Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Polska kupi używane C-130H Hercules; Porozumienie USA z afgańskimi talibami; Sukces programu „Legia Akademicka”; Wywiad z wiceprezesem Raytheon; Relacja z MSPO 2019; Zakup pocisków PAC-3 MSE; Narew wzmocni Wisłę
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowe stare samoloty dla wojska”: Podczas tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach ogłoszono, że Polska chce kupić pięć używanych samolotów C-130H Herkules. „Chodzi o zakup pięciu samolotów transportowych, których wiek będzie wynosił co najmniej 20 lat. Nie podano konkretów co sfinansowany przez bezzwrotną pożyczkę z USA. Najpewniej teraz zostanie zastosowany podobny mechanizm - polska strona zapłaci za modernizację.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „PGZ partnerem Sil Zbrojnych w procesie modernizacji”: Analiza Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w kontekście udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego. „W lutym br. szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podpisał jeden z najważniejszych dokumentów w polskiej armii, jakim jest plan modernizacji technicznej (PMT). W latach 2017-2026 MON ma zamiar przeznaczyć na modernizację Sił Zbrojnych aż 185 mld zł. Olbrzymie znaczenie w modernizacji wojska ma Polska Grupa Zbrojeniowa, skupiająca ponad 50 spółek z państwowego przemysłu obronnego.”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie idą na układ z talibami”: Projekt porozumienia z talibami zakłada, że siły USA wycofają się z pięciu zajmowanych przez siebie baz w ciągu 135 dni, jeśli talibowie spełnią wynegocjowane warunki. „Przedstawiciele USA i talibowie negocjują warunki porozumienia, które miałoby przynieść pokój w Afganistanie. Tymczasem wciąż trwają ataki terrorystów na siły rządowe i ludność cywilną. [...] Talibowie w ramach porozumienia mają zagwarantować, że na terenie Afganistanu nie będzie baz dla innych grup ekstremistycznych. W ramach umowy mają oni również zawrzeć zawieszenie broni i rozpocząć negocjacje z innymi przedstawicielami tego kraju.”
Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza, „Jesteśmy gotowi bronić Polski”: Ministerstwo Obrony Narodowej przyznaje, że program szkoleniowy dla studentów „Legia Akademicka” jest sukcesem, dlatego planuje kontynuować w następnych latach program. „Na szkolenie decydują się studenci, którzy uważają, że przyszło im żyć w niespokojnych czasach i lepiej przygotować się na wypadek wojny. Uczą się obsługi kałasznikowa, ćwiczą rzut granatem, opatrywanie rany po postrzale, przygotowują kryjówki w otwartym polu, poznają zasady zachowania po ataku bronią masowego rażenia.”
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Polskie firmy zyskują szansę na eksport do innych użytkowników systemu Patriot”: Wywiad z John'em Baird, wiceprezesem ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems. „Czy polski przemysł odniesie korzyści z zakupu SkyCeptorów? - Odniesie bardzo duże korzyści, ponieważ znacząca część ich produkcji zostanie ulokowana w Polsce. Umożliwi to nie tylko wydatne zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu w obszarze technologii rakietowych i jego udziału w dostawach w ramach programu <<Wisła>>, ale także otworzy przed nim możliwości eksportu do innych użytków systemu Patriot”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Amerykański desant w Kielcach”: Relacja z pierwszego dnia kieleckich targów podczas MSPO 2019. „Deszcz pokrzyżował plany ciężkim śmigłowcom Boeinga i legendarne chinooki nie przybyły do Kielc. Zastąpił je wystawiony pod dachem wielki model supermyśliwca F-35 koncernu Lockheed Martin. [...] W tym samym czasie giganci zbrojeniowi, tacy jak rakietowy Raytheon, producent systemu Patriot, opowiadali, że właśnie rozpoczęto realizację pierwszych rakietowych kontraktów - w fabrykach koncernu w USA już uruchomiono produkcję do tego celu linii technologicznej.”
Zbigniew Rata, Rzeczpospolita, „Pociski, które trafiają rakietę w locie”: Wypowiedzi ekspertów na temat zakupu pocisków PAC-3 MSE. „Polska armia zamówiła w USA dla powietrznej tarczy Wisła ponad 200 superpocisków PAC-3 MSE o wręcz niewiarygodnej precyzji. Teraz MON powinien zdecydować, czy wyrzutnie patriotów dodatkowo uzbroić w tańsze rakiety SkyCeptor, które są w stanie strącić pocisk wroga bezpośrednim celnym trafieniem.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Rakietowa Narew powinna wzmocnić tarczę powietrzną RP”: Analiza i skuteczność programu „Narew” jako systemu uzupełniającego program „Wisła”. „Tarcza powietrzna średniego zasięgu Wisła wyposażona w przeciwrakietowe zestawy Patriot to za mało, by obronić przed atakiem lotniczym zgrupowania wojsk, polowe bazy logistyczne czy stanowiska dowodzenia. Powietrznych intruzów powinna powstrzymać zapora krótkiego zasięgu - czyli od lat planowany system Narew.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty nadal przed strategicznym rozstrzygnięciem”: Kiedy decyzja o realizacji drugiej fazy programu „Wisła”? „Program obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu <<Wisła>>, największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, nie może nabrać rozpędu. Brakuje finalnej decyzji o realizacji drugiej fazy antybalistycznej tarczy.”
Ubaw
I te stare Herculesy wyjdą drożej niż nowe Embraery kupione przez Portugalię?