Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Jakie ruchy odwetowe dla Rosji szykuje Wielka Brytania?; 19 lat polskiej armii w NATO; Straż Kolejowa zastąpi SOK; Rosja i Rumunia walczą o wpływy w Mołdawii
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Wydalenie dyplomatów z Londynu tym razem nie wystarczy”: Dziś minęło ultimatum brytyjskiego rządu względem Rosji w sprawie otrucia byłego agenta rosyjskiego wywiadu i jego córki. „Brytyjska premier Theresa May ma dziś poinformować, jakie działania odwetowe wobec Rosji zamierza podjąć [...] Tym, co może pośrednio uderzyć w kremlowski system, byłoby zamrożenie zgromadzonych w Wielkiej Brytanii majątków rosyjskich oligarchów (nieruchomości w Londynie ma ok. 450 rosyjskich milionerów).”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Armia wielu zmian”: Analiza zmian technicznych i organizacyjnych polskiej armii po wejściu do NATO. „Ciekawie wygląda zestawienie sprzętu, jakim dysponowali nasi wojskowi, gdy Polska wchodziła do NATO. Był on bardzo liczny, m.in. ponad 1,6 tyś. czołgów, 1,4 tyś. bojowych wozów piechoty, ponad 100 śmigłowców bojowych i 30 okrętów bojowych. W większości były to jednak maszyny przestarzałe i wymagające dużych nakładów na przystosowywanie do natowskich standardów. Członkostwo w NATO spowodowało konieczność pozyskania sprzętu najnowszej generacji, oczywiście w miarę możliwości budżetowych. W 2002 r. włączono do floty Marynarki Wojennej trzy okręty podwodne typu Kobben. Rok później w Siemianowicach Śląskich ruszyła produkcja nowoczesnego kołowego transportera opancerzonego - KTO Rosomak.”
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Dworce pod państwową ochroną”: Za ochronę dworców będzie odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie prywatne firmy ochroniarskie. Straż Kolejowa powstanie na bazie Służby Ochrony Kolei, która do tej pory funkcjonowała. Powodem tych zmiany mają być względy bezpieczeństwa państwa. „Rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej. Nie będzie to całkowicie nowa formacja. Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei. SOK wróci tym samym do korzeni, do nazwy, pod jaką ta formacja została powołana 18 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. [...] Nowa ustawa oznacza też ważną zmianę dla samych funkcjonariuszy SOK, bo staną się oni formacją mundurową podległą MSWiA. Uzyskają też takie same uprawnienia jak cała „mundurówka"
Ruslan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Moskwa i Bukareszt walczą o Mołdawię”: Po kompromitacji proeuropejskiego rządu w Mołdawii, społeczeństwo oddala się od Zachodu i zjednoczonej Unii. „Pogłębiają się wewnętrzne podziały w Mołdawii: rośnie społeczne poparcie dla prorosyjskiej Partii Socjalistów, a jednocześnie ponad sto samorządów lokalnych apeluje o zjednoczenie z Rumunią. [...] W ciągu ostatnich pięciu lat w Mołdawii zmieniło się siedmiu premierów, a z systemu bankowego skradziono miliard dolarów.”
Z
Globalizm w triumfalnym pochodzie zwyciestwa ...