Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Walki w obwodzie ługańskim; Konflikt rosyjsko – turecki o prowincję Idlib; Wywiad z byłym zastępcą szefa Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO; Ślady rosyjskiego zabójcy w Warszawie; Francja wzmocni wschodnią flankę NATO

Fot. www.defense.gouv.fr
Fot. www.defense.gouv.fr

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Krótka eskalacja walk na Donbasie”: Eskalacja konfliktu w Donbasie. Zdaniem prezydenta Żeleńskiego atak był prowokacją wymierzoną w proces pokojowy. „Wczorajsze poranne walki w obwodzie ługańskim były pierwszym tak zdecydowanym złamaniem rozejmu w Zagłębiu Donieckim, odkąd do władzy na Ukrainie doszedł Wołodymyr Żeleński. Tym samym jego ekipa, przejawiająca chęć kompromisu, stanęła przed poważnym sprawdzianem.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Konflikt Rosja - Turcja i kryzys humanitarny”: Prowincja Idlib stała się ostatnim obszarem w rękach opozycji, której jeszcze nie odbił syryjski prezydent Baszar al-Asad. Jeśli Turcja da się wyprzeć z Idlibu, to straci realny wpływ na Syrię. Władze w Ankarze obawiają się, że ofensywa na Idlib spowoduje gwałtowny napływ kolejnych setek tysięcy - jeśli nie milionów - uchodźców do ich kraju. „Władze w Ankarze chcą zatrzymania ofensywy w północno-wschodniej części Syrii, ale nie mogą ryzykować zaognienia konfliktu z Moskwą. Zakładnikami przeciągania liny między stronami jest 3,5 mln ludzi”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Co rosyjski zabójca robił w Warszawie?”: Wywiad z gen. Jarosławem Stróżykiem, w latach 2010-2013 były zastępca szefa Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. „Wydaje się, że do pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego można mieć zastrzeżenia: dziś bardziej zajmuje się kwestiami gospodarczymi, a nie kontrwywiadowczymi, brakuje jej stabilności, a ciągłe plotki o połączeniach w służbach nie służą skupianiu się na pracy.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Warszawskie ślady rosyjskiego mordercy”: Grupy dziennikarzy śledczych „Bellingcat" i „The Insider" oraz tygodnik „Spiegel" opublikowały wyniki kolejnego swojego śledztwa w sprawie Wadima Krasikowa, który zamordował Czeczena w Berlinie. „Wadim Krasikow, który w sierpniu ubiegłego roku w Berlinie zastrzelił czeczeńskiego imigranta, mieszkał wcześniej Warszawie i prawdopodobnie tutaj zostawił swoje osobiste rzeczy. [...] Dziennikarze śledczy ustalili, że przed wyjazdem do Europy Krasikow przeszedł dość dokładne szkolenie w tzw. Centrum Operacji Specjalnych FSB - niezależnej komórce podlegającej bezpośrednio jednemu z zastępców rosyjskiego kontrwywiadu.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Zbrodniarze Putina w natarciu”: Zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy. „Co najmniej jeden żołnierz zabity i kilku rannych - to bilans ataku prorosyjskich terrorystów i najemników na ukraińskich wojskowych, do którego doszło wczoraj w Donbasie. W związku z zaostrzeniem sytuacji odbyło się posiedzenie ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Paryż wzmacnia wschodnią flankę NATO”: Francja pod koniec czerwca ma zamiar wysłać kontyngent żołnierzy liczący ok. 300 wojskowych na Litwę w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności. „Francja ma zamiar wysłać 300 żołnierzy na Litwę pod koniec czerwca. O planach wzmocnienia wschodniej flanki NATO poinformował szef litewskiej dyplomacji Unas Linkevicius, który w tym miesiącu został przyjęty przez ministra spraw zagranicznych Francji Jeana-Yvesa Le Driana. Natomiast kilka dni później szefowa resortu obrony Francji Florence Parly poinformowała o wysłaniu kontyngentu francuskich żołnierzy do Estonii.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Czołgi są. Na razie w częściach”: Krytyka planu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu czołgów Leopard 2PL. „Proces modernizacji czołgów Leopard 2A4 miał się zakończyć w tym roku. Niestety za rządów PiS praktycznie się nie rozpoczął. Natomiast jego koszt wzrósł o jedną trzecią.”


Reklama

Komentarze (1)

 1. Konrad

  Wroński z Wyborczej w charakterze eksperta od modernizacji czołgów, a Maleszka pewnie "tylko robił korektę"? Dziękuję, postoję.

  1. miki

   Rozumiem, że w przypadku publikacji tego artykułu w Gazecie Polskiej Codziennie lub Naszym Dzienniku kolega miał by odmienne zdanie, w stylu prze ostatnie 8 lat....

  2. Mariusz

   Wiarygodność pióra Wrońskiego oscyluje miedzy Nadbiebrzańskim wędkarzem a Działkowcem z Opoczna.

Reklama