Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Rosyjskie uzbrojenie dla Mjanmy; Nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo lotnisk; USA wycofuje żołnierzy z Iraku; Polsko – brytyjska współpraca militarna
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Mjanma zbroi się u Rosjan”: Eksperci uważają, że zbliżenie się Moskwy z Mjanmą jest działaniem pokazującym, że junta generalska szuka w Rosji przeciwwagi dla olbrzymich wpływów chińskich. „Rosja ma zamiar kontynuować bliską współpracę militarną z Mjanmą, o czym mówili m.in. przedstawiciel państwowej rosyjskiej firmy Rosoboroneksport. W najbliższej przyszłości do Sił Zbrojnych Mjanmy zostanie dostarczone jeszcze więcej sprzętu wojskowego, w tym myśliwce Su-30SME. Niektórzy eksperci uważają nawet, że w przyszłości generałowie z Mjanmy udostępnią morskie bazy wojskowe Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej, co otworzy Kremlowi wrota na Ocean Indyjski. [...] Dyrektor generalny koncernu Rosoboroneksport Aleksander Michejew mówił niedawno o ścisłej współpracy między Rosją a Mjanmą w zakresie dostaw sprzętu wojskowego, w tym samolotów. Dodał, że Birma jest jednym z głównych klientów Rosoboroneksportu w Azji Południowo-Wschodniej i kluczowym partnerem rosyjskiego państwowego konglomeratu lotniczego i obronnego Rostiech. Współpraca wojskowo-techniczna pomiędzy Moskwą a Naypyidawem została zapoczątkowana w 2001 r.
Inga Stawicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Nawet kasjerki na lotnisku należy prześwietlać”: Przeszłość osób pracujących w obrębie lotnictwa cywilnego będzie sprawdzana dokładniej niż dotychczas. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo i dostosować polskich regulacje do prawa unijnego. „Nowe rozwiązania mają zostać wdrożone w ramach nowelizacji prawa lotniczego, której projekt wczoraj przyjął rząd. Obecnie w stosunku do osób, które mają pracować w sektorze lotnictwa cywilnego, a więc np. przeprowadzać na lotnisku kontrole bezpieczeństwa, stosuje się standardowe procedury sprawdzania przeszłości przed zatrudnieniem. Ustaleń dokonuje przede wszystkim komendant odpowiedniego oddziału Straży Granicznej. W zależności od tego, o jakie stanowisko dana osoba będzie chciała się ubiegać, po nowelizacji trzeba będzie przeprowadzić wobec niej standardowe lub rozszerzone sprawdzenie przeszłości, określone w unijnym rozporządzeniu 2015/1998. Standardowe weryfikowanie przeszłości będzie stosowane podobnie jak dotychczas, z jednym wyjątkiem - obejmie także pracowników punktów handlowych na terenie lotniska.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Amerykanie wychodzą z Iraku”: Aktualnie największym problemem Amerykanów w Iraku są ataki na ich bazy dokonywane przez szyickie milicje sprzymierzone z Iranem. „Prezydent Joe Biden zapowiedział zakończenie misji bojowej USA w Iraku do końca tego roku. Zmiana ma charakter bardziej symboliczny niż praktyczny, ale wpisuje się w trend wycofywania sił amerykańskich z regionu. [...] Pentagon zdecydował niedawno o wycofaniu łącznie ośmiu systemów przeciwrakietowych Patriot z Jordanii, Kuwejtu, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Arabia straci też system przeciwrakietowy THAAD, przeznaczony do strącania rakiet średniego zasięgu. Amerykanie prawdopodobnie zabiorą z królestwa kilka eskadr myśliwców odrzutowych i około 700 żołnierzy. Nie wydaje się to zmianą fundamentalną. Stany Zjednoczone mają na całym świecie 800 baz wojskowych, a w 150 krajach stacjonuje około 165 tyś. ich żołnierzy. Z tego 44 tyś. jest na Bliskim Wschodzie: 13,5 tyś. w Kuwejcie, 8 tyś. w Katarze, 3,5 tyś. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 3 tyś. w Jordanii i 2,5 tyś. w Arabii Saudyjskiej.”
Jeremy Quin, Rzeczpospolita, „Zróżnicowane partnerstwo”: Wiceminister brytyjskiego departamentu obrony zachęca Polskę do współpracy militarnej. „Wezmę dziś udział w Dniu Przemysłu, podczas którego wiodące brytyjskie firmy - jak BAE, Babcock, MBDA czy Thales - spotykają się z polskimi partnerami, aby porozmawiać na temat wsparcia dla bieżących programów mających na celu modernizację polskich sił zbrojnych. To szansa, aby podzielić się najnowocześniejszymi technologiami w celu wzmocnienia polskiej bazy przemysłowej. To szansa, aby podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie skutecznego wprowadzania do służby nowych zdolności, reprezentowanych na przykład przez samoloty F-35, ponieważ Polska zamierza zrobić to samo. To szansa, aby nawiązać do Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Kielcach, gdzie Wielka Brytania była wiodącym krajem partnerskim, a wiele brytyjskich firm miało zaszczyt wziąć w nim udział. A przede wszystkim jest to szansa, aby odegrać chlubną rolę w militarnej i przemysłowej przyszłości Polski.”
Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Fałszywa generalicja”: Członkowie organizacji do złudzenia przypominający umundurowaniem polskich generałów - pojawili się na prorosyjskiej imprezie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. „Mężczyźni, wyglądający jak najwyżsi oficerowie, pojawili się u boku ambasadora Rosji. To członkowie organizacji, która ma mundury niemal takie, jak w siłach zbrojnych. [...] Osoby spacerujące 21 lipca pod Grobem Nieznanego Żołnierza mogły przecierać oczy ze zdumienia. U boku ambasadora Rosji, składającego kwiaty w rocznicę powstania PKWN, można było zobaczyć trzech generałów Wojska Polskiego. Jeden pojawił się nawet z szablą. To członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich, które rozdają stopnie generalskie i mają mundury nie do odróżnienia przez laika od tych w Wojsku Polskim. - MON powinien zdecydowanie zareagować - mówi Czesław Mroczek, były wiceszef resortu, a obecnie poseł KO. Zauważa, że nieprawdziwych generałów coraz łatwiej jest spotkać na różnych uroczystościach. MON odpowiada, że analizuje problem, a komendant naczelny drużyn Jan Grudniewski twierdzi, że ich mundury różnią się od tych oficjalnych. - Jak ktoś się nie zna, to pomyli nawet sitko z dziurą w płocie - odpowiada.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie