największych" sojuszników ...???