Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Projekt amerykańskiego budżetu na obronę; Stały remont polskiej armii bez efektów; Gra rosyjskich służb na Bałkanach; Amerykański CIMIC na stałe w Kielcach?

Fot. Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Fot. Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Porozumienie w Kongresie: Jaki będzie budżet USA na obronę”: Projekt ustawy w sprawie przyszłorocznych wydatków USA na obronność przewiduje m.in. 250 mln dol. dla Ukrainy i 6,3 mld dol. na wzmocnienie amerykańskich wojsk w Europie. „Projekt przewiduje, że Stany Zjednoczone wydadzą na wojsko 716 mld dol. Część pieniędzy pójdzie na zakup 77 myśliwców wielozadaniowych F-35. Dla naszej części Europy najważniejsze jest zagwarantowanie 6,3 mld dol. na wzmocnienie obecności wojsk USA w ramach European Deterrence Initiative (EDI) oraz 250 min dol. na systemy obronne dla Ukrainy”.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia w stałym remoncie”: Polski system zakupów dla wojska szwankuje od bardzo dawna, a procedury związane z pozyskaniem sprzętu trwają zbyt długo. Czy jest szansa, aby polska armia doczekała się solidnej modernizacji? „Nie ma jednak wątpliwości - biorąc pod uwagę stan uzbrojenia, że jedną nogą nasze wojsko stoi w czasach PRL - do łask wracają metalowe hełmy czy stare czołgi. [...] Zapowiedzi MON mają się też nijak do niedawnych deklaracji rządu PiS wzmacniania polskiej zbrojeniówki, w tym przemysłu stoczniowego. Z czasem może się też okazać, że eksploatacja używanych okrętów może być bardziej kosztowna niż w przypadku zamówienia nowych jednostek”.


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Brutalna gra Rosji bez nadziei na sukces”: Rosja coraz częściej próbuje ingerować w wewnętrzne sprawy na terenach państw byłej Jugosławii. Jak poinformował portal EU vs Disinfo prowadzony przez unijny European External Action Service East Stratcom Task Force, Rosja wciąż stara się destabilizować sytuację w Czarnogórze. Dziewięć z dwunastu krajów bałkańskich należy do NATO - wszystkie albo są w Unii Europejskiej, albo aspirują do tego, by do niej dołączyć. „Nie ma możliwości, aby Rosja mogła realnie zapobiec ewentualnemu przystąpieniu krajów byłej Jugosławii, w tym Macedonii, do Unii Europejskiej. Spośród nich tylko Serbia raczej nie przystąpi do NATO. Ale Rosja wydaje pieniądze, ryzykując skandale i podważając relacje z relatywnie przyjaznymi państwami europejskimi, takimi jak Grecja, by podburzać marginalne, ekstremistyczne grupy w tych krajach bez żadnej nadziei na decydujące zwycięstwo".


Gazeta Polska Codziennie, „Czy w Kielcach będą stacjonowali amerykańscy żołnierze?”: „Trwają starania, by amerykańscy żołnierze Civil Affairs, realizujący zadania współpracy cywilno-wojskowej, na stałe stacjonowali w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach”.


Reklama

Komentarze (2)

  1. Dumi

    Zbyt mały budżet mamy na PMT armii a rząd chce jeszcze za nasze pieniądze utrzymywać STAŁE bazy wojsk USA w Polsce (tylko mi tu nie piszcie o zagrożeniu z Rosji...).Rotacja wystarczy. Polska ma przede wszystkim maxymalnie się dozbroić by obronę w pierwszych 30 dniach wziąć na siebie. Mamy rotacje wojsk US, mamy szpice NATO, będzie baza w Redzikowie, modernizujemy naszą armię i wszystko to zmierza właściwymi torami. Źle mi się kojarzą stałe bazy w Polsce i mam UZASADNIONE obawy. Przez ten ruch staniemy się kolonią USA. Decyzje polityczne będą zależne od USA i Izraela... 5 lat stałych wojsk amerykańskich w Polsce to KOSZT JEDNEGO DUŻEGO PROGRAMU WOJSKOWEGO!!! Czyli w ciągu 15 lat ich obecność sprawi, że kilka programów przejdzie nam bokiem... 30 lat - 6 programów, itd. W skrócie: im dłużej amerykanie u nas będą stacjonować tym więcej sprzętu dla armii przejdzie nam bokiem. Pieniądze można by przecież zainwestować w opracowanie swojej broni. Budujmy, twórzmy. To się zwróci. USA to przyjaciele? Ok., ale czemu nam Homara sprzedają w takiej wersji??? A offset WISŁY??? Choć z tym trezba się liczyć, że USA nie dają technologii to szału nie ma. NIE MA NA TO ZGODY. Zachęcam do myślenia a nie bełkotu medialnego...

  2. say69mat

    Czyżby receptą na fatalny stan naszej armii mieli by być - zamysłem tzw. elit politycznych - żołnierze US Army w Kieleckiem???

Reklama