Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Dowódca WOT z drugą gwiazdką; Podwyżki dla żołnierzy; Rosja nie chce Gruzji w NATO; Ekoterroryści w Bielsku

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nie ma komu rządzić wojskiem, potrzeba nam generałów”: Podczas święta Wojska Polskiego 15 sierpnia odbędą się uroczyste awanse w korpusie generalskim. Autor zaznacza, że nominacje będą zgodne z nowo tworzonym systemem kierowania i dowodzenia Wojskiem Polskim. „15 sierpnia prezydent wręczy kilkanaście nominacji. Drugiej gwiazdki doczeka się dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwyższych oficerów mamy jednak za mało [...] Nominacji może się też spodziewać m.in. pułkownik Karol Dymanowski, dyrektor departamentu polityki zbrojeniowej w resorcie obrony.”


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Od nowego roku prezydent doceni wojskowych podwyżką”: Odpowiedni  wniosek ministra obrony narodowej o podwyżki wraz z projektem rozporządzenia trafił już do Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) i czeka na podpis prezydenta. W dniu święta Wojska Polskiego, mają być znane szczegóły dotyczące wysokości podwyżek. „Od stycznia wzrosną uposażenia żołnierzy zawodowych. W wersji optymistycznej mogą liczyć nawet na 500 zł podwyżki, pesymistycznej - 380 zł”.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja straszy NATO wojną”: W rocznicę tragicznych wydarzeń Rosja zagroziła wybuchem wojny z NATO, do której ma się przyczynić prozachodni kurs Gruzji, która ma dołączyć do NATO. „Dziś mija 10. rocznica rosyjskiej agresji na Gruzję. Nad ranem 8 sierpnia 2008 r. wojska FR wtargnęły do Abchazji i Osetii Południowej i przez kilka kolejnych dni topiły obydwa regiony we krwi. W rocznicę tragicznych wydarzeń Rosja zagroziła wybuchem wojny z NATO, do której ma się przyczynić prozachodni kurs Gruzji. [...] premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że ewentualne przyłączenie Gruzji do NATO będzie skutkowało wybuchem wojny. - Może to wywołać straszliwy konflikt. Nie rozumiemy potrzeby, by kraj ten dołączył do Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział polityk, który latem 2008 r. jako prezydent FR wydał rozkaz wkroczenia rosyjskich czołgów i artylerii na gruzińskie tereny.”


Ewa Furtak, Gazeta Wyborcza, „Zielone brygady atakują”: 17 lipca, tuż przed świtem, mieszkańców Bielska, obudziły huk eksplozji i odgłos walącego się budynku. Runął fragment apartamentowca. Do ataku przyznała się tajemnicza organizacja ekologiczna. „Tajemnicza Brygada Wschód przyznała się do wysadzenia budowanego w Bielsku-Białej apartamentowca. Użyła butli z gazem, l grozi, że jeśli deweloper nie rozbierze pozostałych bloków, to one także runą. [...] Kilkanaście dni później do lokalnych mediów i organizacji ekologicznych zostało rozesłane pismo. Zamach na Sarnim Stoku firmuje Brygada Wschód. Kwit podpisała łączniczka Pocahontas. Napisała o tym, że w 2015 r. na Sarnim Stoku, w malowniczej okolicy z lasami i łąkami, pojawił się nieproszony gość - deweloper.”


Reklama

Komentarze

    Reklama