Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Jak państwo powinno korzystać z wiedzy i umiejętności mundurowych emerytów?; Południowokoreańska „Żelazna Kopuła”; Słowacja wydaliła trzech rosyjskich dyplomatów; Służba w WOT a status osoby bezrobotnej – analiza orzeczenia WSA
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Państwo traci z oczu byłych funkcjonariuszy”: Wywiad z komandorem rezerwy Łukaszem Boguszewskim - absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej i Naval War College, autorem projektu 2kariera.pl. „Obecnie jest tak, że wiemy, jak zachęcić ludzi do wstępowania do wojska, wiemy, co się z nimi dzieje w wojsku, ale zupełnie nie ma pomysłu na to, jak ich przenieść potem na grunt cywilny, jak ich nie stracić z oczu i jak z nich korzystać. Takie kompleksowe podejście do mundurowych zwiększyłoby atrakcyjność samej służby dla kandydatów.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Seul stawia na odstraszanie”: Seul planuje w ramach pięcioletniego programu obronnego na lata 2021-2025 stworzyć system obrony powietrznej podobny do izraelskiej Żelaznej Kopuły (Iron Dome).„Korea Południowa planuje w ciągu pięciu lat przeznaczyć ponad 250 mld dolarów na wydatki obronne. Fundusze te umożliwią stworzenie m.in. systemu obrony powietrznej, a także budowę lekkiego lotniskowca oraz pozyskanie nowych okrętów podwodnych wyposażonych w pociski balistyczne. [...] Południowokoreańska wersja Żelaznej Kopuły ma powstać najprawdopodobniej w oparciu o system przeciwlotniczy KM-SAM Cheon- gung.”
Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Słowacja była przepustką do UE dla Rosjan”: Według ustaleń słowackich władz rosyjscy urzędnicy łamali postanowienia Konwencji wiedeńskiej o służbie dyplomatycznej. Chodzi o wykorzystanie słowackiej wizy w operacji FSB. „Słowacki rząd wydalił z kraju trzech rosyjskich dyplomatów, oskarżając ich o działanie niegodne z Konwencją wiedeńską o służbie dyplomatycznej. To odwet za wykorzystanie przez rosyjskiego szpiega słowackiej wizy do zabicia Gruzina Zelimchana Changoszwilego w Niemczech w sierpniu ub.r.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosyjscy dyplomaci jadą do domu”: W słowackim konsulacie generalnym w Petersburgu stwierdzono nadużycia związane z wydawaniem wiz, co doprowadziło do między innymi do morderstwa czeczeńskiego opozycjonisty. „Bratysława wydaliła trzech Rosjan, oskarżając ich o szpiegostwo. Podejrzani są też o współudział w zabójstwie Czeczena Zelimchana Changoszwilego w Berlinie. [...] Miejscowa prasa nazwała już Rosjan <<dyplomatycznym trio>>. Nie podano jednak ich nazwisk, funkcji ani też sposobu, w jaki mieliby być związani z berlińskim zabójstwem w 2019 r.”
Danuta Frey, Rzeczpospolita, „Bezrobotny też może ćwiczyć”: Analiza orzeczenia sądowego dotyczącego żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. „[...] Pobieranie uposażenia i podleganie ubezpieczeniu społecznemu z racji pełnienia rotacyjnie terytorialnej służby wojskowej nie powoduje utraty statusu osoby bezrobotnej - orzekł WSA. Sąd nie dostrzegł też konieczności ponownej rejestracji w urzędzie pracy po każdorazowym odbyciu szkolenia wojskowego.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie