Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Poszukiwany listem gończym porucznik Piotr C. zatrzymany; Postępy NATO i UE w ochronie cyberprzestrzeni; Amerykańskie wyrzutnie Javelin dla OT?; Debata o przyszłości Autosanu

Fot. US Army
Fot. US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dziennik Gazeta Prawna, "Wpadł poszukiwany porucznik rezerwy": "Piotrowi C. postawiono już zarzut szpiegowski. Grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym od sierpnia".


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Zachód nadrabia zaległości w cyberprzestrzeni": Następnym celem rosyjskich hakerów mogą stać się  przyszłoroczne wybory prezydenckie we Francji i parlamentarne w Niemczech. NATO i UE sukcesywnie zwiększają nakłady na zdolności odstraszania i obrony w sieci. "Kreml coraz częściej korzysta z cyberataków, które są częścią wojny hybrydowej wymierzonej w NATO. W ten sposób stara się wpłynąć m.in. na opinię publiczną. Jednym z takich przykładów był atak rosyjskich hakerów podczas kampanii prezydenckiej w USA. Z kolei według szefa Federalnej Służby Wywiadowczej (END) Bruno Khala również Niemcy mogą się stać kolejnym celem rosyjskich cyberprzestępców".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Odpal i zapomnij": Amerykańska propozycja dla Wojsk Obrony Terytorialnej. "Amerykańskie konsorcjum proponuje Polsce ręczne zestawy przeciwpancerne Javelin. Dziś w MON ruszają rozmowy na temat tej oferty. [...] Sama wyrzutnia waży tylko 4,2 kg, do tego dochodzi ważący 7 kg celownik, który da się odłączyć (więc może go nieść inna osoba). Sam pocisk waży 10,9 kg. Można go odpalić, gdy jest oparty o ramię, a także w pozycji siedzącej albo zamontować na dowolnym pojeździe. Można go umieszczać na statywie (waży dodatkowe 4 kg)".


Fakt, "Autosan przed szansą na miarę świata": O przyszłości fabryki Autosanu dyskutowali paneliści debaty, która odbyła się 2 grudnia w Sanoku. "Uczestnicy debaty zgodnie ocenili, że to dla fabryki szansa na miarę świata. – To daje możliwość stworzenia nowych miejsc pracy – stwierdził prezes zarządu Autosanu sp. z o.o. Marek Opowicz. – List intencyjny zapewnia zakładowi z Sanoka pozycję dostawcy istotnych komponentów do 13 krajów świata – powiedział dyrektor Sęk. – Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym offsetobiorcą programu Wisła, co będzie gwarantować, że 50 proc. produkcji prowadzonej w ramach tego programu zostanie w Polsce. W ten sposób nie tylko utrzymamy miejsca pracy, ale i je zwiększymy. Zwiększymy też nasze możliwości w zakresie rozwoju i transferu technologii".

Reklama

Komentarze (1)

  1. olo

    kupować te javeliny, nie ma sie co zastanawiać !

Reklama