Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosyjska Junarmia ma już 140 tys. członków; Chiny wysłały swoich żołnierzy do Afryki; G5 Sahel nową formacją walczącą z islamistami; Więcej etatów w SOP

Parada pododdziałów młodzieży z organizacji „Junarmia”. Fot. kremlin.ru
Parada pododdziałów młodzieży z organizacji „Junarmia”. Fot. kremlin.ru

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, „Młoda armia Putina”: 140 tys. członków młodzieżowej formacji – Junarmia – uczniowie szkół podstawowych i średnich, na zajęciach w ramach szkoleń wojskowych obsługują broń pneumatyczną i kałasznikowy. „Dzisiaj ma oddziały we wszystkich regionach Rosji i prawie w każdej ze szkół anektowanego Krymu.[...] szeregi młodzieżowej armii liczą już ponad 140 tyś. chłopców i dziewcząt.”


Polityka, „Trochę Chin w Afryce”: Chiny wysyłają swoich żołnierzy do zamorskiej bazy w Afryce. „Rząd w Pekinie z wielką pompą pożegnał żołnierzy wypływających do Afryki na pokładzie okrętu desantowego „Jinggang Shan": choć u celu ich podróży na razie nie ma jeszcze nawet zbudowanych doków, to już niedługo 2 ha na wybrzeżu Dżibuti mają stać się pierwszą chińską bazą wojskową poza granicami ojczyzny. Nad "dbaniem o bezpieczeństwo międzynarodowych szlaków morskich" ma tam czuwać 10 tyś. członków Armii Ludowo-Wyzwoleńczej […].”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Berlin i Francja wspólnie walczą z terrorem w Afryce”: Projektem utworzenia i wspierania nowej formacji walczącej z terrorystami zainteresowane są Włochy i Hiszpania. „Siły zbrojne organizacji G5 Sahel, w której skład wchodzą: Mauretania, Mali, Niger, Czad oraz Burkina Faso, są dla Afryki Zachodniej największą nadzieją na powstrzymaniu islamistów - oświadczyli w poniedziałek szefowie MON-u Francji i Niemiec. Jak poinformowali na konferencji prasowej w stolicy Nigru ministrowie obrony Niemiec i Francji […] oba kraje postanowiły wspierać sprzętem oraz finansowo G5 Sahel. Są to niedawno utworzone międzynarodowe siły zbrojne, które mają zwalczać islamskie bojówki działające na terenach afrykańskiego Sahelu.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „SOP popilnuje ministerstw”: Rząd przyjął projekt ustawy przekształcającej Biuro Ochrony Rządu w Służbę Ochrony Państwa. Nową formację czeka zwiększenie etatów oraz podwyżki wynagrodzeń. „SOP będzie np. strzegła wszystkich gmachów ministerstw, co często obecnie realizują prywatne firmy ochroniarskie. Do policji SOP mają zbliżać otrzymane uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. Chodzi o możliwość zapobiegania przestępstwom, które należą do obszaru zainteresowania SOP poprzez gromadzenie informacji o potencjalnych napastnikach itp. Oznacza to prawo do stosowania ukrytej obserwacji, podsłuchów itp. Dotąd BOR musiało w celu aktywnego rozpoznawania zagrożeń korzystać z pomocy ABW i innych służb specjalnych.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. dimitris

    "Nową formację czeka zwiększenie etatów oraz podwyżki wynagrodzeń " Państwowy dług publiczny będzie w tym czasie a) dalej maleć ? b) dalej rosnąć ? Ilość osób uprawnionych do przyspieszonych emerytur, czyli na koszt pozostałych podatników, moze od tego a) tylko zmaleć b) tylko wzrosnąć I serdecznie pozdrawiam z Aten.

Reklama