Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: WOC priorytetem dla MON; USA upomina Niemcy w sprawie Huawei; Centralne obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO; Negatywne skutki transformacji BOR w SOP; PGZ odkupi Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie?

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Cyberzdolności priorytetem dla MON”: Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni jednym z priorytetów dla Ministerstwa Obrony Narodowej. „Wśród programów priorytetowych realizowanych w ramach planu modernizacji technicznej przyjętego na lata 2017-2026 szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wymienił oprócz zakupu nowych myśliwców i systemów obrony powietrznej również program rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa [...] Pierwszym jest kompleksowe wsparcie dla procesu formowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Drugim natomiast krokiem jest zintegrowanie środowiska cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Sojusz, który zmienił oblicze Polski”: Wczoraj odbyły się centralne obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO. „Wyjście z posowieckiej strefy wpływów, integracja euroatlantycka, podniesienie zdolności obronnych i umiejętności żołnierzy oraz możliwość wejścia w technologię zbrojeniową na miarę XXI w. Wszystko dzięki obecności w najważniejszej organizacji świata. Wczoraj w Pradze odbyły się centralne uroczystości 20. rocznicy przystąpienia Polski, a także Czech i Węgier do NATO.”


Gazeta Polska Codziennie, „Polska jest liderem w NATO”: Polska świętowała 20. Rocznice wstąpienia do NATO. „Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO - takie jak wzmocniona Wysunięta Obecność na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowana Wysunięta Obecność, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence). Polska ma również polskich generałów w jednych z najważniejszych instytucji Sojuszu: gen. bryg. Zenon Brzuszko służy w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie, gen. bryg. Stanisław Kaczyński natomiast w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze.”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Ambasador USA grozi Berlinowi”: Stany Zjednoczone upominają Niemcy w sprawie niedopuszczania chińskiego koncernu do budowy infrastruktury 5G. „Jeśli Niemcy nie zrezygnują ze współpracy z Chinami przy budowie sieci 5G, Amerykanie przestaną dzielić się z nimi tajemnicami - ostrzega ambasador USA w Berlinie. [...] USA i nasi partnerzy oraz sojusznicy muszą mieć dostęp do bezpiecznych i godnych zaufania sieci komunikacyjnych. Ponieważ wymiana danych jest tak intensywna, każdy atak na sieć w pojedynczym kraju ma konsekwencje dla bezpieczeństwa wszystkich - tak według dziennika <<Die Welt>>, który zdobył oryginał listu, tłumaczył Grenell, dlaczego USA muszą zareagować na dopuszczenie Chińczyków do budowy 5G.”


Rafał Wójcik, Gazeta Wyborcza, „20. rocznica rozszerzenia NATO świętowana na Hradczanach”: „Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata - mówił prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Pradze z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. [...] Prezydent Słowacji Andrej Kiska zwrócił uwagę, że rosyjska propaganda jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie: - Co się stanie, jeśli będziemy twierdzić, że rosyjska propaganda i dezinformacja to wymysł czy paranoja i nie ma wpływu na nasze kraje. Musimy uświadomić sobie, że każde takie bagatelizowanie osłabia nasze bezpieczeństwo i narusza jedność, która jest w NATO kluczowa dla wspólnej obrony.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Moskwa gra na podział”: O zagrożeniach ze strony Rosji i potrzebach zwiększenia wydatków na obronność rozmawiali przywódcy Polski, Czech i Węgier w Pradze z okazji 20. rocznicy obecności tych krajów w NATO. „Rosja stanowi największe zagrożenie, dlatego potrzebne jest wzmocnienie zdolności do kolektywnej obrony, potrzebna jest obecność Stanów Zjednoczonych w Europie. Takie jest wspólne stanowisko dziewiątki prezentowane w Europie. W naszej ocenie, jest ono także inspirujące dla polityki całego Sojuszu - mówi <<Naszemu Dziennikowi>> szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.”


Violetta Krasnowska, Polityka, „Zielona służba”: Jak Biuro Ochrony Rządu zmieniło się w Służbę Ochrony Państwa. Negatywne skutki transformacji służby ochraniającej VIP-ów. „Służba Ochrony Państwa miała być elitarna, jak Secret Service w USA. A wyszło jak zwykle. [...] o już nie tylko ochrona osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie, ale też ochrona większej liczby obiektów, szersza obsługa pirotechniczna. A także, co zupełnie nowe, działalność operacyjno-rozpoznawcza. SOP może korzystać z techniki operacyjnej (z dostępem do operatorów telefonii jak służby specjalne), przeprowadzać kontrole przesyłek, korespondencji, uzyskiwać dane z systemów informatycznych - nawet przez 12 miesięcy - wobec podejrzewanej osoby. Może w celu realizacji swoich zadań, po uzyskaniu zgody ministra spraw wewnętrznych, werbować tajnych współpracowników.”


Polityka: Czy Polskiej Grupie Zbrojeniowej uda się odkupić od kanadyjskiej firmy rzeszowskie zakłady? „Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) firma WSK PZL-Kalisz (producent podzespołów oraz silników lotniczych) chce odkupić Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie (dawniej WSK Rzeszów) od kanadyjskiej firmy Pratt&Whitney. Rzeszowska fabryka produkuje m.in. silniki i przekładnie do używanych przez polską armię śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotów M28 Bryza. Jak podano w komunikacie: <<Sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 r. polskich zakładów lotniczych>>.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama