Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: ABW ostrzega przed Rosją; Niemieckie ambicje ws. Libii; Kontrowersyjna książka Boltona; Wątpliwości wokół nowego wiceministra MON; Koreańska oferta w programie „Wilk”; Jakie losy czeka Bliski Wschód po śmierci przywódcy Omanu?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Ostrzegają przed Rosją”: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w oficjalnym periodyku ostrzega przed wpływem Rosji na wybory prezydenckie, które mają się odbyć za kilka miesięcy. Tekst opiera się na przykładach ostatnich wyborów europejskich i amerykańskich. „Szkolenia dla partii politycznych i członków sztabów oraz włączenie organów wyborczych do infrastruktury krytycznej - to tylko część zaleceń mających zabezpieczyć Polskę przed ingerencją Rosji w wybory prezydenckie.”
Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Ambicje nagle obudziły Niemcy”: Analiza działań politycznych Niemiec w kontekście starań o przywrócenie pokoju w Libii. „Zażegnanie konfliktu libijskiego i odtworzenie stabilnego państwa zatrzymałoby falę emigracji afrykańskiej. Przyczyniłoby się także do ograniczenia działań organizacji terrorystycznych przeciw Europie. [...] Niemcy chcą odgrywać większą rolę nie tylko w Europie, ale i na świecie.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Bolton ujawnia prawdę o Trumpie”: Kontrowersje wokół publikacji książki autorstwa byłego doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa, Johna Boltona. „Bez jego wsparcia najpewniej nie udałoby się uzyskać zgody Amerykanów na <<trwałą obecność>> wojsk USA, w tym tak kluczowych elementów jak dowództwo dywizji w Poznaniu czy sil lotniczych w Powidzu. Bolton przekonał Trumpa, że tylko wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, uzyska na tyle silną pozycję w rokowaniach z Władimirem Putinem,[...] książka Boltona musi też skłonić polskie władze do refleksji, czy wolno opierać bezpieczeństwo kraju na tak niepewnym partnerze jak Donald Trump?”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obrotowe drzwi dla człowieka Błaszczaka”: Wątpliwości wokół powołania na wiceministra w resorcie obrony byłego członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Nowy wiceminister obrony jeszcze w weekend był wiceprezesem w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Chwilę wcześniej z kolei pełnił funkcję... wiceministra obrony. Taka kariera narusza zasady ustawy antykorupcyjnej i analizy prawnej zamówionej przez rząd [...] Dojdzie więc do takiej sytuacji: minister odpowiedzialny za zakupy w resorcie obrony, instytucji, która w ubiegłym roku podpisała z PGZ umowy na miliardy złotych, dostaje z PGZ przelewy.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Hyundai Rotem oferuje współpracę”: Koreańskie media donoszą o ofercie współpracy przy produkcji nowego polskiego czołgu. „Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Rotem oferuje współpracę polskiemu rządowi w opracowaniu i produkcji 800 czołgów opartych na konstrukcji K2 Black Panther. Pojazdy te miałyby powstać w ramach programu Wilk - informuje południowokoreański dziennik <<The Korea Times>>.”
Gazeta Polska Codziennie, „Katastrofa amerykańskiego samolotu wojskowego”: Rzecznik wojsk USA w Afganistanie - płk Sonny Leggett - poinformował, że obecnie nie ma przesłanek by uznać, iż samolot wojskowy został zestrzelony. „Trwa ustalanie przyczyn katastrofy amerykańskiego samolotu, który rozbił się w górzystej prowincji Gazni na wschodzie Afganistanu. Talibowie poinformowali, że to oni odpowiadają za zestrzelenie maszyny.”
Łukasz Gadzała, Polityka, „Omański łącznik”: Jakie losy czeka Bliski Wschód po śmierci przywódcy Omanu? „Śmierć sułtana Omanu Kabusa to ogromna strata dla Bliskiego Wschodu. Niewielu w regionie zostało ludzi, którzy potrafią pośredniczyć między Ameryką i Iranem [...] Kabus w sześć lat zakończył wojnę domową i równocześnie zainicjował serię reform społecznych i gospodarczych, które zaczął od... zniesienia niewolnictwa.”
dim
(c.d. o domniemywanym zakupie Leopardów przez Polskę). Z owych trzech greckich firm, produkujących dla Leoparda, znam dwie. Jedna jest własnością KMW, czyli niemiecką (elementy napędów, spawania kadłubów itp), druga jest własnością niemiecką Rheinmetall'a (opancerzenie), trzecia - nie znam - internet podaje, że jest to wielka firma brytyjska i międzynarodowa, projektująca i produkująca hybrydowe instalacje energetyczne. Nie wiem co robi dla Leopardów. Natomiast Polacy oczekiwaliby zapewne, że Leopard będzie zlecać kooperację, jako element łańcucha produkcji dla wszystkich czołgłów, nie tylko polskich, jakiejś nie-niemieckiej, rdzennie polskiej firmie i do tego państwowej, przy tym koniecznie PGZ ? Cienko to widzę, Chyba że chodzi MONowi o kolejną grę na zwłokę i nic więcej.
dim
re: Czołg z Korei.... Pozwolę sobie zacytować fragment "jeszcze ciepłego" greckiego artykułu redakcyjnego na ten temat, ponieważ w Grecji liczone są właśnie aktualnie i przyszłe zamówienia na modernizowane i na nowe Leopardy, grecki wkład przemysłowy, w te zamówienia: "W rzeczywistości Wojsko Polskie preferuje czołg niemiecki, ale [a jedynie] dla wzmocnienia pozycji negocjacyjnej, rząd przedstawia [gra, udaje] zainteresowanie opcjonalne koreańskim Κ2 Black Panther."
Jan
Obserwuję ciekawą sytuację: niektórzy redaktorzy w gazetach typu Dziennik, Polityka, Rzeczpospolita wykazują dużą aktywność w opisywaniu afer dotyczących sfery obronnej (rzeczywistych, bądź domniemanych) akurat w czasie, kiedy dochodzi do ważnych i potrzebnych decyzji dot. wojska. Wygląda to tak, że kiedy trudno skrytykować jakiś zakup, bądź wydarzenie, to próbuje się odwrócić od nich uwagę pokazując, jak bardzo jest źle w ogóle. No chyba, że to zawsze są przypadki...