Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Samotny wilk uderzył we Francji; Nie będzie polskiego pentagonu; Lider ISIS nie żyje?; Dramatyczny stan zabezpieczeń polskiej cyberprzestrzeni; Cele Polski na szczyt NATO; Trwają rozmowy dotyczące batalionów NATO

Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div.
Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div.

Środowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Samotny wilk Pl atakuje": Zamach pod Paryżem. "25-letni Laros Abbala zaatakował w poniedziałek 42-letniego policjanta w Magnanville (50 km od Paryża). Po zadaniu dziewięciu ciosów nożem zamachowiec wdarł się do jego domu i zabarykadował, biorąc na zakładników konkubinę policjanta i ich trzyletnie dziecko. Elitarna jednostka policji RAID podjęła negocjacje. Po kilku godzinach przypuściła szturm na dom, napastnika zabito. W domu znaleziono zwłoki kobiety, dziecko ocalało. Do zorganizowania zamachu przyznało się Państwo Islamskie."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "I bez Pentagonu możemy się obronić": Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje budowy jednego, scentralizowanego miejsca dowodzenia na wzór amerykańskiego pentagonu. Eksperci uważają, że należy takie miejsce należy jak najszybciej zbudować, ponieważ rozproszone jednostki resortu obrony są podatne na podsłuch i inne zagrożenia.


Fakt, "Terrorysta nr l nie żyje!": "Lider Państwa Islamskiego (ISIS), Abu Bakral-Baghdadi, został zabity przez Amerykanów - podał brytyjski dziennik Daily Mirror. Gazeta powołuje się na komunikat agencji prasowej ściśle powiązanej z ISIS. Przywódca islamistów miał zginąć 10 czerwca w amerykańskim nalocie. Według niepotwierdzonych informacji został trafiony odłamkiem bomby."


Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Gen. Nowak: Pod względem bezpieczeństwa jesteśmy w lesie": Wywiad z gen. bryg. Włodzimierzem Nowakiem, doradcą w Ministerstwie Cyfryzacji, byłym szefem departamentu polityki zbrojeniowej MON. Ekspert wypowiada się na temat poziomu zabezpieczeń cyberprzestrzeni w Polsce oraz zadaniach Ministerstwa Cyfryzacji w najbliższych latach.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Odtworzyć zdolności obronne": Zmiany w polityce międzynarodowej oraz temat wzmocnienia wschodniej i południowej flanki NATO to najważniejsze dla Polski kwestie na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego według ekspertów."[...] Najważniejszy cel to powrót NATO do właściwej misji, czyli zapewnienia państwom członkowskim skutecznej obrony. Polska z kolei powinna skoncentrować swoje przygotowania obronne na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oprócz postulatu przygotowania do wzmocnienia obrony Polski ważnym zagadnieniem powinno być to, co zrobi RP i państwa nadbałtyckie we własnym zakresie, żeby odtworzyć narodowe zdolności ochrony i obrony. Przede wszystkim należy zbudować obronę terytorialną oraz wschodnie dywizje wojsk operacyjnych"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Jadą abramsy": Trwają przygotowania do szczytu NATO, gdzie zostanie podjęta decyzja dotycząca czterech batalionów, które są elementem natowskiego planu na rzecz gotowości (Readiness Action Plan). "Państwem ramowym dla stacjonującego w Polsce batalionu NATO będą Stany Zjednoczone lub Kanada. W Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii będzie po jednej wzmocnionej grupie batalionowej wojsk zachodnich państw NATO. Ministrowie obrony zdecydowali, jak będzie wyglądała wzmocniona obecność NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, ale skąd żołnierze przyjadą do Polski, dowiemy się dopiero na szczycie w Warszawie."


Dziennik Trybuna, "Państwo Islamskie, a podchody USA-Rosja": Działania zbrojne dwóch militarnych potęg - USA i Rosji -  na terenie Państwa Islamskiego. "Po raz pierwszy od interwencji zbrojnej USA w Iraku w 2003 r., a Morzu Śródziemnym przebywają od poniedziałku dwie grupy bojowe skupione wokół lotniskowców atomowych USS Dwight D. Eisenhower i USS Harry S. Truman. [...]  Parę tygodni temu USA zapowiedziały, że wyślą do Iraku 217 dodatkowych żołnierzy i śmigłowce Apache. Liczebność wojsk USA w Iraku zwiększyła się w ten sposób z dotychczasowych 3870 do 4087 ludzi. Skład nowego kontyngentu stanowią przede wszystkim żołnierze sił specjalnych wspomagających Irakijczyków na szczeblu batalionów i brygad."

Reklama

Komentarze

    Reklama