Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Dżihadyści walczą tanimi dronami w Mosulu; Wiceminister Kownacki o budżecie MON; 22 śledztwa w sprawie terroryzmu w Polsce; Caracale jednak będą w SZ RP?; Wicepremier Morawiecki o wyłączeniu nakładów na obronę z deficytu budżetowego

J.Sabak
J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Mosul pod dronami": Pomimo znaczącej przewagi militarnej koalicji antyterrorystycznej, dżihadyści są bardzo dobrze przygotowani do obrony Mosulu."Miesiąc temu peszmergowie pod Mosulem zauważyli spadający samolot bezzalogowy. Gdy podeszli, doszło do eksplozji. Zginęło dwóch żołnierzy a dwaj Francuzi (według Paryża prowadzili szkolenia Kurdów) zostali ranni. Nie wiadomo, czy pułapka została zdetonowana zdalnie, czy był to zapalnik czasowy. Peszmergowie wydobyli z maszyny wysokiej jakości nagranie.-Przed każdym atakiem ISIS wysyła drony, żeby zobaczyć, gdzie są i co robią peszmergowie. Potem opracowują plan bitwy, identyfikują cele. Można było odczytać markę wody, którą pije żołnierz na ziemi - powiedział kurdyj skiej agencji Rudaw gen. Salar Taymour. Takie loty zwiadowcze ISIS prowadzi od 2014 r. Według Taymoura nagrania trafiają do komórki wywiadu, gdzie pracują bardzo dobrze wyedukowani byli oficerowie Saddama Husajna."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Jak szybko i rozsądnie wydać miliardy": Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. Wiceminister odpowiada na pytania dotyczące wykorzystania budżetu w bieżącym roku, oraz planach wykorzystania pieniędzy na Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Bartosz Kownacki również odpowiada na pytania dotyczące współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z WB Electronics w ramach modernizacji armii oraz o pozyskaniu wyposażenia przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej.


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, "Terroryści są także w Polsce": Obecnie w Polsce toczy się ok. 22 śledztw dotyczących terroryzmu. Ponad 1/3 z nich odnosi się finansowania organizacji terrorystycznych. Częstymi sprawami, którymi zajmuje się polska prokuratura dotyczy posiadania znacznej ilości nielegalnej broni oraz Polakami, którzy zdecydowali się wesprzeć organizacje terrorystyczne poza granicami kraju, walcząc po stronie dżihadystów.


MK, Fakt, "Szef MSZ: Caracale? Możemy je kupić!": Caracale jednak trafią do polskiej armii?   "Wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane tego typu helikopterami, tylko że w mniejszej liczbie - powiedział minister w Polsat News. Dodał, że przesłał kilkustronicowy list do francuskiego MSZ z nową ofertą współpracy."


Paweł Woźniak, Gazeta Polska Codziennie, "Morawiecki: wyłączyć wydatki obronne z deficytu": Wicepremier Morawiecki postuluje o wyłączenie nakładów na obronność z deficytu budżetowego. "Zdaniem wicepremiera wyłączenie nakładów na obronę z kryterium deficytu budżetowego umożliwiłoby zwiększanie wydatków, dałoby impuls fiskalny, który nie byłby skierowany wyłącznie na konsumpcję, ale wzmocniłby nasze bezpieczeństwo i pomógł tworzyć nowoczesne technologie w obszarze cyfrowym."


PAP, Nasz Dziennik, "Szef MI5 ostrzega":  Po raz pierwszy, szef brytyjskiego kontrwywiadu cywilnego udzielił wywiadu, w którym ostrzega przed Rosją. "Szef MI5 Andrew Parker ostrzegł w wywiadzie dla gazety Guardian, że Rosja stanowi narastające zagrożenie dla stabilności Wielkiej Brytanii i używa szeregu narzędzi, aby próbować wpływać na sytuację wewnątrz Zjednoczonego Królestwa. - Rosja używa państwowych organów i sił, aby w narastająco agresywny sposób realizować swoją politykę za graniczną poza granicami kraju - powiedział Parker."

Reklama

Komentarze

    Reklama