Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Raport „NATO 2030”; Odbudowa sojuszu USA z Japonią i Koreą Płd. przeciw Chinom; Czy Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu?; Nowy premier w Libii zakończy wojnę domową?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO wydaje więcej, i chce walki z ociepleniem”: Podsumowanie rocznego raportu „NATO 2030” w którym Sojusz próbuje również zdefiniować wyzwania i przyszły kształt organizacji. „Wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zwiększyli wydatki na obronność - wynika z podsumowania 2020 r. Główne wyzwania? Rosja, Chiny, terroryzm i kryzys klimatyczny [...] Zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem rocznym 11 z 30 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego przekroczyło zalecaną przez organizację granicę 2 proc. PKB wydawanych na wojskowość. Te dane to jeszcze szacunki, ale różnica między nimi a faktycznymi nakładami będzie niewielka [...] Od 2014 r. wszystkie kraje zwiększają swoje wydatki na obronę. Głównym powodem lepszych wskaźników w tym roku jest właśnie zwiększanie wydatków, ale spadki PKB z powodu pandemii też miały na to wpływ[…]”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Odbudowywanie sojuszów i poszukiwanie siły”: Wzmocnienie sojuszu wojskowego USA z Japonią i Koreą Południowo przeciwko Chinom. „Waszyngton zapewnia Tokio i Seul, że jest gotowy ich bronić przed zagrożeniem ze strony Pekinu. Chiny drwiąco wskazują na osłabienie konkurencyjności Ameryki. [...] W razie potrzeby odepchniemy Chiny, jeśli użyją przymusu lub agresji dla osiągnięcia swoich celów - zapewnił w Tokio amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Wraz z sekretarzem obrony Lloydem Austinem wyruszył z pierwszą wizytą zagraniczną jako przedstawiciel administracji prezydenta Joe Bidena. [...] By nikt - przede wszystkim Chińczycy - nie miał wątpliwości, jaki jest cel wizyty, Austin rozpoczął ją od odwiedzenia głównej amerykańskiej bazy wojskowej Yokota, położonej na zachód od Tokio.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Zbliżenie z Francją małym kosztem”: Pojednanie dyplomatyczne w Francją. Czy Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu? „Polska przymierza się do akcesji na pełnych prawach do Eurokorpusu. Spotkanie Morawieckiego z Macronem ma pomóc. [...] Dlatego na razie wymiernym znakiem zbliżenia między oboma krajami może się okazać co innego: przystąpienie Polski do Eurokorpusu - dowiaduje się <<Rzeczpospolita>>. Chodzi o strukturę wojskową powołaną na potrzeby zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO, zdolną do dowodzenia operacjami kryzysowymi czy humanitarnymi z udziałem do 60 tyś. żołnierzy. Na razie należą do niej na pełnych prawach (tzw. państwa ramowe) Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia i Luksemburg, Polska zaś musi zadowolić się statusem obserwatora. Nasz kraj co prawda już kilka lat temu miał uzyskać pełnoprawny status, ale gdy MON kierował Antoni Macierewicz Warszawa wycofała podanie w tej sprawie.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Koniec wojny domowej w Libii?”: Czy wybór nowego lidera w Libii zakończy wojnę domową? „Libia ma pierwszy od 7 lat ogólnokrajowy rząd. Na premiera zaprzysiężone w poniedziałek Abdula Hamida Dbeibaha. Dbeibah to zamożny biznesmen z Misraty, spokrewniony z czołowym oligarchą z czasów pułkownika Kaddafiego, bliski Turcji. Ma rządzić do wyborów planowanych na grudzień. W jego rządzie resortami spraw zagranicznych i sprawiedliwości pokierują kobiety, po raz pierwszy w historii. Można jednak czuć niedosyt, bo wcześniej delegaci wybierający nowe władze obiecywali, że kobiet będzie 30 proc. - To będzie rząd wszystkich Libijczyków - deklarował Dbeibah po głosowaniu i dodał: - Libia jest jedna i zjednoczona.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie