Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Charakterystyka taktyczna bazy USA na Grenlandii; Amerykanie testują nowe rakiety; Polskie priorytety w RB ONZ; Wizerunek żołnierzy bez polityki; Analiza działań WOT

Fot. USAF.
Fot. USAF.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Thule zapewnia bezpieczeństwo USA”: Charakterystyka taktyczna bazy wojskowej USA na Grenlandii. Thule jest najdalej wysuniętą na północ bazą wojskową USA,  która mieści się 1100 km na północ od koła podbiegunowego oraz 1500km od bieguna północnego. „Grenlandia dzięki swojemu strategicznemu położeniu umożliwia kontrolowanie ruchu na północnym Atlantyku oraz obserwację międzykontynentalnych rakiet balistycznych, których tor lotu przebiega nad Arktyką. Wyspa jest postrzegana jako ważny obszar dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Z tego też względu już od czasów II wojny światowej wojska amerykańskie posiadały w północno-zachodniej części Grenlandii instalacje wojskowe, a obecnie dysponują tam dużą bazą lotniczą Thule Air Force Base.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „USA testują nowe rakiety”: Po wypowiedzeniu traktatu INF, Stany Zjednoczone przetestowały nowe rakiety. „Pocisk manewrujący trafił w cel po pokonaniu ponad pół tysiąca kilometrów - poinformował Pentagon. To pierwszy taki test po tym, jak Stany Zjednoczone opuściły z winy Rosji układ INF, czyli Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. [...] Obecny test jest pierwszym z kilku zapowiadanych na najbliższy czas. Dziennik <<Washington Post>> informował wcześniej, że do testu pocisku o zasięgu ok. 2,9 tys.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie priorytety na forum ONZ”: Jednym z głównych punktów wizyty ministra Jacka Czaputowicza była wczorajsza debata na forum ONZ, poświęcona wyzwaniom dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. „Trwa miesięczne przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z tego względu szef polskiej dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie jutro zainicjuje debatę poświęconą kwestii zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości wyznaniowych.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Żołnierze to nie ścianka do robienia zdjęć”: Komentarz dotyczący kształtowania wizerunku żołnierzy Wojska Polskiego, w tym żołnierzy WOT niesłusznie przedstawianych jako twór polityczny poprzedniego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. „Warunek jest prosty: wystarczy, aby jednostki wojskowe stały się areną kampanii wyborczej, popisów kandydatów, a przede wszystkim, aby minister zgodził się otworzyć wojskowe bramy dla osób, których celem będzie tylko sfotografowanie się na tle czołgu lub żywej ścianki ustawionej z żołnierzy. To pierwszy krok do tego, aby składać hołdy politykom.”


Marek Świerczyński, Polityka, „Wojska obrony przed burzami”: Analiza ostatnich akcji ratunkowych i kryzysowych Wojsk Obrony Terytorialnej, które są coraz bardziej widoczne w przestrzeni publiczno – społecznej. „WOT miał nas bronić przed Specnazem, a walczy z powodziami, huraganami i pomaga w poszukiwaniu zaginionych. I dobrze. [...]  Wojska Obrony Terytorialnej przestały być wyłącznie pomysłem politycznym kontrowersyjnego ministra i dziś są czymś więcej niż instytucją wojskową - zjawiskiem społecznym. Żołnierze w szaro- oliwkowych beretach stają się nie tylko coraz bardziej widoczni, bywają też coraz bardziej przydatni.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. realista

    gdy opadnie ideologiczna otoczka tworzenia WOT, politycy otrzeźwieją mając dane ile z budżetu MON poszło tylko na ten rodzaj SZ w stosunku do pozostałych wojsk oraz ocenią mizerne efekty praktycznego szkolenia WOT i możliwości realizacji przez tę formacje zadań, szara rzeczywistość pokaże, iż najlepiej nadają się do pomocy w ramach Zarządzania Kryzysowego, jako tania siła robocza na rozkaz :-(

Reklama