Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Analiza amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie; Konflikt amerykańsko – irański a Unia Europejska

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Łukasz Wójcik, Polityka, „Pan kryzys”: Analiza amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie. „Otóż twierdzenie, że Trump swoją nieodpowiedzialną polityką podpala Bliski Wschód, jest w dużym stopniu nieporozumieniem. - Oczywiście jego polityka jest nieodpowiedzialna, ale Bliski Wschód plonie już od prawie 20 lat - twierdzi Fanar Haddad. - Wystarczy zapytać Irakijczyków lub Syryjczyków. I to wcale nie z powodu Trumpa, który dwie dekady temu był jeszcze na etapie telewizyjno-celebryckim. Ale z powodu jego odpowiedzialnych - jak się zdawało - poprzedników w Białym Domu.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Europa z Wenus potrzebuje Ameryki z Marsa”: Wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych oraz ambasadora Polski w Iranie w latach 1999 – 2002. „Rozdźwięk transatlantycki dotyczy też Iraku. Europa przede wszystkim dba o bezpieczeństwo swoich żołnierzy w misji NATO. Mniej dba o stabilność Iraku i powstrzymanie hegemonistycznych zapędów Iranu w regionie. Amerykanie nie zgadzają się na takie podejście. Utrata Iraku doprowadziłaby do podporządkowania tego państwa Teheranowi. Jednocześnie umożliwiłaby Iranowi dostęp do: Syrii, Libanu i Izraela. To recepta na rozszerzenie konfliktów na Bliskim Wschodzie.”


Reklama

Komentarze

    Reklama