Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Jakie będą skutki zakończenia obowiązywania traktatu INF?; Raport litewskiego MON ws. incydentów lotniczych z udziałem rosyjskich samolotów; Polak zatrzymany przez FSB miał przejąć elementy systemu rakietowego S-300?

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Traktat INF przechodzi do historii”: Jakie będą skutki końca traktatu INF. Wypowiedzi ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. „Koniec obowiązywania tego zimnowojennego traktatu może doprowadzić do rozpoczęcia nowego wyścigu zbrojeń pomiędzy największymi mocarstwami w regionie Azji i Europy - zauważa amerykański think tank Council on Foreign Relations (CfR). [...] Warto jednak podkreślić, że kraje Paktu Północnoatlantyckiego oznajmiły, że nie mają zamiaru rozmieszczać dodatkowych lądowych systemów nuklearnych. Odpowiedzią NATO ma być zwiększenie możliwości wywiadowczych oraz wzmocnienie zdolności konwencjonalnych do przeciwdziałania planom Rosji rozmieszczenia pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Hakerzy finansują reżim komunistyczny”: W mediach pojawił się poufny raport ONZ dotyczący Korei Północnej (KRLD). Wynika z niego, że Kim Dzong Un pozyskał pieniądze na budowę broni masowego rażenia dzięki aktywności hakerow. W ten sposób komunistyczny dyktator zebrał już nawet 10 mld dol. „[...] Po zbadaniu sprawy eksperci doszli do wniosku, że Pjongjang finansuje programy zbrojeniowe poprzez ataki hakerskie na instytucje finansowe i giełdy kryptowalut. Według raportu ONZ koreańscy hakerzy dokonali od grudnia 2015 r. do maja br. 35 cyberataków. Celem hakerow były konwencjonalne instytucje finansowe, jak np. banki, oraz internetowe giełdy, na których handluje się kryptowalutami, jak bitcoin. Dokonano ataków w 17 różnych państwach.”


Gazeta Polska Codziennie, „Rosja zwiększa prowokacje na Bałtyku”: Litwa opublikowała raport na temat częstotliwości incydentów w litewskiej przestrzeni powietrznej z udziałem rosyjskiego lotnictwa. „W poniedziałek litewskie ministerstwo obrony opublikowało raport z przebiegu natowskiej misji. Z dokumentu wynika, że tylko w ubiegłym tygodniu myśliwce Sojuszu aż 14 razy startowały w celu rozpoznania 24 rosyjskich samolotów wojskowych przelatujących nad Morzem Bałtyckim. Większość tych lotów, jak podaje MON Litwy, miało związek z rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi, które odbywały się w tamtym czasie w obwodzie kaliningradzkim. W raporcie wskazano, że najczęściej przechwytywane były rosyjskie bombowce Su-24 i myśliwce Su-27, a także samoloty transportowe An-26, morskie samoloty patrolowe Ił-38 i samoloty wczesnego ostrzegania A-50.”


Grzegorz Rzeczkowski, Polityka, „Szpiony i piony”: Szczegóły zatrzymania Polaka przez FSB, który został skazany za szpiegostwo na rzecz Polski. Z opublikowanego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa komunikatu można się dowiedzieć, że Polak próbował zdobyć elementy rakiet przeciwlotniczych S-300 w celu wywiezienia ich na teren Polski. „Zagadkowa seria zatrzymań w Rosji oskarżanych o szpiegostwo - Polaka i trójki Rosjan - obniża i tak już niską reputację naszych służb. Mamy kryzys o skali nienotowanej od lat. [...] Według FSB odbiorcą przemycanych części miała być <<polska organizacja, która jest wiodącym dostawcą krajowych sił zbrojnych i służb specjalnych>>.”


Jędrzej Winiecki, Polityka, „Korektor”: Czy władzę w Libii przejmie Chalifa Haftar? „Władzę w Libii próbuje przejąć Chalifa Haftar, marszałek polny z amerykańskim paszportem. Wywołał wojnę domową, podbił większość kraju i zapowiada, że lada dzień zdobędzie stolicę.  [...] Haftar mówi o sobie, że jest korektą do rewolucji. Po przecinku powinien dodać, że przy okazji dba o interesy swoich sponsorów. Kapitał początkowy dał mu Egipt, w operacji ścigania muzułmańskich ekstremistów na wschodzie Libii pomagało egipskie lotnictwo. W zamian Egipt oczekuje zabezpieczenia granicy, taniej ropy i powrotu swoich pracowników do zamożniejszej Libii, czyli tego, co miał za Kaddafiego.”


Rzeczpospolita, „Transport”: Po 10 latach od rozpoczęcia służby w polskich siłach powietrznych, nadszedł czas na remont silników F-16. „Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 podały wiadomość o wyremontowaniu pierwszego z pięciu modułów silnika do samolotu F-16 będącego na wyposażeniu polskiej armii.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Zygi

    Pierwszy z pięciu modułów z jednego egzemplarza F-16 czy ze wszystkich samolotów, bo to zasadnicza różnica. Jeśli chodzi o jeden samolot, to wstydzili by się nawet o czymś takim pisać

  2. say69mat

    @defence24: Gazeta Polska Codziennie, „Rosja zwiększa prowokacje na Bałtyku”: ### say69mat: ??? ... wraz z osłabieniem potencjału sił powietrznych RP, przy równoczesnym braku rozwiązań systemowych w kwestii modernizacji opl. ;)))

Reklama