Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Pierwsze sztuki Kraba trafią na Mazury; Euro celem dżihadystów?; Znikoma wartość OT; Broń jądrowa w Polsce tematem szczytu NATO; Nowa doktryna wojskowa Białorusi; Najnowszy raport SIPRI
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Kraby wyjeżdżają z Huty": W tym tygodniu ma zostać podjęta kluczowa decyzja dotycząca dostarczenia dla wojska armatohaubic Krab z Huty Stalowa Wola. Pierwsze sztuki sprzętu mają trafić do jednostki artyleryjskiej na Mazurach, do Węgorzewa.
Tomasz Walczak, Super Express, "Euro będzie głównym celem": Wywiad z Andrzejem Mroczkiem, Ekspertem ds. terroryzmu z Collegium Civitas. "Mistrzostwa odbędą się we Francji. Jakie zagrożenie jest tu dla Polski? - To jedna z najpopularniejszych imprez sportowych na świecie, wokół której odbędzie się wiele imprez masowych. Także w Polsce. Będą przecież organizowane strefy kibica, ludzie będą się zbierać na placach wielu miast, by oglądać mecze. Terroryści mogą więc uderzyć w takich punktach, gdzie Euro będzie obserwowane. Te jednoczesne ataki, o których wspomina CIA, mogą dotyczyć właśnie tej imprezy."
Juliusz Ćwieluch, Polityka, "Raport o bezbronności": Krytyka dotychczasowych działań Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza. "Wojskowi przyglądają się OT z dużym dystansem. Dotychczas armia była zamkniętą i hermetyczną korporacją, teraz pojawiła się konkurencja, która z czasem może przejmować coraz większą część wojskowego tortu, i to z silnym zapleczem politycznym. Pierwsze etaty dla OT mają być uruchomione już w kwietniu. [...] Przeciętny Polak nie będzie wiedział, że to zwykłe mydlenie oczu, bo wartość bojowa takich formacji 'do użytku wewnętrznego' w realnej wojnie jest znikoma."
Jakub Augustyn Maciejewski, Gazeta Polska, "Czas liderów": Zbliża się szczyt NATO w Warszawie, który będzie wyjątkowo istotny dla Polski pod względem pozycji w Sojuszu. "Według Kostrzewy-Zorbasa Warszawa powinna stawiać jeszcze bardziej śmiałe cele, takie jak 'przeniesienie taktycznej amerykańskiej broni jądrowej z Niemiec i być może z Belgii i Holandii do Polski'. Politolog wyjaśnia, że 'jest ona w pięciu państwach nieposiadających własnej broni tego typu, ale pozostawienie jej we Włoszech i Turcji, państwach południowej flanki NATO, jest uzasadnione. Tymczasem Niemcy i kraje Beneluksu stanowiły wschodnią flankę NATO w okresie zimnowojennym i ta rola się zdezaktualizowała - przekonuje ekspert. Obecnie Polska, będąca wschodnią flanką Sojuszu, powinna stać się nowym miejscem rozlokowania amerykańskiej broni jądrowej"
KW, Gazeta Polska Codziennie, "Białoruś z nową doktryną wojskową": Białoruś przyjęła nową doktrynę wojskową. Rosja nadal pozostaje głównym sojusznikiem Białorusi. "Z treści dokumentu wynika m.in., że siły zbrojne Białorusi położyły większy nacisk na wszystkie zagrożenia militarne, w szczególności na pojawiające się w ostatnich latach elementy niekonwencjonalnej wojny hybrydowej."
PAP, Puls Biznesu, "SIPRI: Świat się zbroi": Nowy raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem opublikował raport dotyczący światowych zbrojeń. Wynika z niego między innymi, że Federacja Rosyjska pomimo złej kondycji ekonomicznej, zwiększyła finansowanie swojej armii w przeciwieństwie do krajów zachodnich tworzących struktury NATO.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie