Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Wywiad z gen. Hodgesem; Spójność NATO; Najkrwawszy tydzień w Afganistanie; Ćwiczenia „Bull Run-12”; Paryż zarzuca Ankarze prowadzenie agresywnych działań w Libii; Baza w Redzikowie opóźniona; Nowa wojna na Bliskim Wschodzie?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Karanie Niemiec obniża bezpieczeństwo Polski”: Wywiad z generałem Benem Hodgesem, który w latach 2014-2017 był głównodowodzący siłami USA w Europie. „[…] byłbym zadowolony z obecności wojsk USA w Polsce, ale nie w formule stałej. Te oddziały powinny rotować, a Polska powinna być gotowa, by je przyjąć. To dobry sposób na zwiększenie zdolności, a nie narusza spójności Sojuszu. I podkreślę, że to nie jest krytyka Polski. Jesteście doskonałym sojusznikiem.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Polska niepokoi NATO”: Podczas wizyty polskiego prezydenta w USA prawdopodobne wydaje się zawarcie umowy o współpracy obronnej. Czy ta dwustronna umowa wojskowa podzieli NATO? „Prezydent Duda leci do USA tuż po rym, jak Trump, nie informując Merkel, postanowił ograniczyć liczebność wojska w Niemczech. Jeśli ogłosi ich przerzucenie do Polski, uderzy w spójność sojuszu.”
Joanna Leśnicka, Rzeczpospolita, „Trzecia siła polityczna”: Wywiad z kandydatem na urząd Prezydenta RP, Krzysztofem Bosakiem. „Amerykanie nie są zainteresowani dyslokacją wojsk na wschód od Niemiec. Są zainteresowani wycofywaniem ich i przesuwaniem swojego zainteresowania na Pacyfik. W tej sytuacji licytujemy się, ile miliardów dolarów jesteśmy w stanie zapłacić za obecność żołnierzy Musimy zabezpieczyć polskie interesy a nie podlizywać się Amerykanom i realizować ich plany amerykańskich w Polsce.[…]”
Przemysław Harczuk, Super Express, „Wizyta podkreśla znaczenie międzynarodowe Polski”: Wywiad z byłym dowódca JW GROM i byłym zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Romanem Polko. „Niektórzy mówią, że nie powinniśmy kupować samolotów F-35. To proszę bardzo - kupmy samolot niemiecki. Tylko niech mi ktoś pokaże taki sprzęt, który swoją jakością będzie choć porównywalny do amerykańskiej maszyny. Francuzi faktycznie mówią o armii europejskiej. Ale na razie nie ma nawet jej zalążku. Prawda jest taka, że od dekad Europę ratują Stany Zjednoczone. […]”
Sandra Skibniewska, Super Express, „Amerykanie nie traktują nas jako mocarstwa”: Wywiad z byłym dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemarem Skrzypczakiem. „[...] w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego nikt nie wesprze Polski. Zwłaszcza jeśli inwestujemy tylko w jedno państwo, czyli Stany Zjednoczone. Musimy widzieć także Berlin i Paryż. Nie skupiać się jedynie na Waszyngtonie. Niemcy mają duży potencjał militarny, który będą w stanie wykorzystać przeciw agresorowi. […]”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Talibowie zwiększają presję”: W Afganistanie miał miejsce najkrwawszy tydzień od prawie 20 lat wojny w tym regionie. W ciągu kilku dni talibowie w ponad 400 atakach przeprowadzonych w 32 prowincjach zabili ponad 290 przedstawicieli rządu afgańskiego i ranili 550 obywateli. „Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Javid Faisal stwierdził, że poprzedni tydzień był najkrwawszym w trwającym od 2001 r. konflikcie. - Deklaracja talibów dotycząca ograniczenia przemocy jest bezwartościowa, a ich działania stoją w sprzeczności z pokojową retoryką, którą uprawiają - oznajmił urzędnik. Według rządu w Kabulu w 422 atakach talibowie mieli uśmiercić 291 przedstawicieli państwa afgańskiego i ranić kolejne 550 osób.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko z kolejnymi Popradami”: W trakcie spotkania z żołnierzami w rejonie Augustowa i Olecka szef MON przekazał także symbolicznie kluczyki do pojazdów Poprad, które znalazły się w wyposażeniu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. „W poniedziałek 22 czerwca br. w rejonie Augustowa i Olecka szef resortu obrony Mariusz Błaszczak obserwował międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem Buli Run-12. Celem tych manewrów jest przede wszystkim sprawdzenie zdolności do sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość oraz prowadzenie działań obronnych. W ćwiczeniach uczestniczyło 2 tyś. żołnierzy.”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Kraje NATO kłócą się o Libię”: Narasta napięcie między Francją a Turcją. Paryż zarzuca Ankarze prowadzenie agresywnych działań w Libii, które zagrażają bezpieczeństwu tego kraju, regionowi oraz Europie. „Prezydent Emmanuel Macron po spotkaniu ze swoim tunezyjskim odpowiednikiem Kaisem Saiedem w Pałacu Elizejskim w Paryżu oskarżył Turcję o naruszanie zobowiązań podjętych na konferencji w Berlinie. O sprawie tej francuski przywódca rozmawiał także telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Liderzy Francji i Tunezji wezwali do zawieszenia broni w Libii i zakończenia <<zagranicznych ingerencji>>.”
Lidia Lemaniak, Gazeta Polska Codziennie, „Prezydent polskich spraw”: Wywiad z Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta RP. „Rozmowy o spotkaniu prezydentów Polski i USA trwały od wielu tygodni. Doszłoby do niego szybciej, gdyby nie koronawirus. Opozycja powinna wznieść się ponad kwestie doraźne i partykularne, bo interes Polski jest najważniejszy. [...] Takim obszarem powinna być polityka zagraniczna, zwłaszcza jeśli mówimy o bezpieczeństwie Polski, współpracy w ramach NATO, bezpieczeństwie energetycznym, ważnych sprawach gospodarczych oraz dotyczących kwestii zdrowotnych.”
Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „Redzikowo mocno spowalnia”: Problemy z podwykonawcami i wzrost kosztów budowy to oficjalne przyczyny opóźnień w budowie bazy antyrakiet USA pod Słupskiem. „[...] tymczasem w Polsce termin już dwukrotnie został przesunięty. Najpierw na drugą połowę 2020 r., a ostatnio na jesień 2022 r. <<Przesunięcie terminu ukończenia budowy wynika z przyczyn technicznych związanych z niedostatecznym tempem prac po stronie głównego wykonawcy kontraktowego USA>> - informuje nasze Ministerstwo Obrony Narodowej. Opóźnienia w budowie najważniejszej bazy sojuszniczej wynikały z problemów z podwykonawcą, szkocką firmą budowlaną John Wood Group odpowiedzialną za obiekty socjalne w Redzikowie.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Co Duda ugra u Trumpa”: Spekulacje na temat wyników rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. „Nie wiadomo, jaki będzie rezultat rozmów między prezydentami Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą na temat zwiększenia sil amerykańskich w Polsce. Postulatem Warszawy jest umieszczenie w naszym kraju drugiej brygady pancernej.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Hołownia: Czas na prezydenta obywatelskiego”: Wywiad z kandydatem na urząd Prezydenta RP, Szymonem Hołownią. „Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłaby rotacyjna obecność w Polsce żołnierzy różnych krajów NATO. To się sprawdzało, sprawdza, to najlepsza metoda integracji naszych sił zbrojnych z potencjałem Sojuszu i podnoszenia naszych zdolności obronnych. Tramp z całą pewnością nie da nam niczego za darmo.”
Konstanty Gebert, Polityka, „Palestyna do wzięcia”: Za kilka dni Izrael rozpocznie aneksję Zachodniego Brzegu Jordanu. Czy to początek nowej wojny na Bliskim Wschodzie? „Z kilkunastu aneksji, do jakich doszło po drugiej wojnie światowej, ta jest zapewne jedną z najbardziej spektakularnych. Niemal wszystkie dotychczasowe były jednak udane: jedynie Saddamowi Husajnowi w Kuwejcie oraz Indonezji w Timorze Wschodnim powinęła się noga. I choć z przyczyn pozaprawnych akurat izraelski projekt aneksji części Zachodniego Brzegu budzi największy protest, to Netanjahu wie, że jeśli ostrożnie rozegra tę partię, czas będzie działał na jego korzyść.”
Polish blues
Redzikowo nie powstanie - jeśli miałem jakieś wątpliwości, to po lekturze i podanych w tekście terminach widać to już wyraźnie.