Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Nowe pociski z Mesko; Zamach w Kabulu; Wiceminister ON o Akademii Sztuki Wojennej; Rosja testuje NATO poprzez prowokacje na Morzu Bałtyckim?; Szczyt NATO - Rosja w Brukseli; Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016 w Kielcach

Fot. http://www.isaf.wp.mil.pl/
Fot. http://www.isaf.wp.mil.pl/

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza - Kielce, "W planach pirat i Spike SR": Nowe rakiety przeciwpancerne - Pirat i Spike SR - chce produkować skarżyskie Mesko z myślą o uzbrojeniu m.in. jednostek OT. "O przygotowaniach do produkcji nowych rakiet zostali poinformowali wczoraj posłowie z sejmowej komisji obrony narodowej, której posiedzenie odbyło się w Skarżysku. Na strzelnicy mogli zobaczyć m.in., jak skuteczna jest amunicja kaliber 30 mm stosowana np. w Kołowych Transporterach Opancerzonych Rosomak"


AŁ, Rzeczpospolita, "Azja": W zamachu terrorystycznym w centrum Kabulu zginęło 28 osób, a 329 zostało rannych. "Zamachowiec samobójca wysadził w powietrze ciężarówkę, którą wjechał na parking. Fala wybuchu wybiła szyby w promieniu 1,5 kilometra. Po eksplozji wybuchła jeszcze strzelanina, ale nie jest pewne, czy była to wymiana ognia z terrorystami czy po prostu bezładna kanonada sił porządkowych. Afgańczycy twierdzą jednak, że zastrzelili drugiego zamachowca. Wybuch nastąpił w godzinach szczytu w dzielnicy handlowej przylegającej do kwartału budynków rządowych, w tym afgańskiego Ministerstwa Obrony. wśród ofiar jest wielu afgańskich oficerów wojska i policji. Odpowiedzialność za zamach wzięli na siebie talibowie."


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Armia nie zagwarantuje powszechnej szczęśliwości": Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, prof. dr hab. Wojciechem Fałkowskim. Rozmówca porusza aktualne działania resortu w obszarze tworzenia nowej uczelni - Akademii Sztuki Wojennej - jej przyszłości i potrzeb dydaktycznych.


Jakub Augustyn Maciejewski, Gazeta Polska, "Zanim rosyjskie niebo spadnie nam na głowy": Nie milkną komentarze dotyczące rosyjskich działań na Morzu Bałtyckim. "Jaki więc był prawdziwy cel ostatnich prowokacji? Rosjanie na pewno sprawdzają techniczne i organizacyjne możliwości zachodniego lotnictwa - czy reakcja będzie błyskawiczna, czy wszystkie naruszenia zostaną wykryte, jak wyglądają aktualne procedury obronne? 29 marca 2013 r. szwedzka obrona nie zdążyła zareagować - w jej strefę powietrzną wleciały nie tylko rosyjskie myśliwce, lecz także bombowce. To oznacza, że Moskwa ćwiczyła atak na obcy kraj (jednak Szwecja nie należy do NATO). Czy takich zdarzeń było więcej, a opinia publiczna pozostaje nieświadoma skali rosyjskiej penetracji?"


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Szczyt, który nie przyniesie przełomu": Dziś odbędzie się w Brukseli szczyt NATO - Rosja. Rosja najprawdopodobniej nie ma zamiaru dążyć do porozumienia z Sojuszem i będzie twardo broniła swojej agresywnej polityki zewnętrznej. "O podejściu strony rosyjskiej do dzisiejszego szczytu w Brukseli świadczy również wczorajsza wypowiedź wiceministra obrony narodowej FR Anatolija Antonowa. - To my zbliżamy się do NATO, a nie NATO do nas. Sojusz wyniósł do granic absurdu wojnę informacyjną przeciwko Rosji, w następstwie czego możemy podjąć kroki wojskowo techniczne. Rosja jest jednak daleka od prowadzenia wyścigu zbrojeń - powiedział wczoraj polityk cytowany przez agencję RIA Nowosti."


Marta Ziarnik, Nasz Dziennik, "Pytania o prowokacje": Na dzisiejszym szczycie NATO - Rosja padną pytania dotyczące rosyjskich prowokacji na Morzu Bałtyckim. "Przemawiając wczoraj w Luksemburgu już po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, sekretarz generalny NATO wyjaśnił, iż podobnych spraw nie można pozostawiać bez reakcji. Zwłaszcza w 'tak trudnych czasach jak obecnie'. - Incydenty, które wydarzyły się w ostatnim tygodniu na Morzu Bałtyckim, z nieprofesjonalnym i niebezpiecznym zachowaniem rosyjskich samolotów w pobliżu amerykańskiego okrętu i samolotu, tylko podkreślają, jak ważne są otwarte kanały komunikacyjne, przewidywalność i ograniczenie ryzyka-zaznaczył."


WK, Puls Biznesu, "W Kielcach o bezpieczeństwie chemicznym": "W czasach, gdy zagrożenie terrorystyczne osiągnęło w Europie niespotykany poziom, a Polska szykuje się do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, które skupią uwagę całego świata, kwestie bezpieczeństwa stały się szczególnie istotne. To właśnie dlatego Targi Kielce oraz Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) zorganizowały Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016 i towarzyszące mu targi Chem-Safety-Expo. Od poniedziałku do dziś w obiektach Targów Kielce najlepsi specjaliści ds. bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i dozoru technicznego omawiają najbardziej aktualne zagrożenia w dziedzinie wykorzystania środków chemicznych. Reprezentują oni 40 krajów świata, w tym m.in. USA, Chiny, Egipt, Ukrainę, Kenię, Arabię Saudyjską, Iran, Koreę Południową, Norwegię i RPA."

Reklama

Komentarze

    Reklama