Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Fałszywe alarmy w Brukseli; RPO apeluje ws. ustawy antyterrorystycznej; Komórka terrorystyczna w Polsce?; Litwa wraca do powszechnego poboru; Rosja pręży muskuły przed szczytem NATO

Fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army
Fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Terroryści i ich błazeńscy naśladowcy": Belgia obawia się zamachów, jednakże seria fałszywych alarmów powoduje już zmęczenie stanem podwyższonego zagrożenia widocznego na ulicach. Wielu naśladowców pozoruje zamachy, posiadając na sobie tak zwany pas szahida.


Piotr Szymanik, Dziennik Gazeta Prawna, "RPO apeluje o zablokowanie ustawy antyterrorystycznej":  Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar - zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o nie podpisywanie ustawy antyterrorystycznej. Rzecznik również skierował ustawę do kontroli Trybunału Konstytucyjnego.


Mateusz Zardzewiały, Super Express, "W Polsce działa komórka terrorystów": Wywiad z dr. Wojciechem Szewko, ekspertem ds. Bliskiego Wschodu. "[...] choć nie mamy w Polsce milionowej mniejszości muzułmańskiej, to jednak już mieliśmy liczącą sześć osób komórkę Państwa Islamskiego - akurat ona składała się z Czeczeńców. Nie jest więc powiedziane, że islamiści nie mają możliwości działania w Polsce. Trzeba też pamiętać, że istnieje dosyć duża swoboda przepływu osób pomiędzy Polską a Niemcami. Większość ludzi z Państwa Islamskiego, o których wiemy, ale też ci, którzy ginęli w Iraku lub Syrii, to są ludzie, którzy mieszkali w Niemczech. Czy mają zdolność do zdobycia miasta? Na pewno nie. Do przyjechania w pięciu osób i przeprowadzenia zamachu? Jak najbardziej tak, tyle im się na pewno uda."


Fakt, "Litwini znowu pójdą w kamasze": "Koniec z armią zawodową u naszych sąsiadów. Litwa po agresji Rosji na Ukrainę najpierw przywróciła czasowo, a teraz na stałe pobór do wojska. Decyzję w tej sprawie podpisała prezydent Dalia Grybauskaite"


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Kreml zbroi się i straszy NATO": W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na której jej szef  - Mikołaj Patruszew - ogłosił, że Rosja będzie sukcesywnie odpowiadać Zachodowi na jego agresywną politykę. "[...] ostrzegł, że władze Rosji będą odpowiadały militarnie na każdą kolejną aktywność państw NATO w pobliżu jej granic. Tymczasem rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły udany test rakiety krótkiego zasięgu.[...]rosyjscy politycy podjęli decyzję o powołaniu specjalnej podkomisji, która zajmie się bezpieczeństwem obwodu kaliningradzkiego. Obszar ten ma strategiczne znaczenie w sferze obronności FR. Oprócz baz wojskowych i kilku tysięcy żołnierzy sił zbrojnych, w regionie graniczącym z Polską rozmieszczone są m.in. systemy rakietowe oraz pociski balistyczne zdobię do przenoszenia ładunków atomowych." 

Reklama

Komentarze

    Reklama