Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Po wyjściu żołnierzy USA z Afganistanu rozgorzeje wojna domowa?; Pomoc mieszkańcom po powodzi pretekstem do koncentracji wojsk rosyjskich na Krymie?; Kolejna edycja certyfikowanych wojskowych klas mundurowych

Fot. U.S. Army/Sgt. Leon Cook
Fot. U.S. Army/Sgt. Leon Cook

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Joe Biden porozmawia o wyjściu z Afganistanu”: Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w piątek w Białym Domu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim i Abdullahem Abdullahem, przewodniczącym Najwyższej Rady Pokoju, odpowiedzialnej za rozmowy pokojowe z talibami - w związku z wycofaniem amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. „Talibowie nie odpuszczają, więc do Waszyngtonu leci delegacja z Kabulu. Rząd Afganistanu boi się sytuacji po ewakuacji US Army [...] W tym samym czasie, w obawie przed powrotem do władzy talibów, zbroją się zamieszkujące Afganistanie mniejszości etniczne. Wśród nich Hazarowie, którzy stanowią 18 proc. całej ludności i w latach 1996- 2001 byli masakrowani przez islamistów. [...] 8 maja w wyniku zamachu bombowego zginęło 70 uczennic tej narodowości, a niecały miesiąc później w dzielnicach przez nich zamieszkiwanych zaatakowano trzy busy pełne ludzi. Dyrektor generalny biura prezydenta Ghaniego Fazei Fazii spodziewa się w nadchodzących tygodniach nasilenia ofensywy talibów.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejne rosyjskie oddziały na Krymie”: Rosja wciąż naciska na ukraińskie władze, grożąc m.in. utrzymywaniem stałego napięcia na anektowanym Krymie i na wspólnych granicach. „Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zwiększył zgrupowanie rosyjskich wojsk na Krymie w celu <<pomocy miejscowej ludności w likwidacji skutków powodzi>>. Nie poinformował jednak, kiedy oddziały opuszczą terytorium okupowanego półwyspu. Może to być kolejna okazja dla Kremla do naciskania na władze w Kijowie. [...] W pomoc ludności półwyspu z resortu wojskowego [Federacji Rosyjskiej] zaangażowano ok. 21 tyś. osób oraz 1367 jednostek sprzętu samochodowego i specjalnego. Prace pomocowe z udziałem personelu wojskowego prowadzono w 36 miejscowościach ogarniętych powodziami - poinformowano na stronie internetowej ministerstwa obrony Rosji.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Iran stawia twarde warunki USA”: Czy negocjacje nuklearne z Iranem okażą się bezskuteczne? „Członkowie administracji prezydenta USA Joego Bidena zarzekają się, że wynegocjowanie z Teheranem umowy nuklearnej nadal jest możliwe. Eksperci ds. Iranu uważają jednak, że po ostatnich komentarzach nowego prezydenta Iranu szansę na to drastycznie zmalały. [...] Umowa nuklearna (JCPOA) została zawarta w 2015 r. między Teheranem a stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (w tym m.in. USA) oraz UE. Przewidywała stopniowe znoszenie sankcji na Iran w zamian za ograniczenie jego programu nuklearnego, tak aby nie mógł posłużyć do budowy bomby atomowej. Poprzedni prezydent USA Donald Trump wycofał się z porozumienia, argumentując, że Teheran nie dotrzymuje jego warunków.”


Gazeta Polska Codziennie, „Turcja chce poprawić relacje z Waszyngtonem”: Czy pomimo kontrowersyjnego zakupu rosyjskiego systemu przeciwlotniczego, Turcja poprawi swoje relacje z USA? „Jesteśmy zgodni, że nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Nasze obszary współpracy są coraz większe i opłacalne - powiedział turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do wzajemnej dyplomacji z USA. [...] Wierzymy, że na czas rozwiążemy problematyczne kwestie między nami, opierając się na wzajemnej wrażliwości i oczekiwaniach - powiedział prezydent Turcji w przemówieniu telewizyjnym po zakończonych obradach krajowego parlamentu. Równocześnie Recep Tayyip Erdogan zaapelował do Stanów Zjednoczonych, by <<respektowały tureckie prawa>>. Komentatorzy zwracają uwagę, że w ten sposób Erdogan nawiązał m.in. do postawy Waszyngtonu wobec zakupu przez Ankarę rosyjskich systemów S-400.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kadeci się szkolą”: Rozpoczyna się kolejna edycja certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. „Około 3,5 tyś. kadetów w całej Polsce spędza czas w ramach obowiązkowych obozów szkoleniowych, podczas których doskonalą spektrum wiedzy wojskowej, m.in. terenoznawstwo, rozpoznanie wojskowe i łączność, taktykę i ochronę obiektów, zabezpieczenie logistyczne, szkolenia strzeleckie, medyczne i inżynieryjno-saperskie. Obozy szkoleniowe są jednym z głównych punktów w procesie szkolenia uczniów szkół średnich objętych programem Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu <<Edukacja wojskowa>> odbywają łącznie 185 godz. lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama