Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Nowe samoloty VIP; Świat oczekuje wystąpienia Władimira Putina; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; Szef SKON o działaniach Rosji
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Vipoloty wkrótce przylecą nad Wisłę”: W maju i czerwcu do Polski przylecą dwa kolejne boeingi 737 w ramach umowy Ministerstwa Obrony Narodowej. To jeden z ostatnich etapów wartego ponad 3 mld zł kontraktu. „W nowych samolotach jest oddzielna salonka z łazienką dla najważniejszego pasażera, 12 miejsc w przedziale biznes i ponad 40 w klasie ekonomicznej. [...]. Maszyny są wyposażone w systemy obrony aktywnej i pasywnej (m.in. flary i dipole odbijające, które można wystrzelić w czasie ataku rakietowego, by zmylić pociski) oraz urządzenia do łączności szyfrowanej. Mają być punktem, z którego można kierować państwem, co będzie realizacją jednego z wniosków po katastrofie smoleńskiej.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Oczekiwanie na mówcę”: Prezydent Władimir Putin stopniuje międzynarodowe napięcie przed swym środowym orędziem do Zgromadzenia Federalnego. „Zdenerwowani eksperci zastanawiają się, czy ogłosi wojnę z Ukrainą, czy tylko aneksję Doniecka i Ługańska? A może uroczyście powiadomi o ostatecznym wchłonięciu Białorusi, korzystając z wizyty Aleksandra Łukaszenki w Moskwie? - Będzie dużo o zwycięstwie nad covidem, rzucania ochłapów, nowe podatki, parę słów o <<tak zwanych międzynarodowych partnerach>> - akurat nawinęli się pod rękę - uważa jednak niezależny publicysta Iwan Dawydow.”
Kamila Biedrzycka, Super Express, „Mamy nową zimną wojnę”: Wywiad z byłym dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemarem Skrzypczakiem. „Jeżeli Putin miałby zacząć wojnę z Ukrainą, to zacząłby ją w inny sposób. Dokonałby zaskakującego uderzenia wojskami rosyjskimi, doszedłby szybko do Dniepru, a później przystąpił do negocjacji z Zachodem i z Ukrainą oraz do jej podziału. Moim zdaniem nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia operacją wojskową, bo Putin dostał wyraźne ostrzeżenie od Stanów Zjednoczonych i od Turcji, że jakakolwiek interwencja zbrojna nie będzie przez nie tolerowana. Polska i Czechy, które wydaliły rosyjskich dyplomatów, wydają się takie stanowisko popierać. Natomiast otwartym problemem pozostaje, jakie stanowisko zajmą w tej sprawie Francja i Niemcy. Głos tych państw będzie języczkiem u wagi ws. decyzji Putina dotyczącej dalszych działań na Ukrainie.”
Michał Jach, Fakt, „Zajęcie Ukrainy to klucz do osłabienia Polski”: Wypowiedź przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej. „Każda agresywna akcja Rosji oczywiście może stanowić zagrożenie dla Polski. Niemniej jednak Polska jest w strukturach NATO i Unii Europejskiej, i to gwarantuje nam wysoki poziom bezpieczeństwa. Niezależna i wolna Ukraina jest dla nas jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa strategicznego. Dlatego jesteśmy mocno zaangażowani we wspieranie w różnych formach Ukrainy i jej dążenia do samodzielności, w tym przystąpienia do struktur europejskich i transatlantyckich. Naszą wspólną - Ukrainy i Polski - potrzebą jest utrzymywanie Rosji jak najdalej od naszego kraju. Myślę, że prezydent Rosji Władimir Putin rozumie, że kluczem do osłabienia bezpieczeństwa Polski byłoby zajęcie Ukrainy.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie