Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Krab pozytywnie po pierwszych testach; Gen.Pacek reformuje ukraińskie szkolnictwo wojskowe; Rosyjskie okręty podwodne zagrażają światowej infrastrukturze internetowej; Nowy dowódca w krakowskiej 6BPD

Pierwszy Krab z podwoziem K9 podczas MSPO2015 - fot. J.Sabak
Pierwszy Krab z podwoziem K9 podczas MSPO2015 - fot. J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, "Drugie życie Kraba. W Polsce i na Słowacji":  Armatohaubice Krab, które są w planach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP od 1999 roku - nareszcie przeszły pierwsze testy. Po wielu problemach technologicznych, w tym z podwoziem, które ostatecznie zakupiliśmy od Korei, przeszły pierwsze pozytywne testy artyleryjskie. Całość okazała się wystarczająco stabilna.  "W sumie wojsko ma otrzymać 120 krabów, z czego w ciągu dwóch lat pierwsze 24 sztuki."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Gen. Pacek pisze biała księgę NATO o wojnie na Ukrainie": Rektor Akademii Obrony Narodowej - Gen. Bogusław Pacek - od ponad dwóch lat jest kierownikiem zespołu, który bada konflikt na Ukrainie. Generał jest również inicjatorem reform ukraińskich szkół wojskowych, gdzie w najbliższych latach ma powstać akademia wojskowa na wzór warszawskiego WAT-u.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja może odciąć świat od internetu": Zwiększona aktywność rosyjskich okrętów podwodnych w miejscach, w których położone są światłowody dostarczające usługi telekomunikacyjne - martwi Amerykanów. "Potencjalne zniszczenie kabli podmorskich przez okręty rosyjskie i związane z tym wyłączenie usług sieciowych w większości krajów świata wpisuje się w ramy tzw. wojny hybrydowej, czyli takiej, która łączy w sobie niekonwencjonalne metody działania."


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Desant z dowódca podhalańczyków":  6. Brygada Powietrznodesantowa od 2 listopada będzie dowodzona przez pułkownika Wojciecha Marchwicę. Pułkownik Marchwica cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród żołnierzy, jednak gen. Polko krytykuje tę nominację. 


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. AnonimGall

    No cóż, od dłuższego czasu gen. Roman Polko kontestuje większość spraw związanych z wojskiem, czy to nominacje, czy też kwestie modernizacji technicznej. To bardzo ciekawe, bo chyba zapomniał jak jego nominacja na dowódcę GROM-u była krytykowana, albo to jego zemsta za tamtą krytykę.

Reklama