Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Polsko – niemiecka współpraca militarna; Brak chętnych do bułgarskiej armii; Polskiemu rządowi nie uda się uratować stoczni?; Kolejny zatrzymany w związku z zamachem w Petersburgu

Bułgarskie SOF, fot. Flickr (CC BY 2.0)
Bułgarskie SOF, fot. Flickr (CC BY 2.0)

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Antoni Macierewicz stawia na Niemców”: Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz – zacieśnia kontakty wojskowe z Niemcami. „Bez wielkiego rozgłosu stara się przenosić kontakty wojskowe z Niemcami na wyższy poziom.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Bułgarskie siły zbrojne w rozsypce”: Budżet bułgarskiego MON wynosi jedynie 1,3 proc. PKB„Systematyczny brak dofinansowania, przestarzały sprzęt oraz niedobór kadr we wszystkich rodzajach sił zbrojnych - to główne wnioski dorocznego raportu bułgarskiego rządu poświęconego obronności i sytuacji w szeregach armii. [...] Obecnie bułgarska armia zawodowa liczy ok. 35 tys. żołnierzy. Na początku br. bułgarski resort obrony ogłosił konkurs na dodatkowe 600 miejsc w armii dla zawodowych żołnierzy. Proces rekrutacji nie cieszył się jednak zbyt dużym zainteresowaniem.”


Ryszard Socha, Polityka, „Statki kosmiczne”: Polskiemu rządowi nie uda się uratować stoczni? „Rządowy program odbudowy upadającym polskim stoczniom nie pomoże, a tym, które sobie radzą, może zaszkodzić. [...] Projekt polityczny wielkiej stoczni kłóci się z przyszłościowym zamysłem gospodarczym, jakim jest stworzenie nowoczesnego, konkurencyjnego produktu. Na razie polityka wygrywa. W Szczecinie można usłyszeć, że owszem, zadanie jest trudne, teren zdegradowany, lecz skoro rząd chce wpompować pieniądze, to trzeba skorzystać z szansy. Jednak to nie jest szansa, tylko krótkowzroczne myślenie.”


Dziennik Trybuna, „Kolejny podejrzany o współudział w petersburskim zamachu”: Kolejny zatrzymany w związku z zamachem w Petersburgu. „Rosyjskie służby poinformowały o zatrzymaniu pod Moskwą dziewiątego już podejrzanego o współudział w przygotowaniu ataku bombowego w Petersburgu. Zatrzymanym jest pochodzący ze środkowej Azji Abror Azimow.”

Reklama

Komentarze

    Reklama