Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Ekspert o konflikcie rosyjsko-tureckim; Polska powinna powołać do obrony cyberochotników?; Rosja rozpoczęła manewry przy granicy z NATO; Rosja straszy Zachód wojną globalną

Fot. mil.gov.ua.
Fot. mil.gov.ua.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, "Rosja pręży muskuły": Wywiad z dr. Witoldem Rodkiewiczem, głównym specjalistą Zespołu Rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.  "Rosjanie zaczęli manewry na wielką skalę i eskalują napięcie z Turcją. Premier Dmitrij Miedwiediew mówi o nowym etapie zimnej wojny. Grozi nam wybuch konfliktu zbrojnego? - Po tym, co się stało w 2008 r. w Gruzji i na Ukrainie w 2014 r. i 2015 r., nie można tego wykluczyć. Zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu, gdzie ostatnio z powodu fundamentalnych sprzeczności interesów w Syrii bardzo zaostrzyły się relacje rosyjsko-tureckie, przy czym, co gorsza, wystąpił też element osobistego konfliktu między przywódcami obu państw. Co prawda Rosja jest w złej sytuacji ekonomicznej, ale właśnie to może skłonić Kreml do szukania bardziej ryzykownych i szybkich rozstrzygnięć na płaszczyźnie, na której stosunek sił wygląda z punktu widzenia Kremla lepiej niż w sferze ekonomicznej.[...]"


Piotr Trąbiński, Rzeczpospolita, "Cyberwyzwania dla Polski": Stan polskiej cyberochrony przed atakami hakerskimi jest dramatyczny. Cyberataki wymierzone w infrastrukturę informatyczną rządu jak i w cywilne podmioty dostarczające nam usługi są dziecinnie proste. Trzeba się w takim razie zastanowić nad stworzeniem na wzór innych krajów (np. Estonii) zespołów składających się z cyberochotników  do obrony cyberprzestrzeni.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Test reakcji": W obwodzie pskowskim, który graniczy z Łotwą i Estonią, Rosja rozpoczęła manewry wojskowe. Żołnierze mają trenować  desant szturmowy spadochronowy z samolotów oraz tzw. desant szturmowy ze śmigłowców.  "Ma też być sprawdzane działanie nowych systemów kierowania ogniem Polot-K, Andromeda-D oraz systemu dowodzenia i kierowania obroną przeciwlotniczą Barnauł-T. Ćwiczący mają także wykorzystywać drony oraz nowe środki łączności i systemy wykrywania celów powietrznych. Rosyjska armia niedawno wprowadziła do służby nowe modele miniaturowych bezzałogowych statków powietrznych."


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, "NATO silniejsze na wschodzie": Ostatnie rozmowy w Monachium oraz decyzje NATO o wzmocnieniu wschodnich rubieży Sojuszu, zepchnęło Rosję do argumentów straszących wojną globalną."Rosja usiłuje zastraszyć Zachód wybuchem wielkiej wojny. Przebieg konferencji w Monachium pokazał, że to nie działa. Co więcej, kilka dni wcześniej NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej wschodniej flanki. Niepokojąco dla Kremla muszą też wyglądać ostatnie decyzje USA. Choć główni liderzy nie chcą jeszcze tego wprost przyznać, epoka postzimnowojenna definitywnie się skończyła"


Roman Laudański, Polska - Głos Wielkopolski, "Wojna w Syrii, czyli co nam znowu obiecali": Wywiad z dr. Sławomirem Sadowskim, politologiem. Rozmowa dotyczy udziału naszych F-16 w konflikcie w Syrii oraz o znikomych pozytywach naszego wsparcia koalicji antyterrorystycznej. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. ppp

    Desant ze śmigłowców....? Dlatego obrona terytorialna powinna być uzbrojona w setki wyrzutni Gromów i Piorunów. Dotychczasowe zakupy raczej wrażenia nie robią. A Poprady? Nie wiem, czy te ok. 80 sztuk w ogóle ma sens. To zbytm mała ilość.

Reklama