Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: QBiTT nową spółką zbrojeniową; Kiedy następna próba jądrowa Korei Płn.?; 500 mln zł na MSBS; Reaktywacja Al-Kaidy na Bliskim Wschodzie?; Polscy lotnicy w Kuwejcie walczą z dżihadystami; Kierunki reformy systemu dowodzenia
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Zbrojeniowe zakupy ministra Macierewicza”: Spółki Skarbu Państwa - Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Exatel – ogłosiły informację o powołaniu do życia nowej spółki. „[…] łączą siły i powołują wspólnie spółkę QBiTT, której głównym zadaniem będzie dostarczanie rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego.”
Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „Czy Kim wystrzeli następną rakietę?”: Państwa azjatyckie obawiają się kolejnej próby jądrowej Korei Północnej. „Reżim Kim Dżong Una transportuje międzykontynentalny pocisk balistyczny w stronę zachodniego wybrzeża Korei Północnej - alarmuje seulski „Asia Business Daily". - Reżim prosi się o wojnę. Cierpliwość USA nie jest nieograniczona - mówi amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley. [...] W poniedziałek Trump rozmawiał przez 40 minut z prezydentem Moon Jaeinem, zapewniał go o „żelaznych" zobowiązaniach USA wobec Korei Południowej. Seul nie jest jednak uspokojony, bo telefon był spóźniony.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Radomski grot dla armii”: Pierwszy kontrakt na seryjną produkcję MSBS szacowany jest na 500 mln zł. „Wojsko dało zielone światło do uruchomienia seryjnej produkcji skonstruowanych w radomskim Łuczniku i Wojskowej Akademii Technicznej karabinków automatycznych MSBS.”
Paulina Wilk, Polityka, „Synowie terroru”: Synowie Bin Ladena oraz Kadaffiego – Hamza i Saif – odbudują Al – Kaidę i zdobędą utracone wpływy swoich ojców? „Analitycy są zgodni w jednym: Al-Kaida, choć po ataku na WTC osłabiona i rozproszona, okazała się organizacją trwałą i skuteczną - ma groźne komórki w Jemenie, państwach Afryki, a dekoncentracja utrudnia z nimi walkę. [...] Ale jednocześnie w Libii pilnie wyczekiwany jest przywódca zdolny zjednoczyć choć część tamtejszych sił i przywrócić państwowość. Saif mógłby liczyć na poparcie części dawnych elit, byłych wojskowych, a także ludności cywilnej, udręczonej walką o przetrwanie bez chleba, prądu, wody i lekarzy.”
Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Lotnictwo kluczem do zwalczenia dżihadystów”: Trzon polskiej misji oraz rozpoznania powietrznego w Kuwejcie stanowią żołnierze 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. „W ciągu ostatnich kilku dni lotnicy sił międzynarodowej koalicji ponad 50 razy atakowali pozycje tzw. Państwa Islamskiego (IS). Zwiad lotniczy w ramach operacji „Inherent Resolve" (OIR) przeciwko islamistom prowadzą polscy wojskowi stacjonujący w Kuwejcie. [...] Szacuje się, że od początku operacji na cele IS spadło ok. 67 tyś. bomb. W operacjach przeciwko dżihadystom biorą udział głównie wysłużone A-10 i F-15E oraz F-16, F-18, F-22, a także drony Predator i Reaper. W OIR uczestniczą także polscy lotnicy, a ich misją jest rozpoznanie powietrzne nad terytorium Kuwejtu i Iraku. W skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR w Kuwejcie wchodzi około czterech samolotów F-16 i 150 żołnierzy oraz pracowników.”
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Dwie wizje dowodzenia”: Na łamach Naszego Dziennika, ukaże się debata na temat reformy systemu dowodzenia nad którą pracuje MON oraz BBN. „MON proponuje, by część funkcji dotychczasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz likwidowanego jednocześnie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które nie trafia do dowództw poszczególnych rodzajów wojsk, pełniły znajdujące się w strukturach Sztabu Generalnego nowo utworzony Inspektorat Szkolenia i Dowodzenia oraz istniejący Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. BBN widzi potrzebę powołania dodatkowej struktury, która odpowiadać będzie wyłącznie za tzw. operacje połączone, czyli angażujące więcej rodzajów Sił Zbrojnych, a z takimi mamy najczęściej do czynienia we współczesnych konfliktach.”
Juliusz Sabak dla Polskiego Radia o MSPO 2017: „Te targi nie pokazują, ile z tego sprzętu jest w produkcji oraz ile tego sprzętu jest na wyposażeniu sił zbrojnych, ponieważ tutaj sytuacja wygląda gorzej. Mamy nowoczesny sprzęt i ciekawe rozwiązania, ale nie kupuje tego armia. MON nie podejmuje dużych decyzji zakupowych. W Kielcach widać zmęczenie firm, ponieważ za pokazami nie idą kontrakty”. Źródło: Polskie Radio
??
Około czterech samolotów w PKW Kuwejt? 3,7 czy 4,4 ?