Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja doprowadzi do stabilizacji sytuacji w Syrii?; Konflikt między Prezydentem RP a MON?; CBA w Inspektoracie Uzbrojenia; Rosyjskie przygotowania do manewrów Zapad-17; USA wyśle broń defensywną na Ukrainę?

Fot. NATO
Fot. NATO

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Pax Russica w Syrii”: Analiza ostatnich działań politycznych mających doprowadzić do zakończenia konfliktu w Syrii. „Rosja próbuje wygasić trwająca, od ponad sześciu lat wojnę w Syrii. Cena: pozostawienie Asada u władzy w Damaszku i przekazanie kawałków kraju w zarząd państwom sponsorującym konflikt [...]. Pracujemy nad drugim zawieszeniem broni w bardzo niespokojnej części Syrii. Jeśli tam i w kilku innych miejscach się uda, wkrótce w kraju nie będzie słychać wystrzałów - powiedział Donald Trump 13 lipca na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. W szczegóły nie wchodził, ale można się domyślać, że „my" to nie tylko USA i Francja.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Prezydent i wojsko równa się wojna”: Coraz więcej spięć we współpracy Prezydenta RP oraz Ministra Obrony Narodowej. Konflikt może wpłynąć na opóźnienie wdrożenia nowego systemu dowodzenia w polskiej armii. „Podległa resortowi obrony SKW sprawdza jednego z ważniejszych doradców wojskowych prezydenta. Konfliktów pałac - MON będzie więcej.”


Fakt, „Agenci CBA w resorcie Macierewicza”: Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Inspektoratu Uzbrojenia, gdzie rozpoczęli czynności. „[...] chodziło o dokumenty i dotyczące rozstrzygniętego kilka dni temu przetargu na dostawę wojskowego odbiornika l GPS. Wygrał go przedsiębiorca, który wcześniej miał brać udział w ustawianych przetargach na dostawę sprzętu dla armii. To wzbudziło podejrzenia śledczych.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Putin przerzuca armię na Białoruś”: Do połowy września br. na Białoruś ma dotrzeć 4126 wagonów z rosyjskim uzbrojeniem. Można liczyć, że kilkadziesiąt rosyjskich myśliwców i śmigłowców wojskowych, również przyleci na planowane rosyjskie manewry. „Od niedzieli na białoruskie poligony docierają oddziały rosyjskich żołnierzy i kolumny sprzętu wojskowego, który zostanie wykorzystany w zaplanowanych na połowę września rosyjsko-białoruskich manewrach pod kryptonimem Zapad-17. Władze krajów bałtyckich oraz Ukrainy wyraziły zaniepokojenie postępującą militaryzacją Białorusi.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Kijów chce broni”: Stany Zjednoczone rozważają wysłanie na Ukrainę broni defensywnej w związku z walkami toczącymi się na granicy z Rosją. „[…] intensywnie rozważają dostarczenie Kijowowi m.in. broni przeciwpancernej do walki z nielegalnymi formacjami zbrojnymi w Donbasie. Volker zastrzegł, że prezydent Donald Trump nie podjął ostatecznej decyzji, ale przyznał, iż skuteczna broń defensywna, zwłaszcza zdolna neutralizować czołgi przeciwnika, zniosłaby dysproporcję sił między Ukrainą a Rosją w tym konflikcie.”

Reklama

Komentarze

    Reklama