Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Chiny zwycięzcą po spotkaniu Trump-Kim; Wodne szkolenia WOT

Fot. kremlin.ru via Wikipedia.
Fot. kremlin.ru via Wikipedia.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Wygrały Chiny”: Udane spotkanie Kima i Trumpa wznowi wymianę handlową Korei z Chinami? „Po pierwszym w historii spotkaniu prezydenta USA z dyktatorem Korei Północnej szansę na rozbrojenie komunistycznego reżimu wzrosły. Ale na razie wygrani są Pjongjang i Pekin. [...] Chiny mają nadzieję, iż Stany Zjednoczone i Korea Północna osiągną porozumie. Chiny trzymają się w cieniu, ale są kluczowym graczem. W tym roku Kim, który prawie nie podróżuje za granicę, już dwa razy był tam na rozmowach z prezydentem Xi Jinpingiem. Bardzo możliwe, że Xi obiecał mu częściowe przywrócenie wymiany handlowej, jeśli szczyt z Trampem będzie udany”.


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi ratują życie”: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej doskonalili pływanie oraz techniki ratownictwa wodnego. „Realizowane są kolejne etapy szkolenia w najnowszej formacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Niedawno zakończył się zorganizowany przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej kurs ratowników wodnych. Trwające od 4 do 10 czerwca szkolenie przeprowadzone na Zalewie Zegrzyńskim oraz w jednym z warszawskich basenów to część praktycznego przygotowania do pełnienia misji żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Wśród uczestników znalazło się 30 wojskowych, z których ponad połowę (17) stanowili żołnierze formowanego właśnie piątego rodzaju Sił Zbrojnych”.


Reklama

Komentarze (1)

  1. Arzesz

    Chiny wygranym? Co jeden z najbiedniejszych krajów świata ma do zaoferowania Chinom ? Wiem że sąsiedzi, wiem że jakiś handel istnieje, ale handel z Koreą płn to pewnie coś jakby milioner dostawał 500+.

    1. Haller

      Całkowity brak zrozumienia kontekstu geopolitycznego. Usunięcie zagrożenia związanego z KPł jest idealnym powodem do tego by zacząć kwestionować potrzebę utrzymywania wojsk USA w tym regionie. Dodatkowo w KPł jak się idzie przez miasto to dosłownie na wszystkich są straganach są wyłącznie towary z Chin.

Reklama