Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Realistyczny wariant Fort Trump; Nowa dywizja do 2026 r.; Francja niezadowolona z wyboru myśliwców F-35 przez Belgów; Rodzinny konflikt w tle wyboru nowego szefa Interpolu; Czy PESCO będzie konkurować z NATO?

Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DO RSZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Fort Trump w wariancie najbardziej realistycznym”: Podczas ostatniego spotkania z sekretarzem generalnym NATO w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak miał po raz kolejny poruszyć sprawę amerykańskich baz w Polsce. Jakie są szanse na stałą bazę amerykańskich wojsk w Polsce? „Budowa wielkiej bazy dla dywizji amerykańskiej jest mało prawdopodobna. Ale do zwiększenia obecności wojsk USA nad Wisłą może dojść dość szybko [...] Za Atlantykiem nie ma w tej chwili wolnej dywizji, którą można by ot tak sobie przerzucić. Nieprawdopodobne wydaje się też przeniesienie wojsk amerykańskich stacjonujących w Niemczech. - Inwestycje w infrastrukturę wojskową były tam realizowane przez 30 lat, trudno sobie wyobrazić, by nagle z nich zrezygnowano.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „W polskiej armii będzie nowa dywizja”: Nowa dywizja na czas pokoju ma liczyć 7780 żołnierzy, z czego 750 będą stanowili oficerowie. Docelowo ma się ona składać z trzech brygad. „Do 2026 r. ma powstać nowa dywizja w polskim wojsku. Ma być odpowiedzią na agresywną politykę Rosji. Koszt? 27 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Posłowie opozycji krytykują: potrzebujemy więcej związków bojowych, a nie kolejnych dowództw. [...] W opinii dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego na tym terenie powinny się znaleźć większe jednostki, ponieważ pomoc ze strony NATO będzie skoncentrowana w rejonie północno-zachodniej Polski.”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Unijna armia leci na F-35”: Wizyta prezydenta Francji w Belgii. Francuskie władze nie są zadowolone z wyboru amerykańskich myśliwców przez rząd w Brukseli.  „Prezydent Macron chce wspólnej europejskiej obrony. Nawet jeśli powstanie, to przez dekady będzie miała amerykańskie myśliwce. [...] Francja nie może wybaczyć Belgii, że ta wybrała ofertę amerykańską zamiast francuskiej, i to tym bardziej w czasach, gdy USA rządzi Donald Trump, a Europa na poważnie przymierza się do wspólnej polityki obronnej, której elementem ma być większa synergia w przemyśle wojskowym.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosyjski generał i ukraiński dyplomata. Front dzielący rodziny”: Konflikt rodzinny w tle wyboru nowego szefa Interpolu. Bliscy krewni znaleźli się po przeciwnych stronach konfliktu rosyjsko - ukraińskiego. „Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow zapowiedział, że Kijów może opuścić międzynarodową organizację policyjną Interpol, jeśli na jej szefa zostanie wybrany rosyjski generał Aleksandr Prokopczuk. Choć w rosyjskim mundurze, policjant jest jednak Ukraińcem urodzonym pod Żytomierzem. Jego młodszy brat Igor jest już osiem lat szefem... ukraińskiego przedstawicielstwa w OBWE.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Czekając na Fort Trump”: Podsumowanie ostatnich 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w resorcie obrony narodowej. „Powstaje wrażenie, że w wojsku panuje chaos [...] Bilansu trzech lat rządu PiS w MON nie można skwitować w jednoznaczny sposób, ale trudno go zaliczyć do sukcesów tego i poprzedniego rządu. Z jednej strony zapadły decyzje o zwiększeniu wydatków obronnych i utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, z drugiej leżą programy modernizacyjne sił zbrojnych.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „PESCO nie może konkurować z NATO”: W czasie poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE z udziałem ministrów obrony i szefów dyplomacji państw członkowskich podjęto decyzję o uruchomieniu 17 nowych projektów w ramach PESCO. „Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu swoich unijnych odpowiedników w Brukseli, poświęconym nowym inicjatywom obronnym w ramach programu PESCO. Polski minister rozmawiał także z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. [...] Uważam, że PESCO to zbiór programów dających szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest NATO. Przynajmniej Polska tak traktuje unijną inicjatywę - wskazał polski minister.”


Komentarze (3)

  1. Dumi

    @Dim. Samoloty zostawmy na chwilę;) Chcę się mylić co do myśliwców;) Nowa dywizja - 27 mld zł!!! Za tyle spokojnie kupujemy Narew na bardzo, bardzo bogato!!!! Albo Orkę i okręty obrony wybrzeża też na bogato!!! Dopiero później, po zaklepaniu Narwi, pomyślałbym o IV dywizji. Wcześniej możnaby zamiast bazy dla amerykanów za 7,2 mld, zamiast od razu IV dywizji, zbudować najpierw jedną nową brygadę od podstaw na wschodzie, np. w Zamościu bardzo dobrze wyposażoną.

  2. dim

    @Dumi, masz rację, ALE ! - ale jeśli ten rząd rzeczywiście będzie tego chcieć, weźmie nowe samoloty wielozadaniowe w 10-letnim leasingu. I wtedy nie wypadnie po wiele rocznie, a środki przeznaczane mają (w myśl ustawy) rosnąć. Czyli nie chodzi o niemożność. Wystarczy wskazać: ja to biorę, ja to podpisuję, Sejm przyklepuje, a płacić zaczną następcy. To jest do zrobienia...

  3. Dumi

    Modernizacja leży, budżet na modernizacje jest niewydolny, kilka programów nałożyło się w jednym czasie a minister Błaszczak dokłada kolejne ogromne, jak na polskie warunki finansowe, WYDATKI: IV dywizja 27 mld zł, Fort Trump ok. 7,2 mld zł... Mało tego, do wiadomości publicznej idzie news: w 2024 roku BĘDĄ NOWE MYŚLIWCE... Należy to powiedzieć: WIĘKSZOŚĆ PROGRAMÓW ZOSTANIE OPÓŹNIONA O WIELE LAT BO RZĄD SKĄPI PIENIĄDZ I ŹLE JE WYDAJE. A bajki o myśliwcach to po prostu kompromitacja. Fantastyka, którą kreuje w armii rząd może nabrać realiów TYLKO WTEDY GDY ZACZNĄ NA POWAŻNIE FINANSOWAĆ MODERNIZACJĘ.