Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Stocznie idą pod nadzór MGMiŻŚ; Nowa reforma dowodzenia od 2019 r.; Lipcowy szczyt NATO rozstrzygnie los stałych baz USA w Polsce; Czy Polskę stać na modernizację SZ RP?; Polak nowym przedstawicielem NATO przy ONZ
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Dziesięć promów w piętnaście lat”: Wywiad z Markiem Gróbarczykiem, Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. „Najpewniej nastąpi połączenie SPP z Gryfią oraz Stoczni Marynarki Wojennej z Nautą. Ostatecznie ma powstać jeden organizm, który będzie na zasadzie spółek zależnych zarządzał całą grupą stoczniową”.
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Nadchodzi reforma dowodzenia”: Nowy system dowodzenia już od 2019 roku. „Dowodzenie Wojskiem Polskim odzyska przejrzysty charakter. Od przyszłego roku szef Sztabu Generalnego WP będzie ponownie najważniejszym wojskowym w Siłach Zbrojnych RP. Stosowne projekty nowelizacji w ustawach o urzędzie ministra obrony i powszechnym obowiązku obrony RP mają zostać złożone w najbliższym czasie. Zmiany wejdą w życie w styczniu 2019 r. […] Skuteczność wymaga zmian. Paradoksem jest fakt, że zgodnie z obecnie funkcjonującym SKiD w momencie konfliktu najważniejsze zadania spoczywają na dowódcy operacyjnym, który w czasie pokoju ma do dyspozycji jedynie niewielką część żołnierzy. Trudno zatem oczekiwać, by w momencie kryzysu był w stanie skutecznie zarządzać całością Sił Zbrojnych. Proponowane zmiany w ramach małego SKiD zmienią tę sytuację”.
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polska pewnym filarem bezpieczeństwa w regionie”: Podczas lipcowego szczytu NATO zapadną decyzje dotyczące stałych baz USA w Polsce. „Władze Litwy, Łotwy i Estonii oraz Wielkiej Brytanii zgodnie przekonują, że to w Polsce, uznawanej za najmocniejszy militarnie punkt wschodniej flanki NATO, powinna powstać stała baza armii USA. Działania strony polskiej w tej sprawie popiera także większość amerykańskich mediów branżowych. [...] Obradujący w Tallinie politycy przyznali, że odpowiednim miejscem na utworzenie stałej bazy wojsk USA w regionie jest Polska. Taki scenariusz oficjalnie poparły również władze Wielkiej Brytanii. Ponadto inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w amerykańskich branżowych mediach, m.in. na portalu Defense News i Army Tunes, a także w materiałach agencji Bloomberga i wersji internetowej „Washington Post". Ostateczna decyzja, czy i gdzie zostanie ulokowana baza, ma zapaść podczas lipcowego szczytu Sojuszu w Brukseli”.
Marek Kozubal, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Wisła zatopiła okręty”: Coraz większe wątpliwości co do kolejnych zakupów Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kontynuacji programów śmigłowcowych i okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Czy Polskę stać na modernizację Sił Zbrojnych RP? „Resort obrony zakłada, że uszkodzony okręt ORP Orzeł będzie naprawiany i się zanurzy. Kiedy? Nie wiadomo. Teraz mamy sprawne dwa okręty podwodne, używane od ponad półwiecza. Nie ma jednak pewności, kiedy ruszy sprawa zakupu jednostek nowej generacji, które powinny je zastąpić. [...] Jak zatem rysuje się obraz armii? Z jednej strony kupujemy nowoczesny system Patriot, z drugiej mamy problemy z zakupem nowych okrętów i śmigłowców. A może na takie zakupy naszego państwa nie stać? Jeżeli tak, niech wreszcie MON powie to głośno”.
Polityka, „Polak z konkursu w NATO”: Michał Miarka został nowym przedstawicielem NATO przy ONZ. „Obowiązki cywilnego przedstawiciela NATO przy ONZ w Nowym Jorku - przynajmniej na trzy lata - obejmuje polski dyplomata Michał Miarka. [...] Nominacja dla Miarki, zdobyta w wygranym przez niego konkursie, jest dowodem, że odblokowany został dostęp do stanowisk dla Polaków, po kryzysie zaufania, jaki w NATO wywołał sprzeciw Witolda Waszczykowskiego wobec wyjazdu Tomasza Chłonia na placówkę przedstawicielską sojuszu w Moskwie. Miarka jest czterdziestolatkiem, w dyplomacji pracuje od 15 lat. Ukończył SGH i Akademię Dyplomatyczną, ma dyplomy z Kanady i Szwajcarii”.
Nieździwiony
Pytanie zasadnicze czy miał ten pan coś wspólnego ze służbami przed 2015 r. Jeśli tak powinno się go dokładnie prześwietlić. Antoni by to zrobił ew. P. Kamiński. Co do zdolności MSZ w tym zakresie śmiem powątpiewać, bo za dużo u nich pozostałości poprzedniego systemu