Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosyjskie pociski w Kaliningradzie mają przeszkodzić NATO w ochronie Bałtów; Caracal w MW RP?; Młodzi chcą do wojska; USA ostrzega przed zamachami w Europie; Kraby i Raki kontraktem stulecia

fot. AugustaWestland
fot. AugustaWestland

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Rosja: palisada rakiet": Rosjanie sprowadzili do Kaliningradu nowe pociski, żeby NATO nie mogło pomóc Bałtom. "Moskwa zbudowała w obwodzie kaliningradzkim rakietową triadę, która w razie inwazji rosyjskiej nie pozwoli wojskom NATO na przerzucenie wsparcia dla państw bałtyckich lądem, morzem czy powietrzem. Do graniczącej z Litwą i Polską enklawy Rosjanie przetransportowali właśnie rakietowe wyrzutnie obrony wybrzeża Bastion. Uzbrojone w naddźwiękowe rakiety Oniks o zasięgu 600 km są przeznaczone do zwalczania okrętów wchodzących w skład konwojów czy grup desantowych. Każda wyrzutnia jest uzbrojona w 36 pocisków. Jedną salwą może więc posłać na dno cały desant podchodzący np. do brzegów Łotwy".


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wielki powrót caracala. Możliwe, że poleci nad morze": Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane pozyskaniem sześciu maszyn do działań morskich. Zaletą francuskich caracali jest mniejsza waga maszyny, dzięki posiadaniu jedynie dwóch silników. Drugim typem śmigłowca, który ewentualnie byłby w zainteresowaniu MON, jest AW 101 produkcji włoskiego konsorcjum Leonardo.


Rzeczpospolita, "Młodzi garną się do wojska": Z badań PBS wynika, że młodzi Polacy chętnie wzięliby udział w przeszkoleniu wojskowym. W założeniu autora publikacji "Armia obywatelska", Cezarego Pietrasika, można liczyć na blisko 60 tys. ochotników rocznie, co w dalszej perspektywie można przekalkulować na pół miliona przeszkolonych młodych ludzi w rezerwie po 8 latach.


Gazeta Polska Codziennie, "USA ostrzegają przed zamachami w Europie": Departament Stanu USA wydał oświadczenie ostrzegające swoich obywateli przed potencjalnymi zamachami w Europie. USA prosi swoich obywateli o zachowanie ostrożności zwłaszcza podczas korzystania z komunikacji publicznej i przebywania w miejscach publicznych, zwłaszcza budynkach sakralnych, restauracjach czy hotelach. "W dokumencie podkreślono, że tzw. Państwo Islamskie (IS) wciąż dąży do przeprowadzania ataków na Starym Kontynencie i przypomniano, że w mijającym roku miały miejsce zamachy w Belgii, Francji, Niemczech i Turcji. O tym, że ryzyko ataków jest wciąż ogromne, świadczy choćby operacja antyterrorystyczna przeprowadzona w nocy z soboty na niedzielę w Strasburgu i Marsylii".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Kraby idą do wojska": Ministerstwo Obrony Narodowej ma zamiar podpisać kontrakt stulecia w Hucie Stalowa Wola, na broń za ponad 4 mld zł. Dzięki temu wojsko ma otrzymać cztery dywizjonowe moduły ogniowe systemu "Regina" wyposażone m.in. w 96 armatohaubic samobieżnych kaliber 155 mm „Krab". "Maksymalny zasięg działa wynosi 40 km, a ponadto armatohaubica jest uzbrojona w karabin maszynowy 12,7 mm oraz wyrzutnię granatów dymnych. Krab jest przeznaczony do niszczenia baterii artylerii i artylerii rakietowej, czołgów, wozów bojowych, umocnień, węzłów dowodzenia, łączności, a także stojących na lotniskach statków powietrznych. Jego zaletą jest duża mobilność, możliwość oddawania strzału pod różnym kątem i – jak pokazały testy – duża skuteczność ostrzału i celność".

Reklama

Komentarze (2)

  1. say69mat

    def24.pl: Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wielki powrót caracala. Możliwe, że poleci nad morze": Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowana pozyskaniem sześciu maszyn do działań morskich. Zaletą francuskich caracali jest mniejsza waga maszyny, dzięki posiadaniu jedynie dwóch silników. Drugim typem śmigłowca, który ewentualnie byłby w zainteresowaniu MON, to AW 101 produkcji włoskiego konsorcjum Leonardo. say69mat: Po pierwsze, B-tyk potrafi dać popalić, pamiętajmy o tragediach Heweliusza i Estonii. Po drugie, liczba i częstotliwość rejsów dużych statków pasażerskich się zwiększa. Stąd z automatu zwiększa się potencjalna możliwość katastrofy morskiej. Po trzecie, który ze śmigłowców jest w stanie zmieścić na pokładzie i desantować w trakcie operacji ratowniczej łódź ratunkową typu RiB??? Na ten przykład, łodzi SRV555, tak aby podejmować rozbitków nie tyle z wody ile z łodzi. Po czwarte, który ze śmigłowców jest w trakcie operacji wojskowej, desantować z pokładu łódź umożliwiającą dokonanie np. abordażu???

    1. prawnik

      Tylko po co te desantowania łodzi jak mogą opuścić desant od razu na pokład statku ?

  2. zxxc

    AW 101 jest droższy w eksploatacji ale to idealny kandydat dla naszej MW. Ech, może się uda.

    1. wwo

      Nie jest idealny. AW101 jest za duży żeby lądować na okrętach naszej MW zarówno tych które posiadamy jak i tych które planujemy pozyskać. Więc do idealności sporo mu brakuje, żeby nie powiedzieć ze nie nadaje się.

Reklama