Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Nieznany los zamachowca z Berlina; Państwo Islamskie będzie korzystać z każdej okazji przeprowadzenia zamachu w Europie; Czy Polska jest zagrożona?; Pilna potrzeba skutecznej polityki offsetowej

fot. Eurocopter
fot. Eurocopter

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Adriana Rozwadowska, Gazeta Wyborcza, "Berliński zamach zagadka": Nie schwytano sprawcy ostatniego zamachu w Berlinie. Niemieckie służby podejrzewają, że mógł się on udać w kierunku granicy z Polską. "W samochodzie nie znaleziono ani krwi Pakistańczyka, ani śladów jego DNA. Na dłoniach nie miał śladów prochu, a więc nie strzelał do polskiego kierowcy. Nie ma też ran, otarć ani sińców, czyli śladów świadczących, że szarpał się z ofiarą. A do tego zaprzeczał oskarżeniom. O godz. 13 szef berlińskiej policji Klaus Kandt oświadczył, że nie jest pewne, czy Pakistańczyk faktycznie siedział za kierownicą ciężarówki. Po godzinie 19 policja zwolniła Naveda B. z aresztu".


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Cała Europa na celowniku": Ostatnie zamachy, w tym również w Berlinie, świadczą o stracie pozycji Państwa Islamskiego na Bliskim Wchodzie. Wyparcie bojowników z terenów irackich i syryjskich, będzie niosło za sobą krwawe żniwa w Europie. Państwo Islamskie będzie korzystać z każdej możliwości przeprowadzenia zamachu, bez względu na stan zaangażowania danego kraju w koalicję antyterrorystyczną.


Fakt, "Polska jest zagrożona": Wypowiedź eksperta ds. terroryzmu, prof. Kuby Jałoszyńskiego. "Jesteśmy krajem zagrożonym atakami terrorystycznymi ze względu na naszą tożsamość kulturową, zaangażowanie w sojusze polityczno-militarne i gospodarcze. [...] Do ataków terrorystycznych doszło w ostatnim czasie w Belgii, Francji i Niemczech. Pamiętajmy, że terroryści działają na zasadzie kalkulacji – szukają słabych miejsc, w których zamach może się udać. Przypuszczam, że zamachu w Berlinie dokonał terrorysta działający jak samotny wilk".


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Skuteczna polityka offsetowa": Polska potrzebuje skutecznej polityki offsetowej, która będzie istotnym narzędziem wsparcia rozwoju narodowej gospodarki. "Model offsetu stosowany w Polsce nie jest rozwiązaniem idealnym. [...] Dlatego należy spojrzeć, przynajmniej w perspektywie porównawczej, na rozwiązania offsetowe stosowane na Zachodzie. Przykładowo we Francji funkcjonuje tzw. offset negocjowany. W największym skrócie polega on na zawiązywaniu konsorcjów oraz spółek joint venture, w których występuje zarówno partner zagraniczny, jak i krajowy wytwórca. Dopiero gdy zagraniczna firma utworzy tego typu działalność, może uczestniczyć w przetargu na dostawę sprzętu dla wojsk francuskich".

Reklama

Komentarze

    Reklama