Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Miliardy dla WZM Poznań?; Holendrzy publikują raport ws zestrzelenia boeinga; Wadliwa amunicja MESKO przyczyną śmierci żołnierza?; Patrioty dla Koszalina; Co dalej z okrętami dla MW?

Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl
Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Fijałkowski, Gazeta Wyborcza - Poznań, "Paweł Szałamacha z PiS: Do Poznania popłyną miliardy złotych.": Poseł Prawa i Sprawiedliwości przekonuje do stworzenia centrum zbrojeniowego w Poznaniu."Sprawa modernizacji czołgów Leopard ciągnie się od wielu miesięcy. Polskie wojsko będzie dysponowało ok. 240 takimi maszynami przejętymi z niemieckiej armii. Ale by pojazdy miały znaczenie militarne na polu walki, w ciągu najbliższych lat muszą zostać wyremontowane i unowocześnione. O wart setki milionów kontrakt starają się poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i gliwicki Bumar-Łabędy."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Trafiony rosyjska rakietą": Holenderska Rada ds. Bezpieczeństwa (OVV) przedstawiła raport dotyczący okoliczności katastrofy malezyjskiego boeinga na Ukrainie. Ustalenia OVV są druzgocące dla Rosjan., jednakże również zostały wskazane błędy ukraińskiej kontroli lotów, która wyznaczała korytarz powietrzny oraz przewoźnik, który zignorował ostrzeżenia dotyczące zagrożeń w przestrzeni powietrznej nad Donieckiem.


Łukasz Maziewski, Fakt, "Wadliwa amunicja zabiła Michała?": Szeregowy Michał Pawlicha zmarł w piątek, 3 tygodnie po wypadku do którego doszło na ćwiczeniach. Najprawdopodobniej został poparzony w wyniku eksplozji, do której miało dojść przez wadliwą amunicję, która się rozcalała i wysypywał się z niej proch. Producentem wadliwej amunicji jest zakład MESKO w Pionkach. Żołnierze od dawna przekazywali informację o problemach z amunicją ćwiczebną do Leopardów.


Tomasz Plaskota, Dziennik Polski, "Minister i Patrioty": Minister Obrony Narodowej przekazał opinii publicznej informacje, na temat planów utworzenia w Koszalinie, a konkretniej w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych - głównego ośrodka szkoleniowego w programie Wisła. Koszalin ma szkolić żołnierzy do obsługi zestawów rakiet średniego zasięgu - Patriot oraz ma również przyjmować ten sprzęt. Oponenci ministra Siemoniaka podkreślają, że ta decyzja nie będzie należała do niego i tego typu zapowiedzi należy traktować jako obietnice wyborcze bez pokrycia.


Maciej Pawlak, Gazeta Polska, "Bezbronna Marynarka": Ciągłe przedłużające się plany zakupu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej grożą nam, że w 2018 roku, Polska zostanie zupełnie bez okrętów, gdyż do tego czasu mogą służyć obecne. Eksperci wojskowi wskazują, że ogłoszona niedawno koncepcja wspólnego zakupu okrętów wraz z Holandią i Norwegią jest nietrafiony, ze względu na to, że oba kraje potrzebują zupełnie różnych jednostek pływających, do wykonywania różnych zadań na morzu. Innym mankamentem tego planu jest również fakt, że Norwegia ma zamiar pozyskać okręty o 5 lat później, niż będzie potrzebowała tego Polska. Komentatorzy działań obecnego rządu podkreślają zmarnowane lata na próby realizacji nierealnych planów i rozbrojenie polskiej Marynarki Wojennej.


Polska - Kurier Lubelski, "Wojsko ćwiczy": "We wtorek rozpoczęły się ćwiczenia Renegade/Sarex - 15/II Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych."

Reklama

Komentarze

    Reklama