Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Eksodus z Wojskowej Prokuratury; Wojsko sprzedaje niesprawne Dziki; Nowa doktryna wojenna Ukrainy; Konflikt o Kuryle nabiera tempa; MSPO istotnym miejscem spotkań politycznych.

Fot. mon.gov.pl
Fot. mon.gov.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "Wojskowi śledczy uciekają": Według ustaleń Gazety Polskiej, znaczna ilość prokuratorów wojskowych, odpowiedzialnych między innymi za przebieg śledztwa katastrofy pod Smoleńskiem, w najbliższym czasie ma zamiar zrzucić mundur i przejść do pracy w cywilnych prokuraturach. Eksodus z wojskowych prokuratur ma być spowodowany zbliżającymi się wyborami do parlamentu. Wojskowi prokuratorzy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, dzięki temu będą chronieni immunitetem.


Juliusz Ćwieluch, Polityka, "Dziki Interes": Agencja Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż pojazdy terenowo - interwencyjne, Dzik - w cenie 35 tys. złotych. Pojazdy były zakupione przez Żandarmerię Wojskową i użytkowane przez 3 lata. Powodem wycofania Dzika była wysoka awaryjność. Pojazdy według oficerów ŻW, rozsypały się, a eksploatacja i naprawa znacznie przewyższa wartość sprzętu. Jeden taki pojazd kosztował polską armię 700 tys. Sprawą zakupu niesprawnych pojazdów Dzik zajmowała się Prokuratura Wojskowa.


Gazeta Wyborcza, "Rosja Wrogiem": W doktrynie wojennej Ukrainy, ma znaleźć się zapis, w którym sprecyzowano i nazwano wroga - Rosję. Decyzję dotyczącą kształtu nowej doktryny ogłoszono podczas obecnie największych ćwiczeń wojskowych NATO i Ukrainy, "Sea Breeze". Arsenij Jaceniuk potwierdził, że polityczno - wojskowym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO.


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, "Wschodni front Putina": Konflikt rosyjsko - japoński o Wyspy Kurylskie znowu nabiera tempa i to wbrew ostatnim poprawom stosunków między krajami. Pomimo małego znaczenia wysp z geostrategicznego punktu widzenia oraz ekonomicznego, Rosja nie zamierza iść na ugodę w sprawie praw do terytorium na morzu ochockim. Wyspy Kurylskie dla Moskwy, są istotne ze względu na propagandę i utrzymanie imperialistycznej wizji państwa.


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza - Kielce, "Salon rekordowy i ważny politycznie": Ważnym gościem kieleckich targów w tym roku jest minister obrony narodowej Norwegii - Ine Eriksen Soereide, która mówiła o zagrożeniach ze strony Rosji oraz narastających problemach w Syrii w kontekście państwa islamskiego. Na targach również doszło do podpisania umów między Mesko a koncernem ATK w sprawie współpracy przy produkcji amunicji czołgowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. r

    "...małego znaczenia wysp z geostrategicznego punktu widzenia" ??? Kto to wymyślił??? A którędy niby, jak nie obok tego archipelagu, przebiega nowo uruchomiony arktyczny szlak morski z Chin do Europy i północnej Rosji?

    1. TomZZ

      Zgadza się, nie wspominając o terenach połowowych, które w tamtym regionie są wyjątkowo bogate... Ale mam też uwagę do informacji na temat wycofywanie Dzików. Zastanawiam się, dlaczego po takich problemach technicznych i serwisowych MON dalej chcę wspierać firmę AMZ-Kutno w Kutnie forsując TUR V: http://www.defence24.pl/252082,mspo-2015-tur-v-pojazd-wielozadaniowy-produkcji-amz-kutno czy też podwozia Żubra P do Poprada: http://www.defence24.pl/248365,wojsko-kupuje-systemy-przeciwlotnicze-poprad

Reklama