Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rekruterzy WOT na kwalifikacjach wojskowych; Manewry Defender 2020 demostracją siły NATO; Kwarantanna w wojskowym szpitalu we Wrocławiu; Kontrowersje wokół CBA

Fot. WOT
Fot. WOT

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Oliwkowe berety łowią uczniów”: W całej Polsce przy powiatowych komisjach pojawili się żołnierze w oliwkowych beretach z brygad obrony terytorialnej. Jak poinformował rzecznik WOT, największym zainteresowaniem cieszy się służba w województwie pomorskim, kujawskim, podkarpackim i na południowym Mazowszu. „Rekruterzy Wojsk Obrony Terytorialnej zachęcają młodych ludzi, by wstępowali do służby. W poniedziałek ruszyła tzw. kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 30 kwietnia. [...] Opowiadają o służbie w WOT, opisują proces rekrutacji i przedstawiają plusy takiej służby wojskowej. W poprzednim roku złowili w taki sposób 7 tyś. osób, tyle złożono wniosków o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.”


Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Sukces polskiej strategii sojuszniczej”: Już wkrótce rozpoczną się manewry Defender 2020 – największe do tej pory ćwiczenia w Sojuszu Północnoatlantyckim – które zademonstrują siłę NATO i realne możliwości obrony wschodniej flanki. „Wkrótce rozpoczną się manewry NATO Defender 2020 z udziałem 37 tyś. żołnierzy, w tym 20 tyś. z USA. Oddziały US Army zostaną przerzucone przez Atlantyk i wezmą udział w ćwiczeniach w RFN, Polsce, państwach bałtyckich i Gruzji. Celem wojskowym manewrów jest przetrenowanie masowego przerzutu wojsk przez ocean i Europę Zachodnią na wschodnią flankę NATO. Celem politycznym - zademonstrowanie opinii publicznej i Kremlowi natowskiej gotowości do obrony wschodnich rubieży Sojuszu.”


Jacek Harłukowicz, Gazeta Wyborcza, „Kwarantanna po polsku”: Czy Polacy, którzy zostali ewakuowani z chińskiego epicentrum epidemii koronawirusa, są odpowiednio odizolowani w wojskowym szpitalu we Wrocławiu? „30 Polaków ewakuowanych w niedzielę z chińskiego miasta Wuhan wbrew zapewnieniom rządu nie objęto szczególną ochroną. Leżą na piętrze powszechnie dostępnego skrzydła szpitalnego. Piętro niżej toczy się normalne szpitalne życie. [...] Wbrew słowom ministra Szumowskiego Polacy nie zostali umieszczeni w oddzielnym budynku ani nawet, co sugeruje komunikat MON, na oddziale z oddzielnym wejściem.”


Violetta Krasnowska, Paweł Reszka, Polityka, „Wesoła służba”: Kontrowersje wokół ostatnich doniesień medialnych dotyczących Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Mieli tępić korupcję, siać strach, bronić prawa i sprawiedliwości. Dziś, puszczeni samopas, stali się problemem, siedliskiem afer. Przydałoby się jakieś nowe CBA do kontrolowania CBA - śmieją się w służbach. [...] Centralne Biuro Antykorupcyjne przeżywa właśnie najpotężniejszy kryzys od chwili powołania w czerwcu 2006 r. W lecie zeszłego roku wyszło na jaw, że CBA straciło z funduszu operacyjnego milion złotych. Taką sumę przekazano Pawłowi K., który siedzi obecnie w areszcie za oszustwa VAT.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Oliwkowyberet

    A później na pierwszym dniu szkolenia każą im spakować całoroczny szpej łącznie z niebieskimi dresami i zabrać to wszystko na poligon pod namioty. Później przez tydzień czy dwa bezsensowne łażenie po 20 km po lesie w nowych niedopasowanych butach. Cieszę się, że mój pierwszy kontakt z wojskiem wyglądał nieco lepiej. Wcale się nie dziwię tym którzy rzucają kwitem po 2 dniach takiej chamówy.

Reklama