Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Okręt desantowy USS Fort McHenry na Morzu Czarnym; Kto zastąpi gen. Mattisa w Pentagonie?; Polscy obywatele są nie przygotowani na sytuacje kryzysowe; Nowy prezes HSW; Uroczystość rozpoczęcia misji PKW Orlik 8

Fot. navy.mil
Fot. navy.mil

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Trump stawia czoła Putinowi”: Na pokładzie amerykańskiego okrętu znajduje się pół tysiąca żołnierzy Piechoty Morskiej z 22 Korpusu Ekspedycyjnego Marines. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce na Morze Czarne mogą wpłynąć pozostałe jednostki z amerykańskiego dywizjonu. „Amerykański okręt desantowy USS Fort McHenry wpłynął do portu w rumuńskiej Konstancy. To pierwsza wizyta amerykańskiego okrętu wojennego na wodach Morza Czarnego od bezprawnego aresztowania w listopadzie ub.r. ukraińskich marynarzy przez Rosję. [...] oświadczenie wydała kontradmirał Lisa Franchetti, dowódca 6 Floty. <<Przejście USS Fort McHenry na Morze Czarne potwierdza naszą wspólną troskę o bezpieczeństwo Morza Czarnego i wzmacnia nasze silne stosunki z sojusznikami z NATO i partnerami w regionie>> - napisała. <<Nasze rutynowe operacje na Morzu Czarnym demonstrują także elastyczność i zdolności sił morskich 6 Floty>> - dodała. Jednak słowa kontradmirał powszechnie odebrano jako stwierdzenie, że wysłanie okrętu na te wody było tak naprawdę demonstracją siły wobec Rosji po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ub.r.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Orlik strzeże przestrzeni powietrznej sojuszników”: Odbyły się uroczystości przejęcia odpowiedzialności za misję Baltic Air Policing przez polskie siły powietrzne, w których wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. „W ubiegłym tygodniu żołnierze PKW Orlik 8 rozpoczęli działalność w ramach <<Baltic Air Policing>>. Polacy przejęli obowiązki związane z patrolowaniem i ochroną przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich od Belgów. W działaniach tych będą wspierani przez wojskowych z Luftwaffe oraz portugalskich Sił Powietrznych. [...] Polaków w ramach działań <<Baltic Air Policing>> wspierają Niemcy, którzy oddelegowali pięć myśliwców Eurofighter EF-2000. Do końca kwietnia będą one operowały z estońskiej bazy Amari. Kontyngent działający w ramach NATO-wskiej misji zostanie w marcu wzmocniony myśliwcami F-16C/D Falcon Sił Powietrznych Portugalii, które będą operowały z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Kim będzie następca szalonego psa?”: Obecnie Pentagonem kieruje Patrick Shanahan, który ma być jedynie tymczasowym szefem. Analiza prawdopodobny nazwisk, w kontekście mianowania następcy gen. James’a Mattisa. „Od 1 stycznia Departament Obrony USA ma tymczasowego szefa. Trudno jednak orzec, czy to on na stałe zasiądzie w fotelu zwolnionym w połowie grudnia przez Jamesa Mattisa [...] zakulisowe poszukiwania wciąż trwają. Część nazwisk jest już znana, bowiem krążyły po Waszyngtonie w kontekście Departamentu Obrony tuż po wygranych przez Trumpa wyborach prezydenckich. Chodzi mianowicie o emerytowanych generałów Jacka Keane'a i Davida Petraeusa.”


Urszula Schwarzenberg-Czerny, Polityka, „Broń się sam”: W Szwecji wydano odpowiednie biuletyny dla obywateli jak mają się przygotować na wypadek kryzysu i wojny. Instrukcje zawierają praktyczne wskazówki jak przygotować racje żywnościowe oraz czego można się spodziewać w kryzysowych sytuacjach. W Polsce brak jest możliwości pozyskania takich informacji od administracji państwowej. „Coraz powszechniejsze są pomysły, by państwa przygotowywały swoich mieszkańców na najgorsze scenariusze. Nawet na wojnę. [...] Zapałki? Najlepiej przeciwsztormowe. Woda? Kilka zgrzewek zgromadzonych w domu wystarczy na kilka dni. Gwizdek? Trzy krótkie gwizdnięcia to międzynarodowe wezwanie o pomoc. Gdy nie będzie łączności z internetem, nadal będzie działał GPS, więc warto zgrać na telefon mapy okolicy. Oficjalne informacje będą przekazywane wtedy przez przenośne radio działające na baterie. W Polsce cywile taką wiedzę mogą zdobyć tylko sami.”


Polityka, „Bartłomiej Zając został prezesem Huty Stalowa Wola”: Zmiany kadrowe na stanowisku prezesa Huty Stalowa Wola. Bartłomiej Zając od 12 lat jest związany z zakładem. „Zaczynał jako konstruktor. Był odpowiedzialny m.in. za projekt i realizację samobieżnego moździerza RAK oraz samobieżnej haubicy KRAB. Od 2015 r. był dyrektorem rozwoju HSW. Z wykształcenia jest inżynierem, absolwentem Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.”


Puls Biznesu, „Asseco rozwinie system Fronteksu”: Wdrożenie nowego systemu Opera przez firmę Asseco zostało zaplanowane na dwa lata. W ramach umowy Asseco dostarczy oprogramowanie, wykona migrację danych z istniejącej wersji systemu oraz przeprowadzi szkolenia użytkowników. „Polska firma stworzy dla europejskiej agencji nową wersję systemu do kontroli granic Frontex. [...] Teraz podpisało kolejny kontrakt. To szacowana na blisko 8 mln EUR netto umowa ramowa na rozwój nowej wersji systemu Opera, który służy przede wszystkim do kontroli granic.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Jh

    Ostatnim razem jak sprowadziliśmy obce wojska na stałe do bazy Malbork, a mianowicie Krzyżaków to wojen i problemów mieliśmy przez setki lat. Oby tym razem było inaczej! Zastanawiajace jest dlaczego nie ma amerykańskiej bazy w Izraelu?

  2. Dumi

    Życzę MON by udało się podpisać Wisłę II bo od tego zależy reszta. Myślę, że dojdzie do tego tym bardziej, że PiS kilka rzeczy na "prośbę" USA odpuścił. Taki deal... Przykładem jest bulwersujące zachowanie pani Mosbacher. Sprawa jest o tyle ważna, że ma się rozstrzygnąć zdaje się tuż przed wyborami, więc zobaczcie jak wielkie zależności mamy w tych niespokojnych czasach. Podkreślam to kolejny raz: jak powstanie Fort Trump nasza suwerenność będzie w rękach USA!!! Nie będziesz oddawał pokłonów władcom tego świata - albo to zrozumiemy albo... Zachęcam wszystkich do refleksji nad tym. Skupmy całą swoją uwagę i siły na jeszcze szybszej modernizacji a nie "robieniu wszystkiego" by u nas powstała obca baza przez nas finansowana. Słowa "zrobimy wszystko by u nas powstał Fort Trump" to dowód, że leżymy i błagamy. Kto szanuje takiego partnera wojskowego skoro sami się nie szanujemy???

Reklama