Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środa z Defence24.pl: Duża aktywność polskiego kontrwywiadu; Kontrowersje wokół słów Macrona o NATO; Ze Strefy Gazy wystrzelono rakiety; Specjalistyczne szkolenia w WOT; Prezydent wręczył nominacje generalskie; Jak odbudować Marynarkę Wojenną RP?

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Stanisław Żaryn, Dziennik Gazeta Prawna, „Analitycy, eksperci i obca agentura”: Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wskazuje ostatnie sukcesy naszego kontrwywiadu i organów ścigania. „Kontrwywiad ABW zaangażował się w działania dotyczące reakcji państw sojuszniczych w głośnej sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki na terenie Wielkiej Brytanii. W wyniku tych działań z Polski wydalono czterech oficerów rosyjskiego wywiadu pracujących pod przykryciem dyplomatycznym.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Macron rzuca wyzwanie Berlinowi”: Prezydent Macron próbuje nakreślić nową politykę Unii Europejskiej niezgodną z polskimi interesami. Zbliżenie Francji i Rosji niepokoi państwa na wschodniej flance NATO. „Francuski przywódca w ostatnim czasie coraz odważniej kreśli ambitną wizję roli Paryża w Europie i reszcie świata. Wizję radykalnie sprzeczną z polskimi interesami. W tej wizji Rosja odgrywa bardzo istotną rolę [...] Słowa wypowiedziane w rozmowie z tygodnikiem <<The Economist>>, ale i kilku innych przemówieniach, to muzyka dla moskiewskich uszu. I sygnał ostrzegawczy dla Warszawy [...]”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Alert wojenny w Izraelu”: Izraelska armia podała, że 20 z 50 rakiet zostało przechwyconych przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. „Wczoraj rano ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela serię pocisków rakietowych. Był to odwet za nocne operacje izraelskich wojsk wymierzone w liderów organizacji terrorystycznej Palestyński Islamski Dżihad. Część rakiet udało się przechwycić, ale atak wywołał panikę w centrum Izraela. Zamknięto szkoły i przedszkola, a armia otworzyła schrony dla cywilów. Ambasada RP w Tel Awiwie wezwała Polaków przebywających w Izraelu do zachowania szczególnej ostrożności.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi z Płocka rozpoczęli specjalistyczne szkolenie”: W czasie wojny WOT będą wspierały wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych. W tym celu żołnierze WOT przejdą specjalistyczne szkolenia. „W ubiegłym tygodniu żołnierze 64. batalionu lekkiej piechoty z Płocka, wchodzący w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęli szkolenie specjalistyczne skupiające się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, takiej jak saper, strzelec wyborowy czy też medyk.”


Gazeta Polska Codziennie, „Nowe nominacje generalskie”: We wtorek po Święcie Niepodległości, w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka prezydent wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego. „Szeregi armii są zasilane przez ludzi, którzy z odwagą biorą odpowiedzialność za Wojsko Polskie - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając we wtorek nominacje generalskie dziewięciu oficerom.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Szef MON wciąż zaklina rzeczywistość”: Polemika do słów ministra obrony narodowej na temat stanu polskiej armii. „[...] w ciągu czterech lat rządów PiS armia nie dostała ani jednego nowego śmigłowca. Polska jest pancerną potęgą tylko w ujęciu statystycznym, czyli na papierze. Pozorną siłą pancernej pięści są setki niezmodernizowanych czołgów, które też od lat czekają na nowoczesną amunicję i nadają się do muzeum, a nie na poligony.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Słoń Macron w składzie porcelany”: Komentarz polityczny do kontrowersyjnych słów prezydenta Francji na temat zapaści w NATO. „W innych mediach spekuluje się o stanie psychiki prezydenta Francji. Jeszcze w innych otwarcie oskarża się go o arogancję. Jeszcze kilka lat temu była nadzieja, że relacje Francji z nami powrócą na normalne tory.”


Paweł Soroka, Nasz Dziennik, „Tracimy flotę”: Czy są szanse na wyciągnięcie Marynarki Wojennej RP z zapaści? „W porównaniu do innych rodzajów Sił Zbrojnych w najgorszej sytuacji znajduje się Marynarka Wojenna, najbardziej niedoinwestowany rodzaj Sił Zbrojnych. Wiek służących w niej okrętów to średnio ponad 30 lat. Systematycznie wycofywane są najstarsze z nich, wyprodukowane jeszcze w czasach PRL.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.