Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Odtajnienie słów szefa KPRM na temat nieznajomości instrukcji HEAD; Czy USA zdecydują się na interwencję zbrojną w Wenezueli?; Polska wspiera Gruzję w drodze do UE i NATO

fot. nato.int
fot. nato.int

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Arabski nie czytał instrukcji HEAD przed katastrofą w Smoleńsku”: Komentarze po odtajnieniu słów szefa kancelarii premiera, w których się przyznaje do nieznajomości zasad organizacji lotów dla najważniejszych osób w państwie. „Szef kancelarii premiera Tuska podczas przesłuchania przed komisją Millera w 2010 r. przyznał, że przed katastrofą smoleńską nie znał treści instrukcji HEAD. Przez dziewięć lat słowa te pozostawały niejawne. Upubliczniono je dopiero wczoraj.”


Gazeta Polska Codziennie, „Ujawniono nowe nagrania z udziałem Arabskiego”: Podczas posiedzenia sądu odtajniono słowa ówczesnego szefa kancelarii Donalda Tuska, w której przyznaje się, że nie znał instrukcji HEAD, która jest dokumentem określającym zasady organizacji i zabezpieczenia lotów z najważniejszymi osobami w państwie. „Na wczorajszej rozprawie w procesie Tomasza Arabskiego przed Sądem Okręgowym w Warszawie ujawniono dwa nagrania z posiedzenia komisji ds. badania wypadków lotniczych. Wynika z nich m.in., że przed organizacją lotu do Smoleńska Arabski nie zapoznał się z instrukcją HEAD. [...] Zaprezentowane nagrania pochodzą z 24 listopada 2010 r. Są to dwie rozmowy z przedstawicielami komisji ds. badania wypadków lotniczych Jerzego Millera.”


Artur Domosławski, Polityka, „Podwórko na wyłączność”: Sytuacja w Wenezueli jest coraz bardziej napięta. Czy Rząd Donalda Trumpa zdecyduje się na interwencję zbrojną w Caracas? „Przewodniczący parlamentu Juan Guaidó, który w styczniu ogłosił się prezydentem kraju, ukazał się w zeszłym tygodniu w otoczeniu wojskowych i zapowiedział rychły koniec rządów Madura. Wydawało się, że armia przechodzi na jego stronę; o poparciu wojska dla Guaidó zapewniał też Waszyngton. Szybko nastąpił zwrot akcji: okazało się, że Guaidó poparła mała grupa niższych oficerów, wysokie szarże stały murem - przynajmniej pod koniec zeszłego tygodnia - za autokratą. Trump od początku popierał samozwańca, a jego rywalowi groził wojskową interwencją. Groźba pozostaje wciąż bez weryfikacji: może to tylko psychologiczna wojna nerwów i Trump ani myśli wysyłać wojska do Caracas?”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Polska zaufanym partnerem”: Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili odwiedziła Polskę w związku ze staraniami Gruzji o członkostwo w UE i NATO. „Zapewniłem, że może zawsze w tym liczyć na Polskę, dopóki dotychczasowe partnerstwo nie przerodzi się w rzeczywistą przynależność do UE, a współpraca z NATO w zakresie niesienia bezpieczeństwa i pokoju - w członkostwo w Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda, który nawiązał też do pamiętnej wizyty Lecha Kaczyńskiego i innych prezydentów w Tbilisi w sierpniu 2008 roku w trakcie wojny rosyjsko-gruzińskiej.”


Reklama

Komentarze

    Reklama