Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Atak chemiczny w Syrii; Rosyjski analityk wojskowy o zamachu w Petersburgu; Rosyjscy śledczy ustalili personalia zamachowca; Po raz trzeci unieważniono przetarg na holowniki dla MW RP

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Sarin czy chlor? Chemiczna broń znów zabija w Syrii”: Blisko 58 osób zginęło w nalocie w mieście Chan Szajchun w Syrii. Lekarze pomagający na miejscu informują o użyciu broni chemicznej. „Opozycja oskarża o atak wojska rządowe lub Rosjan. Ale każda ze stron się go wypiera”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „To, co się stało jest na rękę władzom Rosji”: Wywiad z rosyjskim analitykiem wojskowym, Aleksandrem Golcem. „Rosyjskie służby specjalne, zamiast walczyć z terroryzmem, kierują znaczną część swoich sił na walkę z tymi, których uważają za wrogów państwa, ludźmi, którym nie podobają się obecne władze.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Rosja w strachu”: Pochodzenie zamachowca wskazuje na Azję Środkową, z której tysiące nielegalnych imigrantów przyjeżdża do dużych rosyjskich miast, gdzie mieszka i pracuje. „Według rosyjskich śledczych, poniedziałkowego zamachu w petersburskim metrze dokonał terrorysta-samobójca. Komitet Śledczy potwierdził, że to Akbarzon Dżaliłow, obywatel Rosji urodzony w 1995 roku w kirgiskim mieście Osz. Odkryto ślady genetyczne na torbie z bombą, którą znaleziono na stacji Plac Powstania (na szczęście nie wybuchła). To on dokonał zamachu w wagonie pomiędzy stacjami Plac Sienny i Instytut Technologiczny.”


Puls Biznesu, „Remontowej odpływają holowniki dla marynarki”: Inspektorat Uzbrojenia unieważnił po raz kolejny przetarg na sześć holowników dla polskiej armii. „Stocznia nie dostanie wojskowego kontraktu, choć wygrała przetarg trzykrotnie. 220 mln zł może przepłynąć jej koło nosa.”

Reklama

Komentarze

    Reklama